„Vzhľadom na kvalitu ľadu som už na začiatku zápasu vedel, že tu v Lučenci sa nedá hrať kombinačný hokej. My sme skôr technický mančaft a trochu sme na to doplatili. Tu sa dá hrať len jednoduchý hokej,“ vyjadril sa Roman Straka, tréner HC Dukla Senica.
Podobný názor vyjadril aj Branislav Kohutiar, tréner HK Trebišov. „Nekvalitný ľad nepridal na kvalite zápasu. Za podmienok, aké sú v Lučenci, treba hrať čo najjednoduchší hokej,“ vyjadril sa po skončení zápasu a pozornosť upriamil aj na hustý opar, ktorý sa počas zápolenia vznášal nad ľadovou plochou. „Mal som problém sledovať, čo sa deje pred našou bránou, pretože viditeľnosť bola minimálna,“ dodal B. Kohutiar.
Nespokojnosť s podmienkami, za akých sa zápasy odohrávajú, vyjadrujú veľakrát aj samotní diváci. V utorok 7. októbra sa mal na lučenskom zimnom štadióne odohrať ďalší zápas. Domáci tím sa mal stretnúť s Bardejovom. Sotva sa súperi stihli pripraviť, nastala na štadióne tma. Počas povinnej čakacej doby 40 minút sa problémy s osvetlením nepodarilo odstrániť. „Počas svojej dlhoročnej hokejovej kariéry som sa s podobným problémom na štadióne ešte nestretol. Mrzí ma, že sa zápas neodohral,“ povedal Igor Liba, tréner HC Xavax Bardejov. Neodohratý zápas bude riešiť Združenie hokejových klubov 1. hokejovej ligy pravdepodobne už tento týždeň.
Keďže zimný štadión je majetkom mesta, opýtali sme sa primátora Milana Marka na jeho názor na doterajšie fungovanie ZŠ, na všetky vyššie spomínané nedostatky a možnosti riešenia.
Aký objem financií mesto preinvestovalo pri výstavbe zimného štadióna?
- Po viac ako tridsiatich rokoch sľubovania máme v Lučenci zimný štadión. Je prekrytý, má vymenenú ľadovú plochu s novou technológiou chladenia, nové mantinely, šatne, tribúnu. Toto všetko sme vybudovali od apríla 2005 dodnes za cca 69 miliónov korún, z čoho 11 miliónov Sk bola dotácia zo SZĽH a z Ministerstva školstva SR. Podľa informácií z iných miest podobné štadióny stáli viac ako 100 miliónov korún.
Aké investičné zámery má mesto do budúcnosti vo vzťahu k zimnému štadiónu?
- Ostali ešte ďalšie investície – dobudovanie II. etapy šatní a priestorov pod tribúnou (zázemie ZŠ – relaxačno-rehabilitačné, skladové priestory a pod.). Pri výberovom konaní na šatne a inú technológiu boli viacerí odborníci, ktorí sa vyjadrili veľmi pozitívne o našom štadióne. Využitie priestoru pod tribúnou na šatne je podľa nich veľmi efektívne, nielen pre ušetrenie priestoru (nemusia sa pristavovať, na čo nie je priestor), ale aj z ekonomického hľadiska. Pod tribúnou je dostatok miesta pre všetkých osem mužstiev. Každé mužstvo totiž potrebuje vlastnú šatňu, aby ich športová výstroj mohla vyschnúť do nasledujúceho tréningu. V súčasnosti dokončujeme kotolňu pre šatne. Ešte bude nutné vybudovať parkoviská v areáli ZŠ - obslužné pre hokejové družstvá a vonkajšie pre návštevníkov.
Aká čiastka z mestského rozpočtu bola vyčlenená na fungovanie prvoligového hokejového klubu v Lučenci?
- Prvoligový hokejový klub v roku 2008 z rozpočtu mesta Lučenec nedostal žiadne finančné prostriedky. Mesto dotuje mládežnícky šport. HC Lučenec (žiaci a prípravka) dostali z mestského rozpočtu dotáciu 150-tisíc korún a tréneri 700-tisíc korún. Treba však povedať, že z mestských peňazí sú odmeňovaní len mládežnícki tréneri a v tejto sume sú zahrnutí aj tréneri futbalu, atletiky a basketbalu. Na prevádzku zimného štadióna je v rozpočte na tento rok vyčlenených cca 4 300 000 korún.
Ako vy z postu primátora vnímate rozvoj hokeja v meste a podmienky na jeho fungovanie?
- Som hrdý na to, že máme v Lučenci 1. ligu a mesto nemusí na činnosť klubu vynakladať žiadne finančné prostriedky. Získali sme HKm Detva, s.r.o., spolu s hráčmi a trénerom, ako i finančným zabezpečením. Tento klub bude niesť názov HKM Lučenec, s.r.o., už tento týždeň po zasadnutí výboru SZĽH, ktorý má potvrdiť obchodný názov klubu. Z našej strany sú pre to splnené všetky podmienky.
Čo hovoríte na negatívne ohlasy?
- Čo sa týka negatívnych ohlasov, tie boli aj na umelý trávnik a dnes sú tam rozšírené tréningové hodiny futbalistov. Kritické ohlasy zo strany súperov považujem za neprimerané, akoby chceli poukazovať na to, že sme začiatočníci. Hovorili o zlej kvalite ľadu a pri prvých zápasoch som bol očitým svedkom ich arogantného správania sa. Ja to beriem skôr ako daň „začiatočníkov“. Vyššia súťaž sa u nás začala hrať len pred 4 týždňami. Pravdou je, že sa môžu vyskytnúť nejaké nedostatky, ktoré neboli predtým viditeľné, pokiaľ nezačala samotná prevádzka ľadovej plochy. V niektorých prácach sa ešte pokračuje, robia sa napríklad nátery tribúny. A naozaj počas týchto prác mohla byť kritika na kvalitu ľadovej plochy v dôsledku výparov náterových materiálov opodstatnená. Vtedy sme hrali s Ružinovom a výhrady voči kvalite ľadu sú uvedené aj v zápise o stretnutí. Vďaka zamestnancom ZŠ však rozhodca uznal plochu ako vyhovujúcu a tento zápas sa mohol odohrať. Hmla – s týmto problémom nezápasí len lučenský štadión, ale aj niektoré extraligové a skoro všetky prvoligové štadióny, lebo teplotné rozdiely a tlaky v tomto ročnom období vytvárajú hmlový opar nad ľadovou plochou. Vďaka tomu, že máme ventilátory, rozhodcovia povolia hrať aj v týchto podmienkach. Našu halu, čo sa týka dizajnu a funkčného členenia, hodnotia kluby, ktoré tu už hrali, veľmi vysoko. Verím, že sa nám podarí nedostatky v čo najkratšom čase odstrániť a vytvoriť primerané podmienky pre hokejistov i pre tých, čo sa chcú len korčuľovať.
Ako som už povedal, rozvoj hokeja vnímam mimoriadne pozitívne. 1.liga je totiž silným motivačným prvkom pre tunajšie deti a mládež. A milovníci tohto populárneho športu majú možnosť vidieť naozaj kvalitné zápasy. Podporujem aktivity hokejového klubu zriadiť hokejové triedy, ktoré sa, žiaľ, v tomto školskom roku nepodarilo zrealizovať. Dúfam, že ak bude HKM Lučenec, s.r.o., rezonovať v druhej najvyššej súťaži v rámci celého Slovenska, podarí sa nám otvoriť aspoň jednu hokejovú triedu od najmenších žiakov a vybudovať vlastné hráčske zázemie.
Som veľmi rád, že štadión bude žiť od rána od 8.00 hod, kedy bude k dispozícii pre základné školy v rámci telesnej výchovy i pre verejnosť. Naposledy, keď som sa bol pozrieť na štadióne, boli tam chovanci zo sociálneho zariadenia Libertas. V popoludňajších hodinách trénujú hokejové mužstvá a vo večerných hodinách až do 23.00 hod si chodia zahrať hokejisti – amatéri z Lučenca a zo širokého okolia. Dokonca sem radi prídu nadšenci až z Rožňavy, Klenovca či Maďarska, ktorí za ľad platia. Štadión je teda od rána do večera v plnej prevádzke počas celého týždňa i cez víkendy, pre hráčov i pre verejnosť. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí akokoľvek prispeli k vybudovaniu ZŠ v Lučenci alebo sa zaslúžili o 1. hokejovú ligu. Veľa práce vykonal na šatniach samotný HC Lučenec za finančnej podpory pána Igora Líšku a organizačnej podpory pána Miroslava Barcaja.