Prevádzka Útulku pre občanov bez prístrešia na Hviezdoslavovej ulici fungovala len do konca minulého roka. Jej brány dočasne zatvorili z dôvodu havarijného stavu. Dvanástich ľudí, ktorí využívali jeho služby, ubytovali v neďalekom Klenovci a vo Zvolene.
Azylový dom, ako ho mnohí nazývajú, spravuje Banskobytrický samosprávny kraj, budova však patrí mestu. Útočisko v ňom našli mnohí ľudia v krízových životných situáciách. Z roka na rok sa v meste objavuje väčší počet ľudí bez strechy nad hlavou. Na ulici sa ocitli z rôznych dôvodov.
„V súčasnosti evidujeme 25 bezdomovcov, ich počet je v skutočnosti oveľa vyšší. Väčšinou sú to muži. Zdržiavajú sa pri obchodných centrách, prespávajú na železničnej a autobusovej stanici. Spávajú aj v pivniciach a pod schodami rodinných domov. Mnohí z nich prišli o strechu nad hlavou z dôvodu nadmerného užívania alkoholu, zlých vzťahov s rodinou, rozviedli sa, boli vydedení alebo sa vrátili z väzenia a nemali kam ísť,“ povedala vedúca referátu sociálnej starostlivosti a zdravotníctva Mestského úradu v Rimavskej Sobote Angela Kecskemétyová. Dodala, že mesto sa im snaží pomôcť prostredníctvom sociálnych a terénnych pracovníkov. Tí ľudí bez prístrešia vyhľadávajú a usmerňujú ich pri hľadaní vhodného jednoduchého zamestnania, vybavovaní úradných záležitostí či sociálnych dávok.
„Práca s takýmito ľuďmi je náročná. Niektorí s našimi pracovníkmi nekomunikujú, iní sa nepriznávajú k tomu, že sú bezdomovci. Môžeme pomôcť len tým, ktorí to chcú,“ povedala Kecskemétyová.
Krutú zimu v uliciach Rimavskej Soboty okúsil aj 72-ročný Štefan Horváth z Rapoviec. Pred vianočnými sviatkami ho z domu vyhodila dcéra. Dôvodom boli dlhodobé rodinné nezhody.
„Čo mám robiť? Postávam na ulici a hrám na harmonike. Vždy sa nájde niekto, kto mi dá niekoľko drobných. Mám síce dôchodok, ale ten mi vezme dcéra. Peniaze chodievajú do Rapoviec, kde mám trvalý pobyť. Žijem, ako viem. Z ruky do úst. Keby som nežobral, asi by som zomrel od hladu,“ hovorí pán Štefan, ktorý prespáva v čakárni na autobusovej stanici.
Keby mohol, išiel by do útulku. Ten je ale z hygienických dôvodov zatvorený. Na nevyhovujúce podmienky upozorňoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote už pred rokom. Išlo najmä o nevytvorenie samostatného vstupu do zariadenia, dezolátne zariadenia na osobnú hygienu, poškodenie kanalizačného potrubia, nevyhovujúce podľahy a plesnenie stien z dôvodu zlej izolácie budovy. V tejto súvislosti prebehlo niekoľko rokovaní medzi vedením mesta a Úradom BBSK. Zvažovali sa pritom viaceré varianty riešenia vrátane zriadenia útulku v náhradných priestoroch. To však bolo nad finančné možnosti samosprávneho kraja.
„Po rokovaniach sme dospeli k dohode, že mesto ako vlastník budovy bude financovať potrebné úpravy a BBSK obnovu vnútorného zariadenia. V súčasnosti zabezpečujeme projekt rekonštrukcie útulku,“ povedala vedúca oddelenia sociálnych vecí Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Katarína Luptáková.
V súvislosti s počtom zamestnancov uviedla, že v útulku pracovalo šesť ľudí. Jeden z nich rozviazal pracovný pomer k 31. decembru minulého roka, pretože odchádza do dôchodku. Piati zamestnanci v súčasnosti pracujú v Domove dôchodcov a Domove sociálnych služieb v Rimavskej Sobote. Na margo problematiky sa vyjadril aj vedúci oddelenia kultúry a starostlivosti o občana rimavskosobotského mestského úradu Štefan Baláž.
„Plánujeme budovu zrekonštruovať tak, aby boli splnené hygienické podmienky. Budeme sa musieť aj majetkovo vysporiadať so spoluvlastníkom dvora, aby sme mohli vybudovať samostatný vchod. Ten nám tiež hygienici vytýkali,“ skonštatoval.
Potrebné financie na tento účel však musia schváliť poslanci mestského parlamentu. Tí sa budú havarijným stavom v útulku zaoberať až vo februári. Dovtedy musia ľudia bez strechy nad hlavou tuhú zimu prečkať.