Od mája to bol u nás už piaty požiar. Zakaždým horelo v sobotu alebo v nedeľu podvečer. Starostom som v Polichne už štvrté volebné obdobie, no takéto niečo som ešte nikdy nezažil,“ hovorí miestny richtár Július Slovenčiak.
Minulý pondelok zvolal obecné zastupiteľstvo. Poslanci sa dohodli, že zriadia nočné hliadky.
V sobotu zhorela len pajta so senom a vedľa poukladané drevo. Škoda mohla byť okolo päťdesiattisíc korún, ale v nedeľu už boli škody väčšie. Podľa starostu zhorel takmer celý dom. „Začalo horieť uskladnené drevo, chlievy a od nich sa chytila aj strecha domu. Takmer zhoreli svine i krava. Už im obhárali uši, keď ich stihli vypustiť,“ tvrdí starosta. Škodu odhadli na vyše pol milióna slovenských korún. Plamene narušili aj statiku domu. Našťastie, nikto nebol zranený.
Tunajší obyvatelia vraj už po prvom požiari v máji požiadali políciu o zvýšenie ochrany. Nezdalo sa im, aby požiar vznikol len tak náhodou. Našli fľašku páchnucu acetónom. Policajti síce chodili častejšie, no nezistilo sa nič. Polícia z úmyselného zavinenia podozrieva dvoch mladých chlapcov. Podľa starostu má jeden štrnásť a druhý takmer šestnásť rokov. Jeden sa vraj aj priznal, no jeho matka pred televíznymi kamerami povedala, že ho k tomu donútili vyšetrovatelia.
Starosta dobre pozná situáciu rodín, z ktorých chlapci pochádzajú. Za mladšieho poberá rodinné prídavky obec. Musia mu kupovať lístky na cestu do školy a kontrolovať ho, lebo jeho matka si s ním veľakrát nevie rady. Jeden chodí ešte do základnej školy v neďalekej Haliči, druhý na učňovku v Lučenci. Povráva sa, že keď príde zo školy, niekedy ledva oči prevracia. Podľa starostu zrejme fetujú.
Nedeľňajší požiar ako prvý nahlásil práve jeden zo spomínaných chlapcov. Potom vraj obidvaja stáli pri dome a dívali sa, ako ostatní hasia. Ľuďom sa to nezdalo normálne.
Starosta si nie je stopercentne istý, či sú podpaľačmi práve títo podozrievaní chlapci. No nevylučuje to. Často sa len tak potulujú po dedine, najmä cez víkend. Teda v čase, keď v dedine vznikajú požiare. No horelo aj za domom jedného z dvoch chlapcov. Práve toho, ktorý sa policajtom údajne priznal. Jeho matka tvrdí, že chlapec by si predsa svoj dom nezapálil.