V Lučenci je momentálne sedemdesiatdva bezdomovcov. Z nich je dvadsaťsedem z iných okresov.
„Ich počet oproti roku 2006 stúpol,“ hovorí náčelník Mestskej polície v Lučenci Milan Pješčák. Mestská polícia registruje aj pätnástich žobrákov. Sú medzi nimi dospelí aj deti. „Najčastejšie žobrú deti z Osady verejnej čistoty, no nájdu sa aj z Rimavskej Soboty,“ dodá náčelník polície.
V Lučenci môžu bezdomovci počas zimy skloniť hlavu v nocľahárni na Ulici Dr. Herza. Funguje od roku 2006. Jej otvorenie závisí od počasia. Nocľaháreň zvyknú otvoriť s prvými mrazmi. V dvoch miestnostiach je pätnásť lôžok. K dispozícii sú dve kúpeľne, toalety a spoločenská miestnosť. Tí, čo majú trvalý pobyt v Lučenci, za nocľah zaplatia dvadsať korún, bezdomovci z iných miest tridsať. Platia tu prísne pravidlá. Medzi nimi aj fakt, že prespať tu môžu iba muži. Pre ženy, ktoré stratili strechu nad hlavou, v Lučenci nocľaháreň nie je.
Rimavská Sobota je v tomto smere ústretovejšia. Útulok tu funguje po celý rok. Má kapacitu dvadsať miest. V meste je približne tridsať bezdomovcov. Denný pobyt v útulku ich vyjde na dvadsať korún.
V Hnúšti žije vyše 7000 obyvateľov. Bezdomovcov v uliciach nevidíte a preto tu nocľaháreň nechýba. Podobne je na tom aj Fiľakovo.
Vo Veľkom Krtíši v sociálnom zariadení pre ľudí bez prístrešia je denný poplatok tridsať korún. V prípade, že občan preukáže, že sa nachádza v hmotnej núdzi, je to len polovica. K dspozícii je tu aj jedáleň a práčovňa.