Poslanci mestského zastupiteľstva v Lučenci sa na utorňajšom mimoriadnom rokovaní konečne dohodli na podmienkach, podľa ktorých mesto vypíše verejnú súťaž na predaj Námestia republiky. Za schválenie v diskusii pozmeňovaného návrhu ich hlasovalo šestnásť. V sále sedelo dvadsaťdva poslancov. Návrh teda získal o dva hlasy viac, ako je počet hlasov, ktorými disponujú poslanecké kluby podporujúce primátorovu „vládnu“ líniu. Mestských poslancov je spolu dvadsaťpäť.
Dohodli sa, no demokracia dostala facku
Opoziční poslanci, napriek tomu, že dvaja z nich hlasovali za predložený návrh, sa cítili podvedení. Diskusia o podmienkach sa totiž ukončila bez toho, aby sa do nich zakotvilo, ktorá časť námestia je vlastne na predaj určená. A tak v platnosti ostalo uznesenie z predchádzajúceho rokovania, v ktorom mestský parlament schválil na predaj 8500 metrov štvorcových z celkovej plochy námestia.
Viacerí poslanci však bez konkrétneho vymedzenia predávanej plochy diskusiu o návrhu ukončiť nechceli. Ale „vládni“ poslanci napriek tomu dali návrh na jej ukončenie. To si svojou nadpolovičnou väčšinou samozrejme aj schválili. A bolo po demokracii. Prevalcovala ju nadpolovičná väčšina. Už predtým si totiž do rokovacieho poriadku zapracovali klauzulu, že ak niektorý poslanec dá návrh na ukončenie diskusie a tento návrh sa schváli nadpolovičnou väčšinou hlasov prítomných poslancov, diskusia o ktoromkoľvek bode programu sa ukončí. Tak potom väčšina pohodlne môže schváliť čokoľvek a nesúhlasiaca menšina nemôže ani len protestovať. Iba ak po skončení rokovania. Podobne ako sa to stalo aj teraz.
Meter má stáť 5000 slovenských korún
Ak sa námestie naozaj predá, mesto zaň, presne za 8500 štvorcových metrov z neho, získa do pokladne vyše štyridsaťdva miliónov slovenských korún. Za tieto peniaze by sa už niečo na námestí vylepšiť dalo. Len aby z neho pre verejnosť aj niečo ostalo.
Primátor dal ešte pred týmto rokovaním vypracovať geometrický plán námestia, v ktorom bola vyčlenená plocha pre verejnosť. To znamená plocha budúceho zmenšeného námestia. Bol tam zakreslený štvorec veľkosti približne 100 krát 100 metrov. To je plocha, ktorá by sa podľa tohto plánu predávať nemala. Situovaná je pred budovu bývalého okresu, terajšieho sídla obvodného úradu. Po troch stranách obvodu tohto štvorca sú zakreslené pásy určené na predaj a teda pravdepodobne aj na zastavanie. Zostali zachované v podstate všetky doterajšie zelené plochy. Na pravej strane, pri pohľade od pošty, bol pre parkové úpravy vyčlenený aj nový priestor. V návrhu sa počítalo i s drobnými stavbami pre služby a obchod. No na zastupiteľstve tento návrh nikto nepredložil. Diskusiu o tom, čo sa nepredá, väčšina zmietla zo stola. A tak sa znova vynárajú pochybnosti, či poslancom záleží viac na záujme verejnom alebo na záujme potenciálnych kupcov. Toto podozrenie umocňuje i fakt, že v pléne veľmi silne rezonoval aj návrh na zníženie najnižšej predajnej ceny z piatich na štyri tisícky.
Verejnosť by nemala zostať pasívna
Koncom minulého roka sa na záchranu lučenského námestia zmobilizovalo vyše päťtisíc ľudí. Potom sa ľudia stiahli a z námestia sa stala kauza. Poslanci, čo pomáhali petíciu organizovať, sa zrazu stali zástancami predaja a prehľadnosť pri jeho organizovaní nie je ani teraz oveľa väčšia. Fungujú výhovorky, že ľudia nemajú o nič záujem, že k návrhom na budúcu podobu námestia sa ich vyjadrilo len čosi cez sto a podobne.
Momentálne predsa len u poslancov nastal určitý pozitívny posun. Rozhodli sa, a dali to aj do uznesenia, aby uchádzači o kúpu námestia svoje návrhy do verejnej súťaže odprezentovali pred verejnosťou. Ale spôsob tejto prezentácie nikto nestanovil. Všetci poslanci sa síce dušujú, ako im na budúcom vzhľade a sociálnej orientácii námestia záleží, no niektoré kroky okolo predaja o tom až tak nesvedčia.
Je síce pravda, že obmedzovať potenciálneho kupca, ktorý má s ponúkanou cenou predložiť aj návrh na architektúru zostávajúcej časti námestia, by možno nebolo najšťastnejšie, no nevyčleniť verejnú plochu potrebnú pre námestie tiež nie je bohviečo. Na utorňajšom rokovaní zastupiteľstva dokonca mohol vzniknúť dojem, že viacerí poslanci už budúcu podobu víťazného návrhu veľmi dobre poznajú.
Verejná diskusia o námestí by sa mala spustiť čo najskôr. Novohradské noviny na ňu ponúkajú priestor. Námestie má byť pýchou mesta a má slúžiť aj pre budúce generácie.