Pololegálny chodník, ktorý si ľudia za desaťročia od postavenia sídliska prešliapali najkratšou trasou, mesto prednedávnom de facto legalizovalo. Skratku od konca slepej Tolstého ulice cez nepoužívanú železničnú trať dalo v niektorých úsekoch vydláždiť zámkovou dlažbou. Malo to opodstatnenie, lebo kopček na jar prvý rozmŕzal a bývalo tam blato. Chodník ľudia prešliapali za socializmu a vtedy ešte všetko patrilo všetkým. Teraz sa však časy zmenili a pozemky postupne získavajú konkrétnych vlastníkov.
Aj pozemok za briežkom niekto kúpil do osobného vlastníctva. Údajne od železníc. A tak teraz využil svoje vlastnícke právo a priechod zahradil. Ľudia, čo tade chodili, sú celkom oprávnene nespokojní. Z niektorých častí mesta si týmto chodníčkom cestu skracovali možno aj o kilometer. Trasa to bola zároveň veľmi bezpečná. Nekrižovala žiadne rušné komunikácie, takže tade rodičia radi púšťali aj deti do školy. Pre dôchodcov to bolo tiež veľmi výhodné, lebo v tej časti sídliska je pošta, poliklinika i lekáreň. V noci bola táto cesta síce trochu nebezpečná. Nie je tam totiž súvislé verejné osvetlenie, ale mnohí to kvôli kilometru navyše neraz riskli. Takže nahnevaní sú vlastne všetci.
Kto má pravdu? Vlastník pozemku a či nahnevaná väčšina? Bol by to možno aj zaujímavý právny problém. Kedysi, od čias osvieteneckej panovníčky Márie Terézie a jej pozemkových reforiem, platilo, že ak je chodník alebo cesta verejnou, ani vlastník pozemku nemá právo obmedzovať jej používanie a musí ju na svojom pozemku strpieť. Podmienkou bolo, aby cesta či chodník boli používané verejnosťou a pravidelne. Tento prístup sa ešte donedávna využíval. Skúsme však veriť, že mesto, ktoré právnikov zamestnáva, využilo všetky možnosti na obhájenie záujmov svojich občanov.
Ako to vidia dotknutí občania
Občania však o opatreniach mesta akiste minimálne nevedia. Inak by sotva všetci nadávali. Z ich listov vyberáme menej agresívne časti: „Zatvoril sa prianím jednotlivca. Každý nie je na tom zdravotne tak dobre, aby mohol chodiť dookola. Či naozaj peniaze a moc jednotlivca pošliapu potreby občanov tohto mesta? Ak občan robí niečo na svojom dome, musí mať súhlas od všetkých susedov. V zastupiteľstve sa o tomto nerokuje! Podľa primátora sa hľadá riešenie, no podľa našich skúseností sa bude hľadať tak dlho, až sa nenájde. Dúfajme, že nebudeme musieť čakať na komunálne voľby!“
Mesto už vraj s tým nič nevie robiť
O stanovisko sme požiadali prednostu Mestského úradu Dušana Ilčíka.
„Tento problém je už skončený. Primátor aj trikrát rokoval s vlastníkom pozemku, ten však s prechodom cez jeho parcelu v žiadnom prípade nesúhlasí. Vandali mu tam vraj ničili majetok. Nevieme s tým nič robiť. Ľudia majú priechod popri benzínovej pumpe a Lidli. Nie je to oveľa ďalej,“ povedal nám prednosta.
Nie všetci ľudia sa vo svojich listoch len sťažovali. Sú v nich i konštruktívne návrhy. Medzi nimi aj taký, aby sa popri bývalej železničnej trati do Haliče vybudoval chodník pre chodcov aj pre cyklistov. Ten by sa napojil na Jánošíkovu ulici a skratka by bola naozaj krátka i legálna. Tiež by viedla priamo ku školám.
Ľudia sa sťažujú aj na to, že mestskí poslanci sa takýmito vecami nezaoberajú. Teraz však majú možnosť opýtať sa na svoj problém priamo. V utorok o trinástej bude rokovať mestské zastupiteľstvo v zasadačke Obvodného úradu.