Potrebujeme každé pracovné miesto
Pomohli sezónne práce a odchod Poltárčanov do zahraničia. To, že sa do najmenšieho okresu na Slovensku nehrnú investori, poslanci dávajú za vinu zlej infraštruktúre a strategicky nevýhodnej polohe mesta.
„Denne sa stretávam s obyvateľmi mesta a osobne poznám väčšinu z nich. Poznám aj ich sociálnu situáciu. K 30. júnu bolo evidovaných na úrade práce 372 občanov nášho mesta. Za posledný týždeň sa však na úrad prihlásilo 90 nových. Väčšina z nich stratila zamestnanie v sklárňach. Napriek tomu, že do Poltára neprišiel veľký investor, rysuje sa niekoľko desiatok nových pracovných príležitostí. Do pol roka otvorí stanicu technickej kontroly a kontroly originality vozidiel firma Adenet z Tornale. Prevádzku má otvoriť prvého septembra a v prvej etape má zamestnať 8 až 10 ľudí. Plánujú otvoriť aj autoservis, kde budú tiež nové pracovné miesta. Stavba Tesca prinesie 20 až 30 nových pracovných miest. Plánuje sa aj výstavba ďalšieho obchodného reťazca, kde bude okolo tridsať nových pracovných príležitostí. Mestu sa podarilo prenajať priestory bývalej Strojovej a traktorovej stanice, ktoré rekonštruujú a už čoskoro by v nich mala začať podnikať maďarská firma, ktorá sa orientuje na výrobu mrazených potravín. Tu by sa malo zamestnať približne šesťdesiat ľudí. Do mesta má prísť aj talianska firma a rozbehnúť tu výrobu bižutérie. V prevádzke plánuje zamestnať pätnásť ľudí,“ skonštatovala poslankyňa Jana Gasperová.
Chýba kúpna sila obyvateľstva
Podobný názor na súčasnosť aj budúcnosť mesta má aj poslanec Ján Kubaliak a Darina Srnišová. „Momentálna situácia v Poltári nie je dobrá. Chýbajú pracovné príležitosti a ľudia odtiaľto húfne odchádzajú. Najmä mladí, čo nie je dobré. Ako prvé by sa mali začať riešiť cesty. Tie sú v katastrofálnom stave a pokiaľ nedôjde k náprave v tomto smere, budú väčší investori naše mesto aj naďalej obchádzať,“ dodal Kubaliak.
„Nezamestnanosť, ktorá je u nás vysoká, zle vplýva na psychiku ľudí. Chýba kúpna sila obyvateľstva. Supermarkety, ktoré tu plánujú stavať, odliv z mesta nezastavia. Potrebná je výroba. Investori však dávajú prednosť mestám a okresom, ktoré majú dobrú infraštruktúru a lepšiu polohu. Poltár leží mimo hlavného ťahu a naše cesty sú zlé. Preto by bolo potrebné, aby v tomto smere mestu pomohol vyšší územný celok. Žiaľ, zatiaľ nie sú v tomto smere uspokojivé výsledky pre občanov. Stretávam sa s občanmi a tí zatiaľ nie sú spokojní s krokmi, ktoré v tomto smere mesto vyvíja. V roku 2004 mesto stratilo primátora Koršóa a v podstate túto stratu pociťuje dodnes,“ tvrdí Darina Srnišová.
Sklárne kedysi živili celé rodiny
„Ako poslanec som dosť sklamaný s vývinom udalostí v poltárskych sklárňach. Ide však o súkromnú spoločnosť a mesto nemá na fabriku vplyv. Sociálna situácia v meste naozaj nie je dobrá. Ešte za Kozlíka sa hovorilo, že sa u nás bude budovať priemyselný park. Už bola vytipovaná aj lokalita. Ostalo len pri plánoch. Nemáme šťastie na zahraničných investorov. Podpísala sa pod to aj zlá infraštruktúra. Máme zaujímavé náleziská nerastných surovín, no propagácia v tomto smere nie je postačujúca. Takáto situácia je na celom južnom Slovensku,“ tvrdí Karol Pajda.
Podobný názor zastáva aj poslanec Július Balog: „Sklárne kedysi živili celé rodiny. Momentálne sú v rukách súkromnej spoločnosti. Ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia alebo do iných regiónov. Mesto sa vyľudňuje. Každé nové pracovné miesto je pre Poltár veľmi dôležité.“
„Čo sa týka rozvoju regiónu, som pesimista. Priemyselný park je v nedohľadne. Podľa môjho názoru oficiálna štatistika z úradu práce neodzrkadľuje skutočný stav. Reálne čísla sú vyššie. Pracovných príležitostí ubúda. Poltár má zlú polohu a aj zlé cesty. Keby bola aspoň pri Lučenci diaľnica, mali by sme sa aj my lepšie,“ myslí si Július Kišák.
