„Zástupcovia organizácie ETP ma oslovili vo februári. Hodejov patrí do regiónu s vysokou nezamestnanosťou a príjem mnohých rodín v dedine veľakrát nedosahuje ani hranicu životného minima. Obec má 1446 obyvateľov, z toho približne 800 je Rómov. Projekt poskytovania výhodných pôžičiek pre znevýhodnené skupiny bol pre nás ideálny,“ hovorí Margita Zagyiová, starostka Hodejova. V spolupráci s pracovníkmi miestneho komunitného centra zostavila zoznam rodín, ktoré by boli vhodnými kandidátmi na získanie 35-tisícovej pôžičky určenej na rekonštrukciu obydlia.
„Podmienkou na získanie pôžičky boli nielen nízke príjmy rodiny, ale tiež splnené záväzky voči obci. Znamená to, že uchádzači o peniaze museli mať zaplatené dane. Projekt sa spočiatku u obyvateľov stretol s nedôverou. Mnohí nechápali, ako môžu dostať pôžičku, ktorú by im banková inštitúcia len sotva poskytla,“ vysvetľuje starostka. Na prvom zozname figurovalo 18 žiadateľov o pôžičku. M Zagyiová doporučila pre organizáciu ETP len 16 z nich, pretože u zvyšných dvoch evidovala obec nedoplatky.
Záujemcov o pôžičky pribúda
„Všetci odporučení využili možnosť čerpať najvyššiu pôžičku, a to 35-tisíc korún. Zaplatili len poplatok u notára za spísanie notárskej zápisnice, ktorá je exekučným titulom. Začali si rekonštruovať svoje domy, najmä strechy. Keď ostatní obyvatelia obce videli, že je to naozaj seriózna ponuka, záujemcov o pôžičku začalo pribúdať,“ dodá starostka. Po prvom kole vyplácania pôžičiek sa na obecnom úrade prihlásilo ďalších 80 záujemcov o rýchlu mikropôžičku. Žiaľ, len mizivé percento z nich má vyrovnané nedoplatky voči obci.
Nájdu sa aj nespokojní
„O pôžičky je záujem. Ľudia si však myslia, že prídu a ja im ju vybavím. Mýlia sa. Musím počkať, pokiaľ nás organizácia ETP opäť neosloví, aby sme vytipovali ďalších záujemcov. Ak by sa tak stalo dnes, z 80 uchádzačov im môžem odporučiť len deviatich. Ostatní majú voči obci podlžnosti, a to najmä za odvoz komunálneho odpadu,“ hovorí starostka.
Nedávno jeden z uchádzačov o pôžičku prejavil nespokojnosť. Okrem toho, že na peniaze nemieni dlho čakať, vyhlásil, že starostka prideľuje peniaze podľa vlastného uváženia a to aj takým, ktorých príjem prevyšuje hranicu určenú spomínanou organizáciou.
„Viem, o koho ide. Je to človek, ktorý bol vo výkone trestu a vedome si poškodzuje svoje obydlie. Peniaze by chcel na opravu strechy, ktorú si tiež sám zdevastoval. Okrem toho mal v čase, keď sa prihlásil do druhého kola žiadateľov o pôžičku, aj nedoplatky na daniach. Tie vyrovnal, ale evidujeme ešte dlh za kúpu dverí. Minulý rok ma požiadal, aby som mu pomohla s kúpou dverí, pretože je zima a on nemá na dome vchodové dvere. Požiadala som o pomoc miestneho podnikateľa. Za spomínaného pána som sa zaručila, že mu dvere zaplatí. Napokon som musela z vlastného vrecka vytiahnuť viac ako dvetisíc korún. Dodnes som ich nevidela,“ hovorí starostka.
M. Zagyiová tvrdí, že každý uchádzač o pôžičku podpíše vyhlásenie o príjme. Okrem toho sú rodiny vytipované v spolupráci s miestnym komunitným centrom, ktorého pracovníci dôverne poznajú situáciu mnohých sociálne slabších rodín. „Peniaze dostali a aj dostanú tí, ktorí ich naozaj potrebujú. O žiadnom zneužívaní pôžičiek nemôže byť reč,“ dodala starostka a podotkla, že neplatiči sú boľavým miestom obce. Dlžboby 130 neplatičov sa vyšplhali na takmer 500-tisíc korún.
Šimonovčania rekonštruujú
V neďalekých Šimonovciach sa do projektu Splňme si svoj sen zapojilo 36 rodín. Emil Madarász, starosta obce, tvrdí, že poskytovanie mikropôžičiek sa u ľudí stretlo s dobrým ohlasom, dokonca sa vytráca aj problém úžerníctva, kedy rôzne spoločnosti poskytovali ľuďom peniaze na vysoké úroky. „Ľudia nedostali peniaze na ruku. V spolupráci s komunitnými pracovníkmi a tiež zástupcami organizácie si nakúpili materiál na opravu obydlia a tiež sa zaplatili práce. Rodiny si začali opravovať najmä strechy, zavádzali si vodovodné prípojky, elektroinštaláciu, zatepľovali domy alebo vymieňali okná,“ hovorí Emil Madarász. V malej obci na Gemeri sa o pôžičky zaujímali najmä Rómovia, ktorí tvoria takmer polovicu z 527 obyvateľov Šimonoviec. „Tí, čo dostali pôžičku, ju zatiaľ splácajú v dohodnutých termínoch. Úrok je minimálny a zohľadňuje len výšku inflácie. V súčasnosti je to 2,7 percenta,“ dodal starosta. V obci sa o výstavbe sociálnych bytov neuvažuje. Podľa E. Madarázsa má oveľa väčší efekt, keď sa ľudia sami pričinia o výstavbu, respektíve rekonštrukciu svojich domovov. Vďaka eurofondom sa obyvatelia rómskej osady v Šimonovciach dočkali zavedenia plynu aj vybudovania kanalizácie. Nechýba im ani voda a elektrika.
Sporenie nevyužili
Obyvatelia Hodejova aj Šimonoviec mohli okrem výhodných mikropôžičiek využiť aj druhý produkt organizácie ETP, ktorým je sporenie so stopercentným úrokom. V praxi to znamená toľko, že ak si rodina mesačne vloží na účet tisícku, po osemnástich mesiacoch dostane raz takú sumu. Peniaze môže použiť nielen na bývanie, ale aj na zaplatenie vzdelávacieho kurzu, vodičského preukazu alebo na zakúpenie výpočtovej techniky. O sporenie však obyvatelia obcí neprejavili takmer žiadny záujem. Rýchla pôžička sa im zdá výhodnejšia ako niekoľkomesačné sporenie.