Problémové sídlisko Dúžavská cesta vodárenská spoločnosť odpojila od vody pred štyrmi rokmi. Podobne sa zachovala aj spoločnosť Energobyt. Približne 160 bytov odstavila od tepla. Elektrárne zas vypli elektrický prúd.
Dlhy sa vyšplhali nad hranicu jedenástich miliónov a keby nie radikálnych opatrení, stúpali by ďalej.
„Dúžavská cesta je problémové sídlisko. Pred dvoma rokmi sa mesto rozhodlo za symbolickú cenu, korunu za meter štvorcový, odpredať byty záujemcom. Prvého decembra 2006 sme tu otvorili práčovňu a sprchy. Hygienické centrum stálo vyše tri milióny. Mesto dalo dva milióny. Kilo prádla si obyvatelia sídliska operú za desať korún. Využité sú aj sprchy. Funguje tu škola pre prvý stupeň. Robíme, čo môžeme, ale mentalitu týchto ľudí ťažko zmeníte,“ hovorí Štefan Baláž, vedúci oddelenia kultúry a starostlivosti o občana Mestského úradu v Rimavskej Sobote. Pozitívnym krokom podľa neho bola aj činnosť, ktorú tu tri roky vykonával jeden terény pracovník a dvaja asistenti. Učili tunajších obyvateľov základné veci, ale aj to, ako si vybavovať potrebné doklady na jednotlivých inštitúciách. „Podobný projekt rozbiehame od prvého novembra. Bude fungovať dva roky. V sociálne slabšej komunite budú pracovať dvaja terénni pracovníci a štyria asistenti,“ dodá Baláž.
Sídlisko leží na kraji mesta. Okolo neho sú lesy. Tento fakt je ďalším boľavým problémom. V jesenných a zimných mesiacoch oveľa aktuálnejším. Drevo si z okolitých lesov nelegálne berú nielen pre vlastnú potrebu, ale aj na predaj. Nosia ho na vozíkoch, v náručí, ale aj na chrbtoch. Dospelí aj deti.
„Je to problém. Tých ľudí ťažko zmeníte. Máme niekoľko alternatív, ktoré by aspoň obmedzili vznikajúce škody na lese krádežami dreva. Pokúšali sme sa premietnuť hodnotu pre nich potrebného palivového dreva do práce, ktorú vedia vykonať v prospech mestských lesov. Je to napríklad čistenie skládok odpadu v lese či údržba lesných ciest. Táto možnosť sa osvedčila len pri malej skupine ľudí tohto sídliska. Títo ľudia síce nemajú teplo z teplární, elektriku z elektrární, majú však kontrolované využitie sociálnych dávok. Ale z nich siahnuť príspevok za teplo je podľa sociálnej poisťovne či úradu práce neriešiteľné. Pravidelné kontroly štátnej a mestskej polície by krádeže mohli aspoň zmierniť.
Spoločnosť LES KORP sa vzhľadom na uvedené rozhodla riešiť tento problém dôsledným uplatnením farmárskeho zákona v praxi“ hovorí Rastislav Antal, konateľ spoločnosti LES KORP Hnúšťa, ktorá spravuje mestské lesy.
Mestské lesy zmenili vlastníka začiatkom tohto roku. Do deväťročného prenájmu ich dostala spoločnosť LES KORP, ktorá ročne platí mestu prenájom vo výške 5,5 milióna korún. Obhospodaruje vyše 1500 hektárov.
Poriadok na Dúžavskej ceste sa snaží zaviesť aj pán Farkaš, ktorý o sebe tvrdí, že je samozvaný rómsky kráľ všetkých Rómov sveta. Jeho príbuzný tu odkúpil jednu zo šiestich bytoviek a postupne sa ju snaží opravovať. V tejto bytovke už badať viditeľné zmeny k lepšiemu.