d 18. júla minulého roka je poltársky sklársky koncern v konkurze. Osud fabriky s vyše 750 zamestnancami je stále neistý. Z krízového tímu správcu konkurznej podstaty sme zistili, že dramatický koniec sklárňam určite nehrozí.
„Skoro zázrakom sa nám aj bez nových úverov podarilo udržať fabriku nad vodou. Bezmála šesť mesiacov. Je to jasný dôkaz, že výroba skla v našich fabrikách nemusí byť stratová. Bez organizačných zmien vo vnútri firmy to však nie je možné,“ skonštatoval Július Murín, poradca správcu konkurznej podstaty.
Už v najbližšom obchodnom vestníku má vyjsť výzva na predaj akciovej spoločnosti Slovglass v konkurze. V podstate je to verejné oznámenie konca poltárskeho sklárskeho koncernu. Oznámenie zverejnil terajší správca konkurznej podstaty Martin Kováčik z Banskej Bystrice. Od júlového vyhlásenia konkurzu je to už druhý správca.
„Prvý správca konkurznej podstaty bol neaktívny. Zbytočne sme stratili tri mesiace,“ tvrdí Pavel Imre, riaditeľ výrobného závodu poltárskych sklární v Katarínskej Hute. On jediný zo „starého“ manažmentu sklární zostal aj po vyhlásení konkurzu na svojom mieste. Podľa neho má nový správca od výboru veriteľov mandát, aby firma vyrábala aj počas konkurzu.
„Bolo to dobré rozhodnutie. Pre zamestnancov i pre ďalšiu existenciu sklární. Ak by výroba zastala, bolo by ju ťažké obnoviť a zamestnanci by boli bez roboty,“ povedal Imre.
S novým správcom prišla do sklární nová nádej. Imre hovorí, že správca si vybral dobrého poradcu.
„Július Murín tunajšie sklárne pozná veľmi dobre. Pred štyrmi rokmi v sklárňach pracoval. Potom pôsobil ako expert pri výrobe skla v Číne, Poľsku i v Rusku. Teraz, keď okrem závodu v Katarínskej Hute bol prepustený celý manažment, má na starosti v podstate chod obidvoch fabrík. Právomoci „poradcu pre všetky vnútorné veci Slovglassu“ má však delegované od správcu konkurznej podstaty. Ten zase nemôže v zásadných veciach rozhodnúť bez súhlasu výboru veriteľov. Veriteľov je veľa. Konečné právo rozhodnúť je teda značne rozptýlené,“ hovorí Imre.
Hľadajú nového investora
Prevádzka sklární je zabezpečená. Pokračovanie výroby je „záchranným pásom“, ktorý od výboru veriteľov získal nový správca. Nové podmienky pre poltárske sklárne sú tvrdé, ale jasné. Konečným termínom rozhodnutia o ich osude je marec. Dovtedy sa buď nájde nový investor, alebo správca vyhlási bankrot. To znamená, že buď sklárne niekto kúpi, alebo sa zastaví výroba, zamestnancov prepustia a koncern sa rozpredá.
Slovglass v konkurze má v tomto čase 764 zamestnancov. Poradca správcu Murín, teraz najvyšší šéf sklární, hovorí, že na maródke ich je až 142. Podľa Imreho prezamestnanosť v sklárňach nie je. Podľa jeho odhadu by mohli v oboch závodoch bez narušenia chodu výroby prepustiť najviac tridsať ľudí.
„Zamestnanci dostávajú mzdy pravidelne a načas. Teraz, v čase obmedzenia výroby z dôvodu plynovej krízy, si ľudia čerpajú staré dovolenky a od januára im vzniká nárok aj na nové dovolenky. Núdzový režim máme od začiatku minulého týždňa. Keď sú však ľudia doma, začnú byť nervózni,“ hovorí Imre.
Podobné poznatky má aj Július Murín. No ten už od správcu konkurznej podstaty vie, že všetci zamestnanci dostanú výpovede ku 28. februáru.
„Doktor Kováčik hľadal aj iné riešenie, no inak sa to vraj z právneho hľadiska priehľadne urobiť nedá,“ interpretuje stanovisko správcu terajší šéf sklární. Murín na našu otázku, či zamestnanci dostanú odstupné, odpovedal: „Len naše skladové zásoby majú hodnotu takmer 1,33 milióna eur, čo je okolo 40 miliónov slovenských korún a na odstupné má v prípade nedostatku vlastných prostriedkov slúžiť garančný fond.“
Odstupné by podľa kolektívnej zmluvy malo byť pre väčšinu zamestnancov trojmesačné. Potvrdil nám to aj predseda odborovej organizácie v poltárskom závode Jozef Činčura. No prízvukoval, že ľudia vo fabrike sú veru dosť nervózni.
„Murín je dobrý výrobár. Záleží mu na fabrike, veď tu v Poltári žije. No aby sa aj on nestal obetným baránkom nejakých akcionárskych špekulácií,“ hodnotí situáciu odborár, ktorý v poltárskej sklárni pracuje od roku 1971, teda od jej vzniku.
Činčura potvrdil i existenciu výrobkov v sklade v hodnote okolo 40 miliónov korún. No garančnému fondu veľmi neverí. „Veď garančný fond už používal predchádzajúci správca konkurznej podstaty. Ktovie, či nebude nulový. Mali by nám situáciu presnejšie vysvetliť,“ sťažuje sa Činčura.
Vedenie im podľa jeho slov chystané výpovede oznámilo len jedným listom.
Zamestnanci sklární sú pesimisti. Krízový konkurzný manažment je optimistický. Murín verí, že kupec sa nájde a o ďalšej existencii sklární v Novohrade bude rozhodnuté už 15. februára. Vtedy má výbor veriteľov vybrať nového majiteľa.