Po diskusii a zapracovaní pripomienok ju schválili. Spoločná stratégia a vytvorené združenie im dáva možnosť uchádzať sa o podporu z rozvojových fondov Európskej únie.
Zámery rozvoja regiónu spracované do ucelenej stratégie bude združenie Malohont už v decembri predkladať ministerstvu pôdohospodárstva. Združenie by mohlo získať na svoj program podporu až do výšky osemdesiat miliónov slovenských korún.
Na stratégii rozvoja územia Malohontu pracovali od roku 2005. Ako podklady slúžili rozvojové zámery jednotlivých obcí, podnikateľov a mimovládnych organizácií.
Podľa slov Miroslavy Kubaliakovej, jednej z iniciátoriek založenia združenia pre rozvoj Malohontu, je hlavným cieľom vytváranie nových pracovných príležitostí a zvyšovanie spoločenskej aktivity občanov. Dosiahnuť to chcú podporou podnikania a rozvoja cestovného ruchu. Ak sa im bude dariť získavať grantovú podporu, chcú sa sústrediť najmä na obnovu a rozvoj obcí. Podnikaniu by mohlo pomôcť hlavne partnerstvo verejného, súkromného a mimovládneho sektora.
Z programu rozvoja vidieka Slovenskej republiky chcú prostredníctvom programu Leader financovať vytváranie turistických trás križujúcich miesta s atraktívnym prírodným prostredím a zaujímavými kultúrnymi pamiatkami. Trasy by mali byť vhodné pre cykloturistov i pre pešiu turistiku. Popri turistických trasách chcú budovať prístrešky, oddychové miesta a hlavne informačné tabule.
Keďže Malohont má vo viacerých oblastiach absolútny nedostatok ubytovacích zariadení, chcú podporovať budovanie menších penziónov a podporovať rekonštrukciu nevyužitých domov tak, aby mohla vzniknúť široká ponuka ubytovania v celej vidieckej oblasti. Podpora bude aj na rozšírenie ponuky služieb.
Z programu Leader chcú investovať i do obnovy a rozvoja občianskej vybavenosti. Malo by ísť hlavne o zveľaďovanie a úpravu verejných priestranstiev, rekonštrukciu zastávok, rekreačných zón, ihrísk, tržníc a podobne.
Aby sa mohli o podporu z programu Leader vôbec uchádzať, založili miestnu akčnú skupinu MAS-Malohont. Sídlo má v Hrachove, v obci, ktorá leží približne v strede tohto geograficky mimoriadne členitého regiónu. V združení je 39 obcí z mikroregionálnych združení Rimava a Rimavica, Teplý vrch a Sinec – Kokavsko. Okrem vlastných prostriedkov získali na spracovanie projektov pre program Leader aj podporu Banskobystrického samosprávneho kraja.
Obce zapojené do činnosti občianskeho združenia MAS-Malohont budú o strategických zámeroch rozvoja regiónu informovať občanov na zasadnutiach obecných zastupiteľstiev. Miestna akčná skupina je vytvorená zo zástupcov obcí, podnikateľov a mimovládnych organizácií. Ak sa im bude dariť podľa plánov, prvé výzvy na predkladanie projektov vyhlásia na jeseň budúceho roku. Z programu Leader majú šancu získať až 62 miliónov korún. Tieto peniaze by boli na projekty rovnomerne rozdelené až do roku 2012. Výhodou programu Leader je, že o podporení projektov bude rozhodovať miestna akčná skupina, v tomto prípade MAS-Malohont. To by podporu mohlo urobiť veľmi adresnou.
Miroslava Kubaliaková z malohontskej akčnej skupiny predpokladá, že ich strategické zámery bude podporovať zo svojho rozpočtu aj Banskobystrický samosprávny kraj. Podporu očakávajú i z rozpočtov obcí. Keďže zámery rozvoja Malohontu sú jasné a získavajú ucelenú podobu, o finančnú podporu sa budú môcť uchádzať aj z iných operačných programov štrukturálnych fondov Európskej únie.
V rámci vlastných grantových programov chcú podporovať i iné projekty tunajších organizácií a občanov. Z programu Leader má byť na Slovensku podporených trinásť regiónov. Ak bude medzi nimi aj Malohont, podstatne to urýchli rozvoj tohto chudobného a vysokou nezamestnanosťou skúšaného kraja.