„Výtvarnej tvorbe sa venujem vyše tridsať rokov. Šperky zhotovujem z dreva, kože, striebra, kovu a alabastru. Vychádzam pritom z ľudovej kultúry. Väčšinou ich darujem známym. Tak sa dostali do celého sveta: Španielska, Portugalska, Nemecka, Francúzska, ba aj do USA a Kanady,“ hovorí umelec, ktorý vyrobil takmer tisíc šperkov. Sníva o tom, aby jeho krehké dielka mohli obdivovať aj v Japonsku. Okrem šperkov zhotovuje Tibor aj plastiky. Používa rôzne materiály, vrátane kameňa a dreva.
„Plastiky vždy vybrúsim do hladka, treba si ich len obchytať,“ smeje sa výtvarník a dodá: „Jedna moja priateľka mi pri pohľade na plastiky navrhla, aby som urobil výstavu pre slepcov. Jej nápad sa mi celkom pozdáva, ale väčšinu diel, ktoré by som mohol vystavovať, som rozdal. Keby sme sa spojili viacerí umelci, možno by to mohlo vyjsť.“
Tibor si so svojimi priateľmi trúfol aj na nadrozmerné sochy. Z topoľového dreva vyrezali 6,5 metra vysokého Jánošíka. K nemu vytvorili ďalšie štyri sochy: Aničku, Ilčíka a dvoch členov družiny. Sôch malo byť pôvodne dvanásť, zámer však stroskotal na financiách.
Točí keramiku na hrnčiarskom kruhu
Momentálne pracuje v Základnej umeleckej škole v Rimavskej Sobote. Učí deti modelovať z hliny, vypaľovať a glazovať keramiku. A zároveň ako ovládať hrnčiarsky kruh.
„Točeniu keramiky na kruhu sa venujem asi rok. Mal som dobrú učiteľku v osobe skúsenej hrnčiarky Danky Bakšovej z Hrnčiarskych Zalužian. No začiatky boli ťažké. Prvý môj výtvor, to bolo niečo, čo neviem ani pomenovať. Teraz už viem vytočiť hrnček, džbán, tanierik i nádobu, z ktorej sa dá jesť. Trvá mi to niekoľko minút, Danke len niekoľko sekúnd,“ hovorí Tibor.
Keramický ateliér na škole práve zariaďujú, takže už čo nevidieť môže k hrnčiarstvu viesť aj deti.
Tibor ochotne pomáha pri Letavách
Letavy sú populárnym táborom výtvarníctva, literatúry, fotografie a divadla.
„Deti sa tu za týždeň môžu naučiť to, čo chcú. Keramiku sme tu napríklad vypaľovali aj v poľnej jame. Vyzerala tak, ako keby bola vytiahnutá zo žiarového hrobu,“ hovorí spoluorganizátor tábora.
Fascinuje ho aj keltská kultúra. „Kelti boli výnimoční. Ich meče a mince sa nachádzajú aj na území rimavskosobotského okresu, napríklad v Drni,“ hovorí Tibor, ktorý v tomto období dokončieva torzo ženy. Plastika z lipového dreva bude mať výšku dva a pol metra.