Aktuálny je grantový program cezhraničnej spolupráce.
Na juhu stredného Slovenska vyšli s iniciatívou ľudia z Banskobystrického samosprávneho kraja. V minulom týždni zorganizovali dve pracovné rokovania. V pondelok na pôde úradu kraja v Banskej Bystrici, vo štvrtok už v centre diania, v mestskom informačnom centre pod Fiľakovským hradom.
„Musíme konať veľmi rýchlo. Výzva na predkladanie projektov v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika na roky 2007 – 2013 bola zverejnená 15. októbra. Spracované projekty musia byť podané do 15. decembra,“ informuje Ladislav Monček, vedúci odboru cestovného ruchu a kultúrneho dedičstva Banskobystrického samosprávneho kraja.
Terajšia výzva na predkladanie projektov v rámci spomínaného programu sa týka celého pásma popri slovensko – maďarskej hranici. Územie je na slovenskej strane rozdelené podľa hraníc samosprávnych krajov. Na maďarskej podľa hraníc žúp. Banskobystrický kraj tak bude na projektoch spolupracovať s Novohradskou župou, ktorá má sídlo v Salgótarjáne.
O peniaze sa bude súťažiť. A to na slovenskej i maďarskej strane hranice. Základnou podmienkou je, aby každý žiadateľ mal partnera na realizáciu projektu z druhej strany hranice. Projekt teda musí byť realizovaný na území obidvoch susediacich štátov a musí mať dosah na pásmo okolo hranice. Ďalšou nevyhnutnou podmienkou je, aby mal šancu stať sa trvalo udržateľným. To znamená, že má mať perspektívu fungovať aj po vyčerpaní finančných prostriedkov zo získaného grantu.
O prostriedky môžu požiadať štátne orgány, súkromné spoločnosti s verejnou účasťou, organizácie vo forme európskeho zoskupenia územnej spolupráce, ale aj neziskové organizácie vykonávajúce aktivity s verejnoprospešným účelom.
Celková suma v rámci tejto výzvy presahuje 71 miliónov eur, čo je viac ako dve miliardy slovenských korún.
V rámci programu cezhraničnej spolupráce budú podporované hlavne projekty, ktoré uľahčia a zintenzívnia spoluprácu medzi ľuďmi z oboch strán hranice alebo priamo oživia hraničné územie. Môžu to byť napríklad spoločné produkty turizmu, spoločné kultúrne a športové podujatia, ale aj projekty na ochranu prírody a životného prostredia, rozvoj služieb a verejnej dopravy. Zahrnutá je aj výstavba cezhraničných mostov, cyklistických trás i iných spôsobov cezhraničnej dopravy. Podporované budú aj aktivity na prípravu štúdií pre budúce investície a informačné i marketingové projekty.
Bystričania na spomínané rokovania prizvali zástupcov samospráv a rozvojových agentúr z Lučenského, Rimavskosobotského a Veľkokrtíšskeho okresu. Nechýbali ani ľudia so skúsenosťami z projektového manažmentu. Na stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia Novohradskej župy a rozvojových agentúr z Maďarskej republiky.
Banskobystrický kraj chce spracovávanie projektov orientovať najmä do oblasti rozvoja turizmu. Zdá sa, že šancu by mohol dostať aj projekt rozšírenia geoparku z maďarského Ipolytarnócu i na naše územie. Záujem o tento projekt má mesto Fiľakovo a zrejme ho budú mať aj viaceré obce z tejto lokality. Peter Sárinec, vedúci oddelenia rozvoja infraštruktúry cestovného ruchu, chce oprieť projekty zo strany VÚC o tri základné piliere. Ide mu o to, aby sa snahy nerozbíjali na množstve malých a navzájom nesúvisiacich projektoch. Zaujímavé časti krajiny by mali navzájom pospájať cykloturistické, presnejšie, univerzálne ekoturistické chodníky. Tie by sa orientovali na v Maďarsku už osvedčený a turistami z Európy navštevovaný projekt geoparku. Ten by sa začal budovať na slovenskom území z prostriedkov získaných z tejto výzvy. Zároveň chce spracovať projekt na prostriedky potrebné na vzdelávanie a výchovu manažmentu pre rozvoj turizmu v tejto oblasti. Odborne sa tomu hovorí destinačný manažment. Pri spracovaní týchto projektov chce Banskobystický samosprávny kraj úzko spolupracovať s obcami a špecialistami z mimovládnych i verejnoprospešných organizácií.
Zástupcovia Novohradskej župy zo Salgótarjánu deklarovali záujem o zlepšenie verejnej dopravy. Mohlo by sa obnoviť kedysi intenzívne využívané dopravné spojenie po železnici z Lučenca do Balašských Ďarmot v Maďarsku, prípadne i do neďalekých slovenských Šiah. Táto trať by mohla vhodne prepojiť existujúce a plánované centrá turistického ruchu i oživiť obchodné kontakty. Spolu so slovenskými mimovládkami už majú rozbehnuté aktivity na výstavbu mostov cez hraničnú rieku Ipeľ. Záujem majú hlavne o akcie, ktoré posilnia kontakty medzi ľuďmi na oboch stranách hranice.
Veľkokrtíšski a rimavskosobotskí účastníci rokovania tiež prejavovali záujem o rozvoj turizmu. V združení Rimava – Slaná majú už dlhšie rozpracovaný projekt turistickej cesty z Fiľakova až po Muránsky hrad. Tá mapuje významné miesta histórie a zaujímavé prírodné krásy.