V Šoltýske, v obci v okrese Poltár, žije vyše 130 obyvateľov prevažne v dôchodkovom veku. Počítač na obecnom úrade starostka využíva len na písanie a účtovníctvo.
„Už viackrát som chcela internetové pripojenie riešiť. Vždy som dostala rovnakú odpoveď. Šoltýska je pre poskytovateľov internetových služieb ťažko dostupná,“ hovorí starostka Slávka Škvareniaková a dodá, že viesť úrad a robiť projekty za takýchto podmienok je veľmi obtiažne.
Ani v susednej obce Ďubákovo pripojenie na internet nefunguje. Starosta to rieši po svojom. „Zájdem ku kolegovi do Málinca alebo do Veľkej Vsi a to, čo potrebujem, si vybavím u nich,“ hovorí Peter Andrássy.
V Šulej žije osemdesiat ľudí. Obec podľa starostu Miroslava Vozafa vymiera. „Vekový priemer je šesťdesiatpäť rokov. Mladí sa rozutekali za prácou do sveta. V okolí niet pracovných príležitostí. O internete môžeme len snívať. Informoval som sa u rôznych operátorov. Sme pre nich ťažko dostupní,“ hovorí starosta, ktorý cez zimu úraduje väčšinou doma. „Kým by som kachľami vyhrial úrad, aj by som zamrzol. Nielen internet, ale aj kúrenie je v Šulej problémom,“ dodá. Internet považuje za nielen tak prepotrebný komunikačný prostriedok, ale aj dôležitý zdroj informácií. „Keďže ho nemám, viac sa nabehám po rôznych inštitúciách a ku kolegovi do Senného,“ dodá Vozaf.
Internet nemá ani obec Pravica. V Krnej ho síce majú, ale funguje pomaly.
„Niektoré maily ani neotváram. Kým by ich naše pripojenie zvládlo otvoriť, sedela by som pri počítači aj hodinu,“ tvrdí starostka. Obec je hendikepovaná nielen pomalým pripojením, ale aj tým, že tu nemá signál žiadny mobilný operátor. „Keď čakám dôležitý telefonát, nesmiem sa z úradu pohnúť ani na krok. V obci je môj mobil hluchý,“ dodá Drahomíra Hricová. V Krnej žije päťdesiatpäť obyvateľov. Až 80 percent domov je využívaných len na rekreačné účely.
„Chalupári by však internet privítali tiež,“ dodá starostka. Pripojenie na internet obec vyjde za mesiac na vyše 16 eur. „Za tieto peniaze môžem využívať internet približne štyri hodiny mesačne. No niekedy by som potrebovala využívať jeho služby štyri hodiny denne,“ povedala Hricová.
Internetová komunikácia by mala byť v dnešnej dobe už samozrejmosťou. V prípade samospráv možno internet považovať za dôležitý pracovný nástroj, ktorý slúži nielen ako komunikačný kanál, ale aj ako zdroj informácií, s ktorými by starostovia mali narábať takmer denne. Zástupcovia obcí môžu pri modernizácii samospráv využiť peniaze z eurofondov. Týka sa to aj internetovej modernizácie.
„Pre elektronizáciu verejnej správy a rozvoj elektronických služiebv v rámci operačného programu Informatizácia spoločnosti, ktorý podporuje Úrad vlády SR, je vyčlenených pre roky 2007-2013 826 miliónov eur. V tomto roku by mala byť vyhlásená výzva, ktorá je určená práve starostom. Týka sa elektronizácie verejnej správy a elektronických služieb na miestnej a regionálnej úrovni,“ informuje Michaela Hrnčiarová, z Regionálnej rozvojovej agentúry v Lučenci.
V praxi to znamená toľko, že starostovia by mali sledovať na webovej stránke Úradu vlády Slovenskej republiky aktuálne výzvy a riadiť sa podľa ich pokynov.