Vážnosť situácie si uvedomuje aj primátor Lučenca Milan Marko. Prostredníctvom mestských novín sa obrátil na obyvateľov mesta a tiež miestnych podnikateľov s návrhom na finančnú pomoc pre LAFC. Mesto tento a tiež ostatné športové kluby podporuje v rámci svojich rozpočtových možností, ktoré sú však obmedzené.
Východisko z nelichotivej situácie klubu sa snažia nájsť aj futbaloví činovníci Norbert Krišta a Jozef Líška, ktorí roky vynakladajú nemalé finančné prostriedky na chod LAFC a ich získanie si vyžaduje množstvo diplomatických jednaní.
„V klube už dlhodobo vládne nielen finančná, ale najmä funkcionárska kríza. Sponzormi LAFC sú v súčasnosti spoločnosti Ekostavba s.r.o., Svoma s.r.o. a Jozef Líška ml. Samozrejme, že vďaka väčšine poslancov mestského zastupiteľstva futbal podporuje aj mesto v rámci svojich rozpočtových možností, ale aj to je pomoc, bez ktorej by tento šport v našom meste nefungoval,“ hovorí N. Krišta, poslanec MsZ v Lučenci a člen rady SFZ a podotkol, že jedným z hlavných dôvodov súčasnej krízy je aj absencia futbalových funkcionárov v tomto klube.
„Schopné vedenie klubu dáva záruku pre jeho úspešné fungovanie. Funkcionári, ktorí majú kontakty na rôzne podnikateľské subjekty v našom meste, by mohli byť pre LAFC prínosom. Pomoc domácich podnikateľov by preto mohla tento šport v Lučenci zachrániť. Osobne ma mrzí odstúpenie Ivana Janáka z funkcie prezidenta klubu a jeho návrat by som privítal,“ tvrdí N. Krišta. Za jedno z riešení pre zmiernenie krízy vo futbalovom klube považuje aj jeho transformácia na mestský futbalový klub.
„Zo strany podnikateľov, ktorí by mali záujem vstúpiť finančným kapitálom do klubu, môžu nastať určité pochybnosti o použití ich peňazí. V prípade, že by bol LAFC mestským futbalovým klubom, príspevky by prichádzali na jedno z mestských oddelení, ktoré by o ich použití viedlo podrobnú dokumentáciu. Sprehľadnil by sa tak tok financií a každý by bol informovaný, na čo sa peniaze vynaložili,“ dodal poslanec MsZ.
Tvrdí, že po páde basketbalovej extraligy v Lučenci neočakával, že sa sympatizanti tohto športu automaticky vrhnú na futbal aj keď pomoc podnikateľov, ktorí boli zapálení pre tento druh športu, by určite futbalu pomohla.
„Basketbal bol doménou jedného podnikateľského subjektu v našom meste. Klub mal akcieschopné vedenie (p. Šufliarsky a Mižúr), a tak sa dostavovali vynikajúce výsledky. Po odchode niektorých sponzorov a funkcionárov však ani tento šport nemohol dlho fungovať na vysokej úrovni. Mrzelo by ma, keby podobne skončil aj lučenský futbal,“ podotkol N. Krišta a uviedol, že pod basketbalovú krízu sa podľa neho určite podpísalo aj nadštandardné ohodnotenie hráčov, ktorých mesačné platy v niektorých prípadoch dosahovali výšku 4-tisíc eur.
„V LAFC sa platy hráčov pohybujú od 14 do 20-tisíc korún v hrubom. Za každý získaný bod v zápase dostane celý kolektív vrátane realizačného tímu 25-tisíc korún. V mnohých kluboch na Slovensku majú hráči uzatvorené zmluvy s podnikateľskými subjektami od ktorých dostávajú plat a firma sa tak automaticky stáva sponzorom klubu. Podobne by to mohlo fungovať aj v Lučenci,“ uviedol N. Krišta.
Podobný názor zdieľa aj ďalší sponzor LAFC Jozef Líška. „Som presvedčený o tom, že futbal v Lučenci môže fungovať len vtedy, keď sa pretransformuje na mestský futbalový klub a bude podporovaný sponzormi z okolitých firiem, čím sa sprehľadní chod klubu. Je nevyhnutné vytvoriť schopný manažment, ktorý si súťaž, akou je I. liga vyžaduje. Káder LAFC je dnes dostatočne doplnený kvalitnými hráčmi a v pohode má na I. ligu. Mesto sa však bude musieť vážnou situáciou v klube zaoberať, pretože tá je na bode mrazu. V súčasnosti prebiehajú rokovania s určitými podnikateľskými subjektami, ktoré majú záujem vstúpiť kapitálom do lučenského futbalu. Je však aj pre nich nepochopiteľné, prečo domáci podnikatelia nemajú záujem pomôcť tomuto športu. Dúfam, že futbal ako najväčšie mestské divadlo nenapodobní basketbalistov, pretože momentálne je to naozaj tak, že k tomu veľa nechýba,“ uviedol J. Líška.