Šaman, ako Lučenčania už dlhé roky Mária Michalíka prezývajú, je pre novohradskú futbalovú verejnosť akousi hráčskou ikonou. S niekdajším tímom Lučenca zažil veľké víťazstvá, prehry i slávny postup do I. ligy. Počas jesennej časti sezóny v roku 2006 sa o ňom hovorilo ako o najväčšom ťahúňovi LAFC, pretože až v deviatich zápasoch sa mu podarilo vychytať nulu.
V minulosti sa Máriovi
v LAFC darilo
„Lučenec je mesto, v ktorom boli futbal a donedávna aj basketbal športmi číslo jedna. Je samozrejmé, že po páde slávneho ESA sa očakávalo, že na futbal sa viac upriamia oči verejnosti, mesta aj podnikateľov. Žiaľ, nestalo sa tak,“ hovorí staronový gólman LAFC, ktorý má na svoje predošlé pôsobenie v Lučenci pekné spomienky. Najmä na sezónu, kedy LAFC postúpil do druhej najvyššej futbalovej súťaže.
Na jeseň v roku 2007 však už medzi žrďami lučenského LAFC chýbal. Mário využil ponuku českých funkcionárov 1. FK Příbram. Napriek tomu, že v tamojšej Gambrinus lige nedostal veľa príležitostí zachytať si, tvrdí, že futbalovo určite neupadol.
„Bol som neustále v tréningovom procese a okrem dvoch ligových zápasov, v ktorých som nastúpil po zranení Krbečka, som odchytal niekoľko prípravných aj pohárových zápasov,“ uviedol Šaman, ktorého vynikajúco hodnotí aj Jaroslav Starka, prezident 1. FK Příbram.
„Napriek tomu, že popri Krbečkovi nedostal veľa príležitostí presadiť sa, je to naozaj kvalitný gólman. Napokon, potvrdil to aj v dvoch ligových zápasoch proti FK Bohemians a Mladej Boleslavi, v ktorých nastúpil po Lukášovom zranení. Mária som si však obľúbil nielen ako zodpovedného hráča, ale najmä ako človeka. V našom klube má vždy otvorené dvere.“
V jarnej časti sezóny sa mal Mário predstaviť v drese Jihlavy. Z rodinných dôvodov sa však vrátil na Slovensko a ponuka futbalových činovníkov z Novohradu Jozefa Líšku a Norberta Krištu mu prišla vhod.
„S Jožkom Líškom som bol v telefonickom kontakte už dlhší čas. Oslovil ma, či by som sa nechcel vrátiť do LAFC. Keďže v tom čase som pomýšľal na návrat domov, prišlo mi to vhod. Napokon som sa s ním aj s pánom Krištom dohodol,“ povedal Mário a podotkol, že rovnako vynikajúci vzťah ako s Jaroslavom Starkom mal v minulosti v LAFC práve s Norbertom Krištom.
Káder musí byť vekovo
vyvážený
Do tímu z Novohradu sa vracajú známe tváre. Šaman je jednou z nich. Niektorých hráčov ako Balaška či Drugdu pozná zo svojho predchádzajúceho pôsobenia v Lučenci.
„Je potešiteľné, že takíto kvalitní hráči sa vracajú späť. Mohlo by to byť zárukou pre napredovanie lučenského futbalu. Pod výkony tímu sa veľakrát môže podpísať aj častá migrácia hráčov. Najideálnejšie je, keď sa vytvorí „skalná“ zostava, ktorá odohrá spolu aj dve sezóny. Potom možno naozaj hovoriť o kvalitnom kádri. Na Slovensku sú skôr preferovaní mladí hráči, ktorým veľakrát chýbajú skúsenosti z vyššej súťaže. Naopak, vo svete nie sú hráči po tridsiatke žiadnou raritou. Tím by mal byť vekovo vyvážený. Priestor by mali dostať mladí i starší, skúsení hráči,“ tvrdí brankárska stálica.
Po návrate do Lučenca verí, že v minulosti pretrvávajúca kríza bude už len nepríjemnou spomienkou.
„Ako som spomenul, Lučenec je futbalové mesto. LAFC má svojich verných fanúšikov a verím, že po našich dobrých výkonoch sa ich rady rozrastú. Mrzí ma však, že futbalu sa tu nedostáva takej podpory, akú by si zasluhoval. Je nemysliteľné, aby I. liga stála na pleciach niekoľkých jednotlivcov. Vážim si prácu pánov Krištu, Líšku a Gálika, ktorým osud lučenského futbalu nie je ľahostajný a robia preň maximum aj napriek ostatným povinnostiam, ktorých majú neúrekom. Občas ma zarazia hlasy neprajníkov, ktorí vedia len kritizovať, no nepriložia ruku k dielu. Aj mestu by na futbale mohlo viacej záležať,“ uviedol Mário, ktorého úroveň futbalu v susedných Čechách milo prekvapila.
Šaman si s Benkom futbalovo sadli
„Česi hovoria, že ich liga upadá. Ja som mal skôr opačný pocit. Příbram je menšie mesto ako Lučenec, ale futbal je tam na vysokej úrovni. V dueloch bola dobrá morálka všetkých hráčov samozrejmosťou, pretože tlak zo strany fanúšikov, médií a vedenia klubu im neumožňoval poľaviť. Boli pod drobnohľadom nielen na ihrisku, ale aj v súkromní. Dnes v športe vládne tvrdá komercia, ktorá veľakrát naštrbí medziľudské vzťahy. Šport by sa mal predovšetkým robiť zo srdca a so zapálením pre dobrú vec. Verím, že v Lučenci všetci futbalovo podrastieme, klub bude dobrou vizitkou mesta a naši fanúšikovia nám zostanú verní,“ povedal Mário, ktorému sa dnes venuje tréner lučenských gólmanov Branislav Benko. „S Braňom sa poznáme už z minulosti a vzhľadom na jeho brankársku kariéru a skúsenosti je pre mňa dobré s ním spolupracovať,“ dodal Mário, ktorého kvality potvrdil aj samotný tréner.
„Mária poznám z čias, keď sme ešte proti sebe chytali. Ja za Rimavská Sobotu a on za Lučenec. Viem, aký tréning som v jeho veku potreboval a podľa toho k nemu aj pristupujem. Vzhľadom k tomu, že v Příbrami bol brankárskou dvojkou a nedostal veľa príležitostí presadiť sa, trochu sme sa obávali jeho hernej kondície. Dnes však môžem potvrdiť, že je to dobrá posila pre LAFC. Napokon, opäť sa potvrdilo, že starší, skúsení gólmani sa po hernom výpadku skôr dostanú do formy ako mladší brankári. Mário však v Čechách odchytal prípravné aj pohárové zápasy, neustále trénoval, takže jeho forma neutrpela. Pre náš klub a celú hráčsku kabínu je už teraz prínosom. Jeho veľkou prednosťou je príkladná tréningová morálka. Pre mňa je radosť s ním spolupracovať,“ uviedol Branislav Benko.