Archeológovia pod Striebornou dokončili prvú časť svojej práce. Publicita jej výsledkov je nad všetky očakávania. Nad očakávanie je aj príležitosť, ktorú prieskum pre región ponúkol. Sme pripravení túto príležitosť premeniť na reálny projekt?
Mária Švikruhová, starostka Cinobane, je veľkou podporovateľkou archeologického prieskumu. Je zanietená aj za jeho praktické využitie. Myšlienka na postavenie repliky domu ľudí kyjatickej kultúry sa jej pozdáva. Dokonca už urobila aj prvé kroky na zabezpečenie pozemku potrebného pre stavbu. „Hovorila som s našou farárkou. Evanjelickej cirkvi totiž patria pozemky pod popolnicovým poľom. Podporujú náš zámer a s pozemkom nám vyjdú v ústrety,“ informuje o svojich krokoch.
Milan Murgaš, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, chápe možnosti, ktoré archeologický prieskum pre región, ale aj celý kraj, priniesol. V Banskej Bystrici pomáhal zakladať fakultu cestovného ruchu a dlhé roky na nej prednášal. Preto vie, o čom je reč. „Bude treba spracovať projekt využitia. My ho podporíme a zahrnieme do koncepcie rozvoja turistického priemyslu v kraji. Aj na realizáciu prvých krokov zrejme budeme vedieť prispieť. Len treba spracovať návrh. Predložíme ho na rokovanie zastupiteľstva. Samotný prieskum však v našej kompetencii nie je. Je to celoštátna záležitosť, ale nezdráhame sa pomôcť,“ povedal nám do telefónu predseda.
Jozef Líška, poslanec Národnej rady SR za SNS, informácie o výskume v našich novinách podrobne sleduje. „Je to pre región prínos. Netreba to nechať zaspať. Ideálne bude prepojenie týchto nálezov so stredovekými baňami v doline Lovinka. Tak vznikne ucelená a bohatá turistická trasa s veľkými možnosťami rozšírenia. Takýto projekt iste podporí aj ministerstvo regionálneho rozvoja a ministerstvo hospodárstva,“ hovorí jediný poslanec NR SR z nášho regiónu.
Branislav Hámorník, prednosta OÚ v Lučenci, ktorý je aj okresným predsedom strany Smer – Sociálna demokracia, zámer tiež podporuje. „Pomôžem pri projekte ako prednosta i ako regionálny politik. Môže to byť začiatok realizácie širšieho programu rozvoja turizmu v našom regióne. Na tomto zámere už dlhšie pracujeme. Mohol by pomôcť riešiť vysokú nezamestnanosť v odľahlých vidieckych oblastiach.“
Vladimír Mitáš, vedúci archeológ terénneho prieskumu, tiež chápe význam takéhoto projektu. „Popri našej práci veľa voľného času nie je, no ak sa to bude robiť seriózne, spolupracovať budeme. Len netreba stavať nejaké atrapy, ale pridŕžať sa postupov a materiálov zodpovedajúcich dobe bronzovej,“ upozorňuje archeológ.