POLTÁR. Poltársku polikliniku kúpila v roku 2007 od Banskobystrického samosprávneho kraja spoločnosť SPC Bankruptcy. Príchod nového majiteľa do mesta už vtedy sprevádzali problémy. Keďže nemali licenciu, lekári nemohli ordinovať. Pacienti museli na vyšetrenia cestovať do Lučenca. Podobná situácia nastala aj minulý týždeň. Ľudia z okresu Poltár sa po druhý raz stali rukojemníkmi spoločnosti Spc Bankruptcy, ktorá sa na pätnásť rokov zaviazala poskytovať v okresnom meste zdravotnícku starostlivosť.
V pondelok odstavili plyn , vodu a kúrenie
V pondelok majiteľ polikliniky uzavrel do ambulancií prívod plynu, vody a kúrenia bez toho, aby tento krok niekomu oznámil. Ľudia postávajúci pred ambulanciami nechápali, čo sa deje. Boli nahnevaní.
„Toto nie je možné. Nikto si s nimi nevie dať rady. Mám chorú ženu, auto nemáme, sme dôchodcovia a nikoho netrápi, ako máme s horúčkou cestovať do Lučenca,“ rozčuľoval sa 65-ročný Pavel. Situácia je pre neho neúnosná. Tak ako pre ďalších 20-tisíc ľudí, ktorí sú odkázaní na jedinú polikliniku v okrese.
Medzi ľudmi po celý týždeň prevládali emócie. Nahnevaní boli aj lekári, ktorí takýto krok neočakávali.
„Je to smutné. Nebola by som si ani pomyslela, že vznikne takáto situácia,“ povedala praktická lekárka pre dospelých Viera Račková.
„Mysleli sme si, že sa naštartovala seriózna spolupráca s firmou. Bohužiaľ, sme malými rukojemníkmi. Najväčšími rukojemníkmi sú pacienti,“ povedal poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja a starosta Kokavy nad Rimavicou Ján Chromek (Smer).
Za radikálnym krokom sú vraj finančné problémy
Spc Bankruptcy ako dôvod odstavenia ambulancií od dodávok vody a plynu uvádza fakt, že tunajší lekári nemajú s poisťovňami zazmluvnené výkony. O tom, že z tohto dôvodu hrozí zatvorenie polikliniky, sme na stránkach našich novín upozorňovali už minulý týždeň. Podľa konateľky spoločnosti Dagmar Mavropoulu-Vangela si firma už ďalej nemôže dovoliť ekonomické straty.
Primátor mesta Pavel Rončák (Smer, HZDS, KDH,SF, ANO,KSS) už majiteľa polikliniky nepovažuje za dôveryhodného partnera.
„Firma zastavila v pondelok prívod plynu a vody, a to aj napriek dohode, že do 31. marca bude poskytovať zdravotnú starostlivosť,“ povedal Rončák, ktorý si uvedomuje, že samospráva je závislá od rozhodnutia spoločnosti Spc Bankruptcy.
Zdravotná starostlivosť nebola v poliklinike zabezpečená po celý minulý týždeň. V budove od polovice týždňa ordinovali len neštátni lekári v siedmich ambulanciách. V krízovom režime vypisovali recepty ručne a pacientov vyšetrovali dve hodiny denne v zime.
Poltár vyzval prenajímateľa polikliniky
Situáciu okolo polikliniky riešili počas celého týždňa poslanci, primátor a starostovia. Asistoval pri tom aj kraj.
„Vo štvrtok sme poslali firme komuniké klubu starostov okresu, v ktorom ju žiadame obnoviť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v plnom rozsahu, a to od pondelka 23. februára. Zatiaľ však neprišla žiadna odpoveď. Uvidíme v pondelok, či polikliniku otvoria,“ povedal v piatok primátor mesta.
Dodal, že ak do tohto termínu nedôjde k náprave, samospráva má pripravené náhradné riešenie. Neštátnym lekárom je rozhodnutá poskytnúť priestory v bývalej sklárskej škole.
Podľa konateľky všetko závisí od poisťovne
Konateľka spoločnosti Dagmar Mavropoulu-Vangela tvrdí, že ďalší vývoj situácie závisí od reakcie Všeobecnej zdravotnej poisťovne a od tlaku, aký na ňu vyvinie samospráva, ktorá doteraz spoločnosti iba deklarovala podporu.
„Orgány samosprávy, či už mesto Poltár alebo Banskobystrický samosprávny kraj, nevyvinuli žiadnu efektívnu aktivitu, aby poltárska poliklinika bola v minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Iba pasívne pozorovali situáciu a celú zodpovednosť za poskytovanie zdravotnej starostlivosti nechali na spoločnosti Spc Bankruptcy,“ uviedla Mavropoulu-Vangela. Dodala, že záujmom Spc Bankruptcy je naďalej prevádzkovať polikliniku a poskytovať služby v rozsahu, ktorý jej zabezpečí vyrovnané hospodárenie.