Diskutovalo sa aj o súčasnom stave vzájomných vzťahov. Plánovanou témou rokovania bolo hľadanie možností na rozšírenie spolupráce regionálnej štátnej správy na oboch stranách hranice. Nevyhli sa ani stanovisku k aktuálnej politickej situácii medzi Slovenskom a Maďarskom.
„Očakávame, že aj takéto stretnutia budú dobrým signálom pre verejnosť. Úlohou regionálnej štátnej správy je i to, aby občania vedeli, že úroveň vzájomných vzťahov na regionálnej úrovni sa nezhoršuje,“ povedal István Balázs, vedúci delegácie z Maďarska. Balázs je vedúcim úradu severomaďarskej regionálnej štátnej správy. Do funkcie je menovaný vládou, presnejšie ministerstvom pre regióny. Pôsobnosť ním riadeného úradu je z pohľadu našich hraníc v teritóriu od Šiah po Kráľovský Chlmec. Severomaďarský regionálny úrad štátnej správy má sídlo v Egri.
Podobný názor prezentovali aj šéfovia obvodných úradov všeobecnej štátnej správy z Lučenca, Rimavskej Soboty a Veľkého Krtíša. Branislav Hámorník, nominant strany Smer-SD a prednosta pre okresy Lučenec a Poltár, povedal, že záujmom štátnej správy na juhu Banskobystrického samosprávneho kraja je, aby vzájomné vzťahy boli pozitívne.
„Spoluprácu chceme skôr prehlbovať ako prerušovať. Dnešné stretnutie bolo zorganizované hlavne za týmto účelom. Jeho cieľom je vzájomne sa informovať o pôsobnosti úradov regionálnej štátnej správy na oboch stranách hranice a hľadať možnosti pre čo najlepšiu spoluprácu. Spolupráca by mohla priniesť všeobecný prospech. Najmä teraz, keď je možnosť spracovávať spoločné projekty, finančne podporované Európskou úniou,“ informoval Hámorník v súlade so stanoviskami svojich kolegýň z Rimavskej Soboty a Veľkého Krtíša. Táto trojica na stretnutí vlastne kopírovala zložením slovenskú vládnu koalíciu. Prednostka z Rimavskej Soboty Jana Uhrinová je nominovaná Slovenskou národnou stranou a šéfka úradu z Veľkého Krtíša Miroslava Kokavcová Hnutím za demokratické Slovensko.
Uhrinová ako príklad snáh o dobrú spoluprácu uviedla nedávne vyhlásenie Združenia miest a obcí Gemera, ktoré podporovala i regionálna štátna správa.
„Spoločné vyhlásenie starostov z maďarsky i slovensky hovoriacej časti nášho okresu bolo verejnosťou prijaté veľmi pozitívne. Dobré národnostné vzťahy majú v našom regióne mimoriadny význam, pretože v rimavskosobotskom obvode žije až 49 percent obyvateľov hlásiacich sa k maďarskej národnosti,“ povedala na stretnutí prednostka.
Záujem o úzku spoluprácu deklarovali aj reprezentantky samospráv, zástupkyňa primátora mesta Lučenec a prednostka mestského úradu zo Šalgótarjánu. Rokovanie pokračovalo podľa dlhodobého programu spolupráce vzájomným informovaním sa o činnosti živnostenských úradov na oboch stranách hraníc.