O finančnej kríze v LAFC sa hovorí už dlhšiu dobu. Žiaľ, adekvátne riešenie pre zachovanie druhej najvyššej futbalovej súťaže v Lučenci sa doposiaľ nenašlo. Hráči otvorene hovoria o nespokojnosti, ktorú sa dokonca chystali vyjadriť štrajkom. Nenastúpenie na zápas by však pre nich znamenalo sankcie a dištanc. Začiatkom novembra požiadali futbalisti o pomoc jedného z futbalových činovníkov Norberta Krištu, ktorý im sprostredkoval stretnutie s primátorom Milanom Markom. Ten si vážnosť situácie plne uvedomuje.
„Som si vedomý toho, že v klube LAFC je zlá situácia. Zo strany mesta sme urobili všetko, čo sme urobiť mohli, viac sa už nedá. Koncom leta sme LAFC dali z rozpočtu dalšie dva milióny korún. Dokopy to bolo tento rok 4,5 milióna korún, aj keď LAFC nie je mestský klub. Bola však ochota aj zo strany poslancov podporiť futbal, ale mesto už naozaj vyčerpalo všetky svoje možnosti. Okrem toho som dal výzvu do mestských novín a oslovil listom viac ako dvesto subjektov s prosbou o pomoc pre futbal. Návrh na spoluprácu spočíval v tom, že mesto by sa podieľalo na prevádzkových nákladoch. Podľa rozpočtových pravidiel totiž nie je možné, aby mesto platilo platy hráčov. Konkrétnych hráčov by financovali podnikatelia, sponzori. Dúfal som, že nájdem aspoň štyridsať podnikateľov, ktorí by hradili mzdy - bez odvodov - 18 hráčom. Žiaľ, odozva bola nízka. Aj touto cestou sa chcem poďakovať firmám, ktoré reagovali pozitívne a ochotne prisľúbili pomoc. Teraz je, myslím si, ešte predčasné povedať s konečnou platnosťou, čo bude. Zázračné riešenie nemám ani ja,“ informoval M. Marko.
V LAFC však vládne nielen finančná, ale najmä funkcionárska kríza. Sponzormi spomínaného klubu sú v súčasnosti spoločnosti Ekostavba, s.r.o., Svoma, s.r.o. a Jozef Líška ml. Okrem toho sa na financovaní v rámci rozpočtových možností podieľa aj mesto. Jedným z možných riešení pre zmiernenie krízy považujú Norbert Krišta a Jozef Líška transformáciu LAFC na mestský futbalový klub. Sprehľadnil by sa tým tok finančných prostriedkov najmä od podnikateľov, ktorí by prejavili ochotu pomôcť riadnemu fungovaniu futbalového klubu.
„Som sklamaný z toho, že napriek výzve v médiách bola odozva podnikateľských subjektov mizivá. Situácia je naozaj vážna a ja sám zvažujem svoje ďalšie pôsobenie v tomto športe. Určite mi to však nie je ľahostajné. Zatiaľ prejavila záujem pomôcť futbalu firma Strabag a TSV papier. Je to však len krátkodobé riešenie, ale určite privítame každú, aj malú pomoc. Zdá sa mi, akoby bol pre mnohých domácich podnikateľov, ktorí majú na to možnosti, futbal ľahostajný,“ povedal Norbert Krišta.
Na ohlasy neprajníkov, ktorí tvrdia, že niektorým funkcionárom kríza v LAFC vyhovuje, má Jozef Líška svoj názor.
„Mrzí ma, keď kuvičie hlasy dokážu dať kríze v LAFC podtón, že mi to vyhovuje. Nie je to pravda a v tomto smere sa nepotrebujem obhajovať. V Lučenci robí futbal len pár ľudí, ktorým na ňom skutočne záleží. Už viac ako rok nie som manažérom LAFC a preto nepoznám detailne situáciu v tomto klube. Maximálne mi však záleží na tom, aby lučenský futbal zostal tam, kde je. Viem, že situácia je momentálne vážna. Na jej riešenie sú však dve alternatívy. Nechcem sa však o nich zmieňovať, pretože z vlastnej skúsenosti viem, že o čom sa predčasne hovorí, to sa neskôr nemusí podariť zrealizovať. Okrem toho som presvedčený, že peniaze, ktoré by v Lučenci mohli byť vynaložené na šport, by niektorým ľuďom veľmi chýbali,“ uviedol J. Líška.
Napätie v mužstve vrcholí. Hráči nemajú vyplatené všetky peniaze a netušia, ako skončí jesenná sezóna. Tiež sa obávajú, čo prinesie futbalová jar. Nedávno celý mančaft navštívil lučenského primátora M. Marka, aby demonštroval vážnosť situácie.
„V lete sa hovorilo, že s peniazmi, ktoré sú určené na dohratie jesennej sezóny, nebudú problémy. Dnes je tomu inak. Dva týždne počúvame sľuby, aby sme hrali, že peniaze sa nájdu. Primátor nám napokon povedal, že situácia je vážna. Minulý týždeň sme dostali nejaké peniaze, ale sú to len zálohy septembrovej výplaty. Niektorí hráči majú rodiny, mnohí si platia lízing, byty a tak sa ocitli v nezávideniahodnej situácii. Uvažovali sme už aj o štrajku. Najprv sme chceli odignorovať tréning, ale tým by sme šli sami proti sebe. Padla aj alternatíva, že nenastúpime na zápas, za čo by nám však hrozil dištanc a pokuty od Slovenského futbalového zväzu. No chceli sme aj takýmto spôsobom upozorniť na vážnosť situácie. Vôbec netuším, akým spôsobom sa podarí zažehnať krízu do konca roka. Medzi hráčmi panuje napätie a nepohoda, ktorá sa prenáša aj do zápasov. Zatiaľ hráme, pretože máme zodpovednosť voči svojim fanúšikom, voči pánovi primátorovi aj pánovi Krištovi, ktorí naozaj niečo pre tento šport robia. Bez sponzorov to však určite nepôjde. Nedávno som sa rozprával s brankárom Trenčína, ktorý sa čudoval faktu, že na tréningoch máme k dispozícii štyri, päť lôpt. Keď porovnávam situáciu v iných kluboch, tak môžem povedať, že osud lučenského futbalu je nejasný a mňa osobne to veľmi mrzí. Je tu dobrý káder, ktorý dokáže podať dobré výkony. Ak sa však nenájdu podnikatelia, ktorí by nám pomohli, tak netuším, ako to tu všetko dopadne,“ povedal hráč LAFC Andrej Kamendy.