Žiadosti uchádzačov posudzovala obecná rada v utorok.
Obecné zastupiteľstvo ešte v lete stanovilo kritériá, ktoré musí uchádzač o byt v sociálnej bytovke splniť, aby jeho žiadosť bola vôbec posudzovaná. Aj preto bolo obecnému úradu doručených len dvadsaťjeden žiadostí. Tie, v ktorých neboli uvedené obcou požadované údaje, úrad žiadateľom vrátil.
Starosta Marián Lenhard hovorí, že pozitívne rozhodli len v štyroch prípadoch.
„Posudzovanie žiadostí nie je jednoduché. Neobsahovali totiž všetky potrebné údaje. Ešte dobre, že rodinné pomery väčšiny žiadateľov v obci poznáme. Kritéria na pridelenie splnila jedna dôchodkyňa, dve rómske rodiny s viacerými deťmi a jedna osamelá matka,“ spresňuje informácie starosta.
Pre nových obyvateľov je pripravených desať bytov. Dva z nich sú dvojizbové. Ostatné majú len izbu, kuchyňu a chodbu. Aj jednoizbové však majú výmeru okolo päťdesiat metrov štvorcových. Každý má vybudované sociálne zariadenie so sprchovacím kútom alebo vaňou. Do kuchýň si kuchynskú linku musí zabezpečiť nový užívateľ. Rovnako aj vykurovacie telesá. Každý byt má možnosť napojenia na komín. Súčasťou bytovky sú aj pivnice a priestory na uskladnenie paliva. Okolo bývalej školy je veľký dvor a záhrada s ovocným sadom, o ktoré sa teraz v podstate nikto nestará. No v budúcnosti by zeleň mohla zvýšiť komfort bývania budúcich nájomníkov.
Byty sú zaradené do kategórie takzvaného nižšieho sociálneho štandardu. Užívateľ bude za ne platiť nájom vo výške približne dvetisíc korún mesačne. K tomu treba pripočítať inkaso. V týchto bytoch to bude platba za odber vody a elektriny. Pravdepodobne aj poplatok za čistenie splaškovej vody. Obec totiž musela pre bytovku postaviť samostatnú čistiareň odpadových vôd. Pri priemernej spotrebe vody a elektriny by mesačná platba mala vyjsť na približne štyritisíc slovenských korún.
Okrem hľadania vhodných nájomníkov má obec aj menší administratívny problém. Podľa starostu ešte nemajú podpísanú zmluvu o záložnom práve s ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja. Ale je to vraj len otázka niekoľkých dní. Obec sa touto zmluvou zaväzuje, že bytovku bude ako sociálnu prevádzkovať najmenej tridsať rokov. Zložitejšie zrejme bude nájsť nájomníkov.
„Dáme sem len takých, čo budú obcou schválené kritériá spĺňať,“ tvrdí starosta Lenhard.
Kritériá na pridelenie sociálnych bytov vyplývajú zo zákona o ich spôsobe a účele využitia. Žiadateľ musí mať príjem viac ako dve tretiny životného minima, no príjem zároveň nemôže presahovať jeho trojnásobok. Obec si medzi požiadavky zaradila aj to, že uchádzači o sociálne byty nesmú byť dlžníkmi obce.
Niektorí lovinobanskí Rómovia si na spomínané byty robili nárok. Dokonca tvrdili, že bytovka sa stavia pre nich. Teraz sú sklamaní a vedenie obce obviňujú z etnickej diskriminácie. Takéto obvinenie však jednoznačne vyvracia už prvé posudzovanie žiadostí o sociálne bývanie v lovinobanskej starej škole.