LUČENEC. V utorok sa v okresnom meste na juhu Slovenska stretnú podnikatelia z regiónu. Spolu s primátormi, starostami, predsedom Banskobystického samosprávneho kraja, predsedom Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory a zástupcami ministerstva hospodárstva budú hovoriť o dopadoch krízy na región.
„Budeme žiadať, aby vláda investovala do verejných projektov v tomto kraji. Chceme upozorniť na fakt, že kríza sa najtvrdšie prejaví v najchudobnejších regiónoch, akým je aj náš. Preto by opatrenia vlády mali viac smerovať do krajov, ktoré trvale zaostávajú,“ hovorí riaditeľ regionálnej komory v Lučenci Vladimír Bystriansky.
Vláda by mala podporiť budovanie ciest
Regionálna komora Slovenskej priemyselnej komory v Lučenci združuje sto firiem z okresov Lučenec, Poltár, Veľký Krtíš, Rimavská Sobota a Revúca. Podľa Bystrianskeho má väčšina z nich problémy s odbytom. Dôvodom je hospodárska kríza vo svete a s tým súvisiaci pokles záujmu o tovar najmä zo strany zahraničných odberateľov.
Krízou vynútený pokles výroby by bolo podľa Bystrianskeho potrebné využiť na práce, ktoré by zlepšili podmienky života ľudí, zatraktívnili krajinu a v budúcnosti by do regiónu mohli pritiahnuť investorov. Je to najmä budovanie a opravy ciest, kanalizácií, vodovodov a protipovodňové práce.
Vláda by podľa komory mala podporiť aj obnovu bytového fondu, rekonštrukciu výrobných hál i zariadení a výstavbu centier turistického ruchu. Tak by sa podľa podnikateľov efektívne využili uvoľnené výrobné kapacity. Zároveň by sme sa životnou úrovňou viac priblížili rozvinutým krajinám Európskej únie.
Potrebné sú aj zmeny v zákonníku práce
Vláda by mohla pomôcť investíciami do verejnoprospešných projektov ale aj rýchlejšou distribúciou eurofondov. Prospeli by aj zmeny v zákonníku práce. Napríklad pružnejšia legislatíva pri úprave pracovných zmlúv na skrátený úväzok alebo preraďovaní zamestnancov na inú prácu. To by podľa predstaviteľov komory spolu s podporou samozamestnávania mohlo zabrzdiť hromadné prepúšťanie.
„Väčšinu navrhovaných opatrení sme po rokovaní nášho republikového predstavenstva už predložili predsedovi vlády. Do celoplošných opatrení sa ešte dopracujú uznesenia z valných zhromaždení regionálnych komôr. Náš kompletný návrh chceme prerokovať s predstaviteľmi vlády na celoslovenskom sneme v apríli. Predseda komory Peter Mihók už naše zámery konzultoval aj na úrovni predstavenstiev európskych i celosvetových podnikateľských združení. Nadnárodné inštitúcie nás podporujú,“ povedal Juraj Dobrocký, predseda lučenskej obchodnej a priemyselnej komory.
Súčasťou utorkového stretnutia členov komory, zástupcov samosprávy a ministerstva bude aj už tradičné udeľovanie cien Krištáľový Merkúr. Po prvýkrát podnikatelia z Novohradu a Gemera bojovali o túto cenu pred trinástimi tokmi. V tomto roku komisia nebude hodnotiť hospodárske výsledky firiem. Dôraz sa bude klásť na inováciu produktov, technológií, ale aj systému riadenia. V troch kategóriách bude súťažiť 12 podnikateľských subjektov z celého Banskobystrického kraja.