LUČENEC. Krištáľový Merkúr, cenu pre najlepších podnikateľov, udeľujú obchodné komory už trinásty rok. Doteraz hodnotila výsledky svojich členov každá regionálna komora samostatne. Pri hodnotení za rok 2008 sa rozhodli zmeniť zaužívaný postup i kritériá. Teritórium súťaže rozšírili na územie celej Banskobystrickej župy, teda na oblasť pôsobenia lučenskej aj bystrickej komory, pričom nehodnotili už len hospodárske výsledky a počty zamestnancov. Rozhodujúcim kritériom pri výbere víťazov sa stali inovácie vo výrobe. K vyhlasovateľom súťaže sa pripojil aj župný úrad.
„Do súťaže o Krištáľový Merkúr sme po dohode našej a bystrickej komory nominovali dvanásť súťažiacich. Pri určovaní kritