V Hnúšti znížili nezamestnanosť
„Tento rok bude náročný. Finančná kríza a na ňu nadväzujúce udalosti nie sú optimistické. Nemám z tohto vývoja dobrý pocit. Máme pripravené projekty na rozšírenie výroby v priemyselnej zóne, no súčasná situácia môže tieto plány skomplikovať, ba dokonca zastaviť,“ povedal primátor Hnúšte Michal Bagačka. Tunajšie podniky zatiaľ neavizovali hromadné prepúšťanie. No situácia sa podľa primátora môže zmeniť z týždňa na týždeň. Minulý rok považuje Bagačka za úspešný. V meste sa vytvorilo vyše 350 nových pracovných miest.
„Pred štyrmi rokmi bola v Hnúšti približne 30-percentná nezamestnanosť. Momentálne je pod hranicou trinástich, čo je slušný posun k lepšiemu. Mesto má podporu vlády Slovenskej republiky, ktorá si uvedomuje zložitú situáciu v našom regióne,“ dodal Bagačka. V tomto roku plánuje v Hnúšti vybudovať novú kazetu na uskladnenie komunálneho odpadu. Pre obyvateľov by to znamenalo, že poplatky za vývoz smeti by sa nemali výrazne zvyšovať.
Priritou je kúpalisko a kotolňa na drevoštiepku
Najhlavnejšou prioritou mesta Veľký Krtíš na tento rok je výstavba areálu otvoreného bio kúpaliska, kde by sa malo preinvestovať viac ako 1,3 milióna eur.
„Plánujeme aj rekonštrukciu Základnej školy na Ulici Komenského, kde sme uspeli a bola nám schválená žiadosť Regionálneho operačného programu, infraštruktúra vzdelávania. Prestavba bude stáť viac ako 1,5 milióna eur. Spravili sme tiež podporné kroky k realizácii projektu alternatívneho zdroja vykurovania. V tomto roku počítame s prestavbou a výstavbou kotolne na drevoštiepku a s výstavbou bioplynovej stanice. Po uvedení prevádzky obidvoch zdrojov by mesto mohlo byť teoreticky nezávislé od dodávky plynu,“ povedal primátor Veľkého Krtíša Dalibor Surkoš.
Dopad finančnej krízy na región si netrúfa odhadnúť. „Predpokladám však, že sa budú vracať ľudia, ktorí pracujú v zahraničí,“ dodal. Už v blízkej budúcnosti má v priemyselnom parku Malý Krtíš spustiť výrobu ďalší taliansky investor – Sysme, takže obyvatelia budú mať nové pracovné príležitosti.
Postavia závod na spracovanie odpadov
„Minulý rok v septembri sme ukončili II. etapu priemyselného parku, kde sa už etablovala spoločnosť Millenium Trading, a.s., ktorá už v marci plánuje začať výstavbu závodu na zhodnocovanie plastového odpadu. V decembri minulého roku získala podporu na spolufinancovanie projektu z eurofondov vo výške vyše 13 miliónov eur. S ďalším investorom rokujeme. Významný je aj projekt Aquapark Novolandia. Výstavba má začať v marci, je už vydané aj stavebné povolenie. Zatiaľ však nie je isté, či bude skôr postavená celoročná, krytá alebo letná časť, kde by malo byť 4-5 vonkajších bazénov. Rozhodnutie závisí od úspešnosti získania úverových zdrojov, ktoré boli pozastavené kvôli finančnej kríze,“ povedal primátor Lučenca Milan Marko. Ďalšími investičnými akciami mesta sú rekonštrukcie troch základných škôl. Peniaze na opravy škôl na Vajanského ulici a Haličskej ceste vo výške 2,4 milióna už samospráva dostala. „Ešte očakávame akceptačný list na 700-tis eur, z ktorých zrekonštruujeme školu na Kubínyiho námestí,“ objasnil Marko.
Vďaka projektu „Kompostáreň biologicky rozložiteľného odpadu“ bude mesto Lučenec spracovávať bio odpad aj pre okolité obce. Na tento projekt vrátane technologického zariadenia a propagácie získalo dotáciu vo výške viac ako 2,6 milióna eur. Výstavba kompostárne začne v marci.
„Na jar budeme pokračovať aj v prácach na zimnom štadióne. K dotácii z ministerstva školstvavo výške 90,3-tis. eur sme rovnakou sumou prispeli z mestského rozpočtu. Verím, že z týchto peňazí dokončíme zimný štadión, vrátane úprav okolia a parkovacích plôch,“ dodal. Domnieva sa, že stojíme na prahu krízového roka. Predpokladá, že kríza sa skôr dotkne kapitálového rozpočtu. Hromadné prepúšťanie ľudí zatiaľ na úrade práce nikto nehlásil.
Primátor Fiľakova vidí budúcnosť aj v turizme
Vo Fiľakove je 24-percentná nezamestnanosť.
„Prepúšťanie bude mať nepriaznivý dopad aj na plnenie príjmovej časti rozpočtu. Budú narastať najmä nedoplatky na daniach,“ nahlas vyslovil obavy primátora Fiľakova Jozef Agócs.
Dúfa, že nové pracovné príležitosti by mohol do mesta priniesť turizmus. Medzi plánovanými akciami na tento rok je dokončenie Domova dôchodcov, výstavba kanalizácie a čističky odpadových vôd na Mlynskej ulici a rekonštrukcia dvoch základných škôl. Všetko však závisí od úspešnosti projektov.
Skláreň prepustí všetkých zamestnancov
Poltárčania mali štart do nového roka zlý. Posledný veľký zamestnávateľ Slovglass avizoval, že na jar prepustí všetkých takmer osemsto zamestnancov. Podniku, ktorý je už od leta v konkurze, sa doposiaľ nepodarilo nájsť strategického investora. Hoci sa údajne o podnik zaujímali traja, doterajšie snahy o predaj sklárne boli neúspešné. Nedostatok pracovných príležitostí sa podpisuje aj na odlive ľudí z mesta. Primátor Pavel Rončák je presvedčený, že bez dobrých ciest mesto nemôže rátať s rozvojovým trendom.
Minulý rok začalo mesto rokovať s maďarskou firmou, ktorá podniká v potravinárskom priemysle. „Má záujem zriadiť v meste výrobnú prevádzku a vytvoriť približne 150 pracovných miest. Pätnásť by malo vzniknúť už v blízkej budúcnosti vďaka spoločnosti, ktorá podniká v oblasti spracovania skla a bižutérie. Päť pracovníčok, ktoré boli evidované na úrade práce v Poltári, sa od pondelka zaúča v pobočke firmy. V januári by mala svoju prevádzku otvoriť aj firma Adenet, ktorá bude poskytovať služby motoristom. Zamestná sa tu osem ľudí,“ povedal primátor.
Poltárčanov už dlhšiu dobu trápia zlé miestne komunikácie. „Pripravujú podklady na projekt rekonštrukcie miestnych komunikácií z Regionálneho operačného programu. Ak budeme úspešní, zrekonštruujeme väčšinu ciest,“ dodal Rončák.