Najväčším problémom je rozostavená bytovka
Mašková je obec, ktorá leží osem kilometrov od Lučenca. Žije v nej vyše tristo obyvateľov.
„Tri domy sú v horšom stave. Jeden má vo vlastníctve nemenovaný podnikateľ z Haliče, ktorý pokúpil staršie domy aj po okolitých dedinách. Nasťahoval do nich sociálne slabšie rodiny. Tie mu platia nájom, ale vlastník nehnuteľnosti do opráv neinvestuje. Druhý dom má vo vlastníctve miestna urbárska spoločnosť. Aj v tomto dome bývajú chudobné rodiny,“ hovorí starosta Maškovej Ivan Kubinec.
Polorozpadnuté domy špatia vzhľad obce a starosta je rozhodnutý čo najskôr osloviť ich majiteľov a požiadať, aby stavby opravili.
V strede obce je aj rozostavaná bytovka. „Začalo ju stavať Stavebné bytové družstvo poľnohospodárov z Lučenca, ktoré je v likvidácii. Oslovili sme konateľa spoločnosti, ktorý nám povedal, že na dostavbu nie sú peniaze a zrejme hľadajú niekoho, kto by stavbu kúpil. Nedávno vietor poškodil strechu, ľudia už poodnášali odtiaľ všetko, čo sa dalo. Neviem, či sa nájde niekto, kto to odkúpi,“ hovorí starosta, ktorý sa obáva, že s touto stavbu bude mať obec v budúcnosti najväčšie problémy.
Kaštieľ bol kedysi pýchou, dnes je hrozbou
„Polorozpadnuté, opustené a chátrajúce stavby sú závažným problémom obce. Nielenže takéto domy špatia dedinu, ale ohrozujú aj zdravie obyvateľov. Najmä detí,“ hovorí starostka Hodejova Margita Zagyiová.
Podľa nej je takýchto stavieb okolo desať. Tri z nich sú už roky opustené. Niektorí vlastníci žijú v zahraničí. Obec na likvidáciu polorozpadnutých domov nemá peniaze. A tak sa ich vlastne zbavíme len vtedy, keď ich zub času zrovná so zemou,“ hovorí starostka.
Boľavým faktom je aj chátrajúci kaštieľ v strede dediny.
„Je to kultúrna pamiatka. Spolu s pamiatkármi sme vypracovali projekt. Dúfame, že na opravu stavby získame peniaze,“ dodá Zagyiová. Kedysi bol kaštieľ pýchou Hodejova. Dnes je jeho hrozbou. Chodia sa sem hrávať deti a hrozí, že dôjde k úrazu.
„Môže sa zvaliť strop aj múry. Upozorňujem rodičov detí, aby ich tam nepúšťali. Je to pre nich nebezpečné,“ prízvukuje starostka. Problémová je aj budova bývalého štátneho majetku.
„Vlastník stavby zomrel, jeho potomkovia žijú až v Dánsku. Dedičské konanie stále nie je vysporiadané. Obec je v takomto prípade bezmocná,“ tvrdí starostka.
V Hodejove, v obci v okrese Rimavská Sobota, žije vyše 1400 obyvateľov. Minimálne sedem rodín je neprispôsobivých, žijú v totálnej chudobe a na opravu chátrajúcich príbytkov nemajú peniaze.
Obec poskytne peniaze na materiál
Ratková leží na hranici dvoch okresov - Rimavskosobotského a Revúckeho. V obidvoch je vysoká nezamestnanosť a pracovných príležitostí málo. Tento fakt sa podpisuje aj pod chátrajúce stavby. „Niektoré rodiny by si aj chceli domy opraviť, ale nemajú za čo. Preto sme sa rozhodli vyjsť im na budúci rok v ústrety. Z rozpočtu sme vyčlenili 150–tisíc korún. Tieto financie pridelíme rodinám, ktoré nemajú voči obci dlžoby, aby si mohli kúpiť materiál potrebný na opravu domu,“ hovorí starostka Mária Hirková.
Zo štyroch domov sú už len polorozpadnuté múry, na ktorých sa ako na stračej nôžke drží prepadnutá strecha.
„Pôsobia priam odpudzujúco. Patrili tunajšiemu štátnemu majetku. Ten pred dvanástimi rokmi skrachoval. Tri domy predal a zvyšné štyri špatia obec. „Začiatkom roka mi likvidátor sľúbil, že zabezpečí ich likvidáciu. Nestalo sa tak. Opäť ho oslovím. Ale obec na to, aby dodržal slovo, nemá páky. Môžeme ich len upozorniť a poprosiť,“ tvrdí starostka.
Neprispôsobivé rodiny na opravu ani nepomyslia
„Najradšej by som ich zrovnal so zemou,“ povedal starosta Konrádoviec Jozef Tankina na margo polorozpadnutých domov v obci. Štyri sú takmer v strede dediny. „Nie sú vlastnícky vysporiadané a tak nemáme ani koho osloviť, aby ich zbúrali,“ dodá. Tieto domy sú opustené už minimálne päť rokov.
V Konrádovciach žije tristo obyvateľov, približne šesť rodín je neprispôsobivých.
„Domy, v ktorých bývajú, poznáte už zďaleka. Nie je v nich elektrina ani vodovod, majú zničené fasády a na niektorých sú porozbíjané okná. Je to taký kolotoč. Jedni prídu, druhí sa odsťahujú. Na opravu domu ani nepomyslia. Ja som rád, že pri takom spôsobe života, ako vedú tieto rodiny, je to len o polorozpadnutých domoch a nie aj o nejakej epidémii. Ročný rozpočet obce je dva milióny. Peniaze ledva stačia pokryť réžiu obce. Na opravu či likvidáciu domov nezvýši,“ dodá.
Miestna samospráva má páky na riešenie
Chrťany, Malé Zlievce, Rimavská Seč, Pravica. Mohli by sme menovať aj ďalšie obce. Takmer v každej sa nájdu polorozpadnuté domy, ktoré špatia vzhľad obce a ohrozujú zdravie obyvateľov. Starostovia však majú páky, ako tento problém riešiť.
„Pri stavbách, ktoré sú značne poškodené, ohrozujú bezpečnosť chodcov, majetku a podobne, môže príslušný stavebný úrad konať podľa stavebného zákona. Vlastník stavby je v súlade s dokumentáciou otvorenou stavebným úradom a jeho rozhodnutím povinný udržiavať stavbu v dobrom stave tak, aby nevzniklo nebezpečenstvo požiarnych a hygienických závad, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť. Ak vlastník stavbu riadne neudržiava, môže mu stavebný úrad vo verejnom záujme nariadiť, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu. Ak stavba ohrozuje alebo obťažuje užívateľov alebo okolie stavby, stavebný úrad vo verejnom záujme nariadi vlastníkovi stavby uskutočniť na vlastné náklady nevyhnutné úpravy. V krajnom prípade je v jeho kompetencii aj nariadiť odstránenie stavby,“ hovorí prednosta Mestského úradu v Lučenci Dušan Ilčík. Ak vlastník nevykoná požadované úpravy, stavebný úrad, ktorým je v tomto prípade obec, môže fyzickým osobám udeliť pokutu do výšky 10–tisíc korún a právnickým až do výšky 400–tisíc korún. Zvyčajne však vlastníci chátrajúcej stavby žijú v chudobe a tak je pokuta v ich prípade ťažko vymáhateľná. Problematická je aj náprava v tom prípade, ak sú vlastnícke vzťahy nevysporiadané alebo majitelia chátrajúcich objektov žijú v zahraničí. Ale aj v tomto prípade existuje riešenie.
„Ak neprebehlo dedičské konanie, je potrebné zabezpečiť statický posudok. Ten preukáže havarijný stav a ohrozenie života a zdravia osôb. Potom je potrebné, aby obec oznámila konanie o odstránení stavby verejnou vyhláškou a je jej povinnosťou stavbu ohrozujúcu život a zdravie osôb neodkladne odstrániť na vlastné náklady. Tieto si potom môže vymáhať od dedičov, ak budú známi. To sa týka len menších stavieb a za predpokladu, že obec má na to finančné zdroje. Ak ide o väčšiu stavbu, ktorej odstránenie by bolo finančne náročné, a obec na to nemá financie, je potrebné, aby sa obec obrátila na príslušný súd,“ informuje Vladimír Ragan, vedúci oddelenia stavebného poriadku Mestského úradu v Lučenci.