Pri pracovnej návšteve Lučenca našim novinám poskytol informácie o cieľoch programu podpory európskej súdržnosti.
„Nie je všedné, ak niekto dá niekomu na stôl 400 miliárd slovenských korún. Pre nás, pre Slovákov, to urobila Európska únia. Je to pre nás veľká šanca. Šanca, aby sme za niekoľko rokov urobili zo Slovenska jeden veľmi dobre rozvinutý štát,“ povedal poslanec Európskeho parlamentu Miroslav Mikolášik. Keďže je zvolený za stredoslovenský volebný obvod, v Lučenci si plnil poslaneckú povinnosť. V prvom rade sa zaujímal o to, aké projekty sa na juhu Banskobystrického kraja pripravujú v programovacom období 2007 -2013. Čerpanie je totiž omeškané a mohlo by sa stať to, čo v minulom volebnom období. Vtedy sa viaceré grantové programy z predvstupových fondov nevyčerpali a poskytnuté peniaze sme vracali do rozpočtu Európskej únie.
Europoslancovi Mikolášikovi, členovi výborov pre životné prostredie a pre regionálny rozvoj, na dobrej informovanosti o možnostiach čerpania i o spôsobe použitia eurofondov mimoriadne záleží. Európsky parlament ho zvolil za hlavného spravodajcu v tejto háklivej oblasti. Informovať o situácii pri čerpaní fondov má nielen z územia Slovenskej republiky, ale zo všetkých pridružených štátov podporovaných grantmi z únie. Je to vôbec po prvýkrát, čo má poslanec zo Slovenska v Štrasburgu takúto významnú spravodajskú funkciu.
Podľa Miroslava Mikolášika nám Európa dala 400 miliárd na to, aby sme naštartovali rozvoj v oblastiach, ktoré u nás nie sú vybudované. Projekty by mali mať trvaloudržateľný charakter a mali by pomôcť hlavne málo rozvinutým regiónom. Preto z programu podpory vypadla Bratislava.
„Za čerpanie má na Slovensku plnú zodpovednosť vláda. Európska komisia nám návrh základného programu - Národného strategického rámca - dvakrát vrátila na dopracovanie. Mal by byť dôkladne vypracovaný. Teraz je už na vláde, aby čerpanie z jedenástich programovacích celkov nasmerovala tak, aby naštartovali rozvoj,“ povedal hlavný spravodajca Európskeho parlamentu.
Ako dobrý príklad vhodného použitia eurofondov uviedol prihraničnú oblasť na opačnej strane Slovenska.
„Na Kysuciach v Oščadnici a jej okolí bola 34-percentná nezamestnanosť. Z eurofondovdov sa realizoval projekt rekreačného areálu. Sústava lyžiarskych vlekov, turistické komunikácie, lesná železnička vo Výchylovke a podobne. Nedávno som tam dotiahol oficiálnu delegáciu z Európskeho parlamentu. Nechceli mi ani veriť. Po rozbehnutí projektu je v tejto oblasti nulová nezamestnanosť,“ hovorí europoslanec.
Podporou podobných projektov by chcel pomôcť aj juhu stredného Slovenska. Tunajší kraj síce nepozná tak dobre ako sever, prostredie sa mu však zdá vhodné na realizáciu turistických projektov.