Vyhľadávajú ho rôzni ľudia. Všetci však majú jedno spoločné - potrebujú pomoc pri riešení problémov a sporov.
„Zaoberám sa najmä občianskymi, rodinnými a obchodnými spormi, ale i školskou mediáciou. V mnohých prípadoch sa vo svojej kancelárii stretávam s tým, že sporné strany po sebe kričia, nadávajú si alebo komunikujú iba prostredníctvom mňa,“ hovorí.
Dodal, že ojedinelé nie sú ani roky trvajúce susedské spory, súrodenecké problémy týkajúce sa majetku, nezhody v manželstve, stavy po rozvode či spory medzi rodičmi a deťmi.
„Počas mojej doterajšej praxe som mal 67 ohlásených prípadov. Z nich som konkrétne riešil len polovicu. Mediácia nie je bezplatná, preto od riešenia sporov touto cestou niektorí upustili.“
Z prípadov, ktoré riešil, bola úspešná len polovica. Za úspech sa považuje zmluva spísaná pred notárom o podmienkach, ktoré sa budú dodržiavať, aby sa spor urovnal. „V praxi to väčšinou funguje tak, že niektorí dodržiavajú len ústne dohody, iní ich majú síce v písomnej forme, ale neplnia ich,“ hovorí.
Susedskú hádku vyriešil guláš
Susedské spory sú vraj najproblémovejšie. Preto by mal každý so svojim susedom vychádzať lepšie ako s rodinou. Rodinný príslušník sa totiž po čase odsťahuje, ale susedia budú vedľa nás stále. Medziľudské vzťahy sú niekedy komplikované, susedov nevynímajúc. Taký bol aj spor dvoch rozhádaných rodín.
„Vedľa seba bývali dve rodiny, ktoré dlhé roky dobre spolunažívali. Raz sa stalo, že konár z orecha spadol na susedov plot a poškodil ho. Začali problémy. Nadávky, obviňovanie, zvada, kto zaplatí škodu, a spor bol na svete. Mojím cieľom bolo dospieť k dohode, a preto som mediáciu postavil na tom, že títo susedia boli kedysi dobrými kamarátmi. Opýtal som sa ich, či nechcú dobre nažívať. Tvrdili, že áno, ale bráni im v tom konár zo stromu, ktorý poškodil plot. Navrhol som im, aby si spoločne uvarili guláš. Najprv sa okúňali a nechceli o tom ani počuť. Napokon sa dohodli, že kým ich manželky navaria guláš, oni spolu opravia plot,“ opísal situáciu mediátor.
Vadia sa aj deti s rodičmi
Zaujímavá bola aj škriepka medzi dcérou a matkou. Dcéra vytýkala svojej mame jednu záležitosť z minulosti. Mame sa zas nepáčilo jej ponocovanie a popíjanie alkoholu. Problém sa napokon vďaka návštevám u mediátora urovnal. Slečna sľúbila, že bude chodievať skôr domov a nebude piť.
Problematické bývajú aj prípady rozhádaných manželov.
„Mal som ich niekoľko, ale nepodarilo sa mi ani jeden z nich urovnať. Viac-menej to býva tak, že k mediátorovi prídu už v štádiu, keď manželstvo dlhodobo nefunguje. Tam potom býva len jediná schodná cesta, a to rozvod,“ priznáva Ďuro.
Škodu museli odpracovať
Cestu k mediátorovi si nájdu aj ľudia, ktorí spôsobia nejakú škodu. Taký bol aj prípad zamestnankyne istej súkromnej firmy, ktorej syn spôsobil desaťtisíckorunovú škodu.
„Bola to sociálne slabšia rodina. Zamestnávateľ trval na tom, aby zamestnankyňa škodu uhradila. Pani sa však bránila argumentom, že nemá z čoho, lebo majú málo peňazí. Dospelo sa k dohode, že pani bude po pracovnej dobe upratovať priestory firmy, čím si škodu opracuje. Navrhol som, že keďže poškodenie veci spôsobil syn zamestnankyne, mal by upratovať on. Situácia sa vyriešila tak, že firmu upratovali obaja. Zároveň sa zlepšili narušené vzťahy medzi matkou a synom,“ hovorí Ďuro, ktorý rieši aj spory týkajúce sa škôd pri dopravných nehodách, ktorých pribúda. Veľa prípadov sa týka aj dedičského konania, stretávania sa detí s otcom po rozvode, ale i dlžôb. Niektoré situácie bývajú komplikované, no mediátor sa vždy snaží nájsť kompromisné riešenie, ktoré by vyhovovalo obom stranám.
„Vo svojej práci sa často stretávam s problémom, že ľudia ma vyhľadajú až po súdnom rozhodnutí. Z pozície mediátora viem prípad zo súdu stiahnuť len vtedy, keď ešte nebol vynesený verdikt,“ vysvetľuje Vladimír, ktorý môže spor odmietnuť. Stáva sa to najmä vtedy, keď má niekto násilnícke sklony alebo je neustále pod vplyvom alkoholu.