Samospráva spolu s kompetenciami nadobúda vplyv a tak zrejme dozrel čas aj na riešenie naozaj zásadných problémov.
O tom, že s rozvodmi vody to v meste nie je celkom v poriadku, vie každý čo i len pár rokov tu bývajúci človek. Časté poruchy dodávky vody a hnedá tekutina neraz tečúca z vodovodných kohútikov namiesto vody sú toho dôkazom. Tí, čo sa pri niektorej z rozkopávok v centre mesta pozreli do výkopu pozornejšie, vedia, prečo to tak je. Staré rúry držia pokope len silou vôle, presnejšie pevnosťou hliny, ktorá ich obaľuje. Asi potom stačí niečím spôsobené zvýšenie tlaku vody a na svete je ďalšia porucha i doplnková farba vody.
Primátora v tejto veci interpeloval poslanec Pavel Krokoš. Oprel sa o sťažnosť občanov zaslanú bytovému družstvu. Ľudia v nej vyslovujú obavy, či takto znečistená voda je vôbec vhodná na konzumáciu a hygienu. V sťažnosti zdôrazňujú, že voda je znečistená až priveľmi často.
Okrem obáv o zdravie sa znepokojujú aj o svoje peňaženky. Takáto voda im totiž zanáša vodovodné potrubia, sanitárne zariadenia i vodovodné batérie v bytoch aj v domoch. Okrem toho, ak chcú použiť vodu aspoň na pohľad čistú, musia ju vždy niekoľko minút vopred vypúšťať. Pri súčasných cenách vodného a stočného to vraj pre nikoho nie je lacná záležitosť. Ľudia sa zároveň pýtajú, kto im škody na majetku a finančné straty za zbytočne vypustenú vodu nahradí.
Obce nielen získali aj zodpovednosť
Ešte donedávna sa obce do takejto problematiky radšej vôbec nepúšťali. Pri cene vody, aká u nás bola pred niekoľkými rokmi, to ani veľmi nemalo zmysel. Išlo to zrejme podľa hesla „aká pláca, taká práca.“
Tak potom aj rozvody vody vyzerali. No teraz nám ich už v takmer celom kraji spravuje špičková európska spoločnosť a dá sa povedať, že aj za špičkové európske ceny. Je teda zjavne opodstatnené požadovať aj špičkovú európsku kvalitu tejto pre zdravý život nevyhnutnej služby.
Na interpeláciu má písomne odpovedať primátor Lučenca Milan Marko. Je totiž aj členom dozornej rady spomínanej vodárenskej spoločnosti a ako primátor zastupuje v akciovke mesto ako pomerne významného akcionára. Sťažovatelia chcú odpovede aj na to, kedy, ako a v akom rozsahu im vodárenská spoločnosť spomínané straty nahradí. Otázka náhrady škody sa zdá byť na súčasnú dobu pomerne hypotetická, no požiadavky na očistenie vody sú viac ako oprávnené.
Lučenčania, ale i občania ostatných obcí nášho kraja už majú na takéto otázky právo, lebo od vzniku správcovskej akciovky sú vlastne všetci jej akcionármi. Váhu ich akcií na valných zhromaždeniach presadzuje hlava obce, volený starosta alebo primátor. Lučenský primátor má ako člen dozornej rady ešte jednu povinnosť navyše. V dozornej rade má právo i povinnosť dohliadnuť na to, aby sa adekvátna časť aktivít a prostriedkov spoločnosti dostala do mesta a regiónu, ktorý v nej zastupuje.
A v Lučenci by s prihliadnutím na obsah sťažnosti občanov bolo s rozvodmi vody čo robiť. Pre objektivitu však treba dodať, že všetko zlé sa naraz napraviť určite nedá. No aspoň plány spoločnosti by už verejnosť spoznať mohla. Najprv si však počkajme odpoveď na spomínanú interpeláciu poslanca Krokoša.