Neúmerná dlhová zaťaženosť prinútila poslancov Tornale prijať už začiatkom júla ozdravovací režim. Dlhy sa vyšplhali nad hranicu tridsiatich miliónov a investície podľa niektorých poslancov boli nepremyslené, robili sa svojvoľne a preto sa mesto začalo topiť v dlhoch. Ozdravný režim bol pre mesto nevyhnutný. Jeho cieľom bolo predísť nútenej správe a zabrániť ďalšiemu zvyšovaniu záväzkov. Hlavný kontrolór mesta po jeho prijatí uviedol, že existuje reálny predpoklad, že mesto má šancu vyhrabať sa z dlhov a začne normálne fungovať.
Koncom mája Mikuláš Cmorík, hlavný kontrolór mesta, poslancom oznámil, že mesto je zadĺžené.
Na čele Tornale stojí už druhé volebné obdobie Ladislav Dubovský. Ten sa stal populárnym najmä vďaka koncertom a iným kultúrnym aktivitám. Niektorí poslanci mu vyčítali, že porušoval povinnosti pri správe cudzieho majetku. Dokonca bolo na neho podané aj trestné oznámenie. Údajne mal bez súhlasu zastupiteľstva a v rozpore so schváleným rozpočtom mesta čerpať z pokladne aj z bežného účtu peňažné prostriedky bez vydokladovania účelu ich použitia. Peniaze mal použiť na financovanie minimálne deviatich kultúrnych akcií. Po meste kolovali fámy, že mestu spôsobil škodu za viac ako milión korún. Primátor tieto obvinenia odmieta. Pripustil však, že v účtovníctve sa stala chyba.
Mesto už v júli urobilo opatrenia. Okrem ozdravovacieho režimu odvolali viceprimátora a prednostu.
„Začiatkom roku 2007 si mesto zobralo investičný úver vo výške 50 miliónov korún. Primátor si myslel, že keď má peniaze, môže robiť desať vecí naraz. To bola podľa mňa chyba. Začali sa naraz viaceré investičné akcie, ako budovanie Námestia umelcov, rekonštrukcia mestského úradu, kultúrneho strediska, základnej školy, futbalového ihriska. Skrátka, nešlo sa na to premyslene. Dobrý hospodár si rozmyslí, na čo má a do čoho môže investovať. U nás sa to všetko dialo v takom, podľa mňa, hurá systéme. Na niektoré akcie zrejme ani neboli vypísané výberové konania, zákazky šli priamym zadaním,“ skonštatoval nezávislý poslanec Attila Legát, zároveň aj predseda investično-finančnej komisie.
„Primátor poslancov dostatočne neinformoval o všetkých investíciách, ktoré sa realizovali pod hlavičkou mesta. V novembri minulého roku malo mesto neuhradené faktúry za desať miliónov korún. Vo februári tohto roku to už bolo sedemnásť miliónov a v apríli až tridsaťtri,“ povedal poslanec Ľudovít Katona.
„Zodpovednosť nesieme všetci. Poslanci, primátor aj kontrolór, ale aj iní vedúci pracovníci na mestskom úrade. Vina je kolektívna. Mesto minulo viac, ako si mohlo dovoliť. Zle hospodárilo a preto sme sa dostali do ťažkostí. Najväčšie podlžnosti máme u firmy Strabag, ktorá nám opravovala miestne komunikácie. Opravy boli nevyhnutné, ale táto investičná akcia sa mala rozložiť na tri roky a nie na rok a pol. Je to ako beh na dlhé trete, pri ktorom je potrebné rozložiť si sily,“ povedal poslanec Peter Dobias.
„Nechcem nikoho obviňovať. Za terajší stav nesú vinu aj niektorí poslanci. Koncom minulého roka mestský parlament odsúhlasil primátorovi možnosť robiť zmeny v mestskom rozpočte. Týmto dostal do rúk prakticky neobmedzené možnosti Proti sme hlasovali piati. Stalo sa napríklad, že úrad kúpil auto a my sme mali jeho kúpu odsúhlasiť vtedy, keď už pol roka jazdilo. Som predsedom kultúrnej komisie, no o niektorých kultúrnych alcicách som sa dozvedel len na zastupiteľstve,“ povedal v auguste pre MY Novohradské noviny Ladislav Iván.
Dlhy mesta boli 33 miliónov korún. Za 180 dní mali klesnúť pod hranicu 17,5 miliónov. Samospráve sa podarilo znížiť záväzok len o približne 3,5 milióna korún. Podarilo sa im vymôcť aj pohľadávky. No zatiaľ to nestačí a preto, aby sa vyhli nútenej správe, rozhodli sa požiadať ministerstvo financií o predĺženie ozdravovacieho procesu na ďalšie tri mesiace.