Poslanci riešia nepodstatné veci
„Obchodné reťazce sa do miest sami núkajú. Sú dôležité, ale Poltár potrebuje predovšetkým výrobu. Za zahraničnými investormi treba chodiť. Viem, o čom hovorím, zastával som funkciu primátora dva roky. Iniciatíva zo strany mesta v tomto smere nie je postačujúca. Poslanecký zbor veľakrát rieši nepodstatné veci a dôležité ostávajú v úzadí,“ hovorí Pavol Gavalec.
Poslanci a vedenie mesta by mali by sme spojiť sily
„Sklárne v Poltári, ale aj v celom okrese, znamenali sociálnu istotu pre stovky rodín. Sám som zamestnancom v Slovglase, takže je to téma pre mňa blízka a zároveň citlivá. Predminulý týždeň nám predstavili správcu konkurznej podstaty, ktorý nás ubezpečil, že svoje peniaze každý dostane. No niektorí ľudia už prestali veriť, že sa podarí ekonomicky oživiť fabriku a dali výpoveď. Vo výrobe chýbajú ľudia a môže sa stať, že to ohrozí chod firmy. Som presvedčený, že ak bude nový majiteľ, podarí sa udržať výrobu. Zákazky máme. Ak budú fungovať sklárne, situácia v meste sa zlepší. Na júlovom zasadnutí mestskej rady som vyzval kolegov aj primátora, aby sme spoločnými silami začali klopať na tie správne dvere a pokúsili sa získať všetky možné dotácie aj investorov,“ skonštatoval Róbert Sobota.
Prehlbujú sa regionálne rozdiely
„To, že je v konkurze jediná výrobná fabrika, poltárske sklárne, situáciu v našom meste len zhoršilo. Stabilita v sklárňach je pre Poltár dôležitá. O priemyselnom parku sa hovorí už desať rokov. Zatiaľ však v tomto smere nenastal žiadny posun. Prehlbujú sa regionálne rozdiely. V Poltári sa situácia dlhodobo nemení. Samospráva môže v tomto smere robiť len taký zdravý lobing, čo podľa mňa aj robí. Na niektoré výsledky je potrebné viacej času. Ľudia chcú však okamžitý efekt a toho je málo,“ skonštatoval Pavel Jánošík.
Pri Poltári je už teraz hladová dolina
„Situácia je zlá. Mladí ľudia odchádzajú. Musia, pretože sa tu nevedia uplatniť. Investorov potrebujeme ako soľ. Za čias nášho už nebohého primátora Koršóa sa hovorilo o vybudovaní cesty Nové Hony – Poltár – Kokava nad Rimavicou. Nedávno som sa opýtala predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Murgaša, aké kroky by sa mohli v tomto smere podniknúť. Povedal mi, že žiadne. S výstavbou cesty sa nepočíta. Pritom kvalitné cesty je to, čo táto hladová dolina potrebuje. Úlohou primátora a vedenia mesta je pritiahnuť do mesta peniaze, či už pomocou kvalitných projektov alebo investorov. Zatiaľ sa im to nedarí,“ povedala Edita Klembasová.
Doplácame na zlé cesty a nevýhodnú polohu
Minulý týždeň zavítal do nášho regiónu prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Rodák z Poltára sa na pôde Mestského úradu v Lučenci stretol so starostami a primátormi. Na stretnutí upozornil zástupcov samosprávy, že najschodnejšou cestou, ako môžu malé obce získať peniaze z fondov Európskej únie, je združiť sa do väčších celkov. Podľa Gašparoviča je dôležitá aj komunikácia so zástupcami Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorí majú v rukách kompetencie riešiť ich problémy.
„Stretol som sa s pánom prezidentom. Pozval som ho na oslavy mesta, ktoré budú v septembri. Verím, že si nájdeme čas aj na konkrétne veci, s ktorými by nám hlava štátu mohla pomôcť,“ zdôraznil Pavel Rončák. Podobne ako jeho kolegovia z poslaneckých lavíc vidí najväčší problém zamietavého prístupu investorov v katastrofálnych cestách.
„Máme kvalitné projekty, ktoré nám robia odborníci z Lučenca, Poltára aj Banskej Bystrice, sme pripravení uchádzať sa o financie z európskych fondov. Perspektívu vidím aj v turizme. Na naše kúpalisko chodia návštevníci aj z iných okresov. Hoci jedna lastovička leto neurobí, je to podľa mňa krok vpred,“ tvrdí primátor.
Propagáciu regiónu považuje za dostatočnú.
„Osobne ma teší každé jedno pracovné miesto, ktoré sa v našom meste vytvorí,“ dodal.
Minulý rok mesto kúpilo od skrachovanej spoločnosti dve výrobné haly. Samospráva si na ich kúpu zobrala šesťmiliónový úver. V súčasnosti sú haly pred dokončením a už čoskoro by tu mala začať podnikať maďarská firma zaoberajúca sa potravinárskou výrobou.