Revúcky okres si v nelichotivej štatistike nezamestnanosti dlhodobo udržuje druhú priečku. Počet ľudí bez práce presiahol hranicu 27 percent.
V Slovenských magnezitových závodoch Jelšava bola redukcia počtu zamestnancov aktuálna už v minulom roku. Takmer celá produkcia závodu totiž smeruje na export. V zahraničí poklesol záujem o tunajšie výrobky v dôsledku krízy. Vypadol aj trh na Ukrajine. Pre Jelšavu bola Ukrajina jedným z najväčších odberateľov. Brány závodu opustí päťsto ľudí.
Prepúšťanie hrozí aj v Slovmagu Lubeník. O prácu tu príde tristo ľudí. Tunajší úrad práce zorganizoval v areáli závodu burzu práce. Zo šestnástich oslovených spoločností prišli dve.
Hromadné prepúšťanie avizujú dve firmy
Prepúšťanie hrozí aj v okrese Lučenec. Za posledných desať týždňov do evidencie nezamestnaných pribudlo deväťsto ľudí.
„Hromadné prepúšťanie nahlásili dve spoločnosti - akciová spoločnosť Slovglass Poltár a Festap, s.r.o. z Fiľakova. Obidve firmy avizovali prepustenie spolu 898 zamestnancov,“ povedal riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Lučenci Martin Šebian.
Miera nezamestnanosti sa v okrese Lučenec približuje k hranici osemnástich percent. Predpokladá sa, že v najbližších týždňoch a mesiacoch bude stúpať. Domov sa začali vracať tí, ktorí odišli za prácou do zahraničia. V dôsledku toho, že Slovensko má novú menu, sa im v cudzine pracovať neoplatí.
„V Írsku pracujem štvrtý rok. Som vyučený mäsiar a až do prijatia eura u nás to bolo fajn. Zarobil som si za mesiac okolo 1200 eur a keď som si ich zamenil na naše koruny, bolo to pre mňa výhodné. Svetová kríza sa začína prejavovať už aj v Írsku. Pracujem už len štyri dni v týždni, predtým to bolo šesť. Rozmýšľam o tom, že sa vrátim domov, do Lučenca, ale obávam sa, že to bude ešte horšie. Od rodičov nepočujem nič iné, len ako sa všade prepúšťa,“ hovorí 39–ročný Peter.
V posledných dvoch rokoch zažil okres Lučenec dva veľké otrasy. Skončila magnezitka v Lovinobani, kde prišlo o prácu takmer päťsto ľudí a problémy začal mať Novoker. Tam doteraz stratilo prácu vyše tristo zamestnancov.
Nový majiteľ by ich mal zamestnať
Poltárski sklári si v týchto dňoch preberajú výpovede, dvojmesačná výpovedná lehota im začala plynúť od prvého februára. Týka sa to všetkých 715 zamestnancov poltárskej spoločnosti Slovglass, a.s., ktorá je v konkurze.
Ako povedal poradca správcu konkurznej podstaty sklárne Július Murín, pre časť zamestnancov existuje nádej, že nový majiteľ podniku ich zamestná. „Chceli by sme zachovať výrobu a predať živý podnik. Preto správca konkurznej podstaty rozhodol o výpovediach v tomto termíne, lebo na budúci týždeň bude v Obchodnom vestníku vypísané ponukové konanie na predaj podniku. Nový majiteľ tak bude môcť pokračovať vo výrobe,“ povedal Murín. Dodal, že neoficiálne už o skláreň prejavili záujem traja až štyria potenciálni kupci zo Slovenska aj zahraničia a majú záujem kúpiť „živú“ fabriku. Obnova výroby po jej zastavení a vyhasnutí pecí je totiž v sklárstve finančne náročná.
Sklárska spoločnosť Slovglass, a.s., podala v lete minulého roka na Okresnom súde v Banskej Bystrici návrh na vyhlásenie konkurzu na firmu. Ako vtedy informovali zástupcovia podniku, dôvodom bol dlhotrvajúci negatívny ekonomický vývoj, pre ktorý sa firma dostala do úpadku. Výrobca a exportér olovnatého krištáľu a sodno-draselného skla bol do Obchodného registra SR zapísaný v roku 1994.
„Miera nezamestnanosti v okrese Poltár je 17,66 percenta. Predpokladáme, že v najbližších mesiacoch bude stúpať,“ hovorí Šebian.
Prepúšťa už štvrtý podnik
Okres Rimavská Sobota patrí v rámci Slovenska medzi tie najchudobnejšie. Aj preto tu vlnu prepúšťania ľudia vnímajú ešte citlivejšie. Po cukrovare, pivovare a mliekarni nahlásil minulý týždeň hromadné prepúšťanie mäsokombinát Tauris. O prácu tu príde 102 zamestnancov.
Ako povedala riaditeľka odboru služieb zamestnanosti na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Rimavskej Sobote Dana Cochová, v posledných rokoch si takéto početné prepúšťanie nepamätá.
Tauris, a.s., člen skupiny Tauris Group, pripravuje reštrukturalizáciu výroby v závode Rimavská Sobota. Povedal to hovorca Pavel Machava.
„Počíta sa so zvyšovaním produktivity práce, optimalizáciou a zefektívnením výroby. Jedným z prijatých riešení je aj redukcia počtu pracovníkov,“ hovorí. Dotkne sa to 102 zo 626 zamestnancov. Vedenie podniku už situáciu prerokovalo so zástupcami zamestnancov a je pripravené tým, ktorí Tauris opustia, pomôcť s novou prácou.
Podľa Machavu slovenský trh s mäsom a mäsovými výrobkami prežíva ťažké obdobie. Klesá cena hotových výrobkov pri neustále sa zvyšujúcich nákladoch. „Tauris, a.s. je nútený reagovať na tento nepriaznivý vývoj a prijíma množstvo opatrení na zlepšenie situácie,“ uviedol.
Svetová hospodárska kríza začína doliehať aj na strojárske firmy. Viac ako tristo zamestancov príde o prácu v Podpoliansykch strojárňach v Detve, v Hriňovských strojárňach a v spoločnosti Way Industry Krupina.
Stovky zamestnaných ľudí v regióne sa prebúdzajú so strachom, že stratia prácu.