„Neviem, kto mohol byť taký bezcitný a nechať ho tam. To hádam ani nebol človek,“ hovorí pani Anna. Ani starosta Vidinej Vladimír Ragač nešetril slovami pohoršenia na adresu toho, kto vedľa rušnej cesty pohodil krabicu s mŕtvym psíkom. Pochovali sme ho pri ceste. Vlčiaka, ktorého zrazilo vlani neďaleko Haliera, vodiči obchádzali minimálne dva týždne. Šíril sa od neho zápach a poletovali tam muchy. Uhynuté zvieratá na cestách väčšinou nemá kto odpratať. V lete sa od kadáverov šíri zápach. Vo štvrtok minulého týždňa sme cestou do Zvolena videli dve zrazené líšky. Jednu pred Kriváňom a druhú pred Mýtnou.
V prípade zrazenia poľovnej zveri na ceste je potrebné kontaktovať správcu poľovného revíru, ktorý rozhodne, čo ďalej so zrazenou zverou. Prax však býva taká, že vodič z miesta utečie bez toho, aby nahlásil zrazenú zver. Z tela sa postupne stane kôpka mäsa, ktorú roznesú na pneumatikách autá, prípadne skončí v žalúdku inej zveri. Ak sa takéto zrazené zviera povaľuje v obci alebo v jej katastri, je povinnosťou obecného úradu zabezpečiť jeho odstránenie prostredníctvom kafilérneho zariadenia. „Ak je to napríklad uhynutá líška, tú je potrebné nahlásiť na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu v Lučenci,“ informuje riaditeľka Elena Kováčiková.
Veterinárov je potrebné kontaktovať aj vtedy, ak pri ceste nájdete uhynuté hospodárske zviera. Uhynuté zvieratá na cestách, v extravilánoch obcí, je potrebné nahlásiť správcovi príslušnej komunikácie. V našom regióne je to Banskobystrická regionálna správa ciest.