Jedným z projektov je takzvaná Sklárska cesta. „Sklárstvo na Slovensku má už 630-ročnú tradíciu. Prvá písomná zmienka o najstaršej sklárni na Slovensku pochádza z roku 1350. Rozvoj sklárstva na Slovensku však zaznamenávame v 18. a 19. storočí. Zakladanie sklárskych hút bolo veľmi výnosnou záležitosťou a najviac sklární sa postavilo v Novohradskej župe v dnešnom okrese Poltár. Prostredníctvom projektu Sklárska cesta vidíme príležitosť v oživení histórie a tradície sklárskej výroby v Poltári, Málinci, Katarínskej Hute, Utekáči a v Zlatne. Hlavným cieľom je vybudovať Sklársku cestu, ktorá bude propagovať históriu, tradíciu a súčasnosť sklárskej výroby na území euroregiónu Neogradiensis,“ objasňuje Michaela Hrnčiarová, riešiteľka projektu.
Predkladatelia projektu sa domnievajú, že nový produkt cestovného ruchu priláka viac domácich a zahraničných návštevníkov a spropaguje región aj v zahraničí.
Rozpočet projektu je vyše tristotisíc. „Spolufinancovanie Regiónu Neogradiensis predstavuje jedenásť percent. Financuje ho Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky v rámci prvej oblasti systému podpory euroregionálnych aktivít SPERA 2008. Partnermi projektu sú Združenie pre rozvoj južného Slovenska. Regionálna rozvojová agentúra Lučenec, Mikroregión Hornohrad, Banskobystrický samosprávny kraj a Nógrad Megyei Teruletfejlesztési Ugynokség Kht,“ povedala M. Hrnčiarová.
V rámci projektu sa vybuduje päť informačných tabúľ o histórii sklárstva, vytlačí sa tisíc kusov propagačných materiálov, vytvorí sa webová stránka a dévédéčko o histórii sklárstva. Cena zahŕňa aj študijnú cestu pre dvadsať osôb do fungujúcich sklární v Maďarsku. Jej cieľom je výmena skúseností a nadviazanie dlhodobého partnerstva pri tvorbe Sklárskej cesty.
Medzi podporenými projektmi je aj ten, ktorý sa zaoberá hradom Šomoška, kde osadia zábradlia a projekt, ktorého výstupom bude technicko – ekonomická štúdia, vrátane projektovej dokumentácie úseku turistickej trasy Lučenec – Vidiná.