„Návšteva Kataru bola pre mňa novou skúsenosťou. Bola tam úplne iná exotika, s akou som sa doposia¾ nestretol,“ hovorí P. Olšiak, ktorý v arabskej krajine nerozhodoval po prvýkrát. Pred dvoma rokmi pískal superpohár v Líbyi, počas ktorého v rozdelených táboroch fanúšikov vypuklo hotové šialenstvo. Z tribúny lietala pyrotechnika, kamene aj fľaše. P. Olšiak musel trikrát prerušiť hru.
„Lýbiu a Katar je ťažké porovnávať. Katar je krajina, ktorá má ropu. Domáci sa tu majú dobre, budujú svoj štát a za uplynulých 10 rokov dosiahli výrazný pokrok. Je tomu podobne ako v Spojených arabských emirátoch. Stavajú sa moderné hotely, bizniscentrá, cesty, diaľnice,“ hodnotí medzinárodný rozhodca, ktorý poèas svojej kariéry navštívil mnohé známe futbalové svätostánky v Manchestri, Arsenali, Barcelone, Juventuse či v Štokholme a Kodani.
Úloha hlavného arbitra v katarskej lige v minulosti pripadla bývalej slovenskej rozhodcovskej jednotke ľubošovi Micheľovi. Ten vlani svoju aktívnu rozhodcovskú kariéru ukončil. Futbaloví funkcionári spomínanej krajiny pozvali namiesto neho Pavla Olšiaka.
„Do katarskej ligy si pozývajú rozhodcov z celého sveta. Jednak ich majú málo a keïže tam hrajú hráči z rôznych vyspelých futbalových krajín, akými sú Brazília, Argentína a iné európske krajiny, kladú dôraz na to, aby nedošlo k problémom a bola zabezpeèená nestrannosť. Čo sa týka futbalu, tak jeho úroveč nie je zlá, ale podľa môjho názoru je naša liga kvalitnejšia. Tamojší futbal je porovnateľný s našou I. ligou. Hrajú tam technicky vyspelí hráči, ale po taktickej stránke dochádza najmä u domácich k nepredvídateľným skratom. Robia chyby, ktorých sa naši hráči nedopúšťajú,“ tvrdí P. Olšiak.
Obidva zápasy, ktoré v Katare odpískal, boli bezproblémové a spolu s asistentmi Tomášom Mokošom a Milanom Palušákom opäť spravili slovenským arbitrom dobré meno vo svete.
„Mentalita hráčov v Katare sa odlišuje od našej. ľahko vzbĺknu, ale maximálne nás rešpektovali. Určite svoje spravilo aj to, že sme boli zahraniční rozhodcovia a nedali sme im žiadnu zámienku na prípadné protesty. Preto nedošlo k žiadnym incidentom,“ spomína P. Olšiak.
Poèas slovenskej zimy si užil príjemnú 29-stupòovú exotiku a to je december najchladnejším mesiacom v Katare. Poèas extrémnych horúèav sa v tejto krajine od mája do konca augusta futbal nehrá.
„Katarčania majú záujem o tento šport, aj keď návštevnosť štadiónov nie je až taká vysoká. Majú však jeden televízny kanál, ktorý sa 24 hodín venuje len futbalu. Okrem toho sa tam v èase horúèav bežne odohrajú zápasy aj po 22. hodine,“ dodal muž s píšťalkou, ktorý sa v polovici februára zúèastní s ostatnými rozhodcami seminára v Turecku. Potom sa začne naša liga. „Verím, že príležitosť pískať v Katare nebola pre slovenských medzinárodných rozhodcov posledná, pretože tam boli s nami spokojní. Slovenská rozhodcovská škola má dobré meno vo svete a je zároveò vynikajúcou vizitkou práce komisie. Zároveň by som chcel celej športovej verejnosti zaželať do nového roka veľa úspechov, aby sme dali celému svetu najavo, že na Slovensku ľudom nie je šport ľahostajný a máme tu naozaj vynikajúcich reprezentantov, a to nielen futbalových,“ zakonèil P. Olšiak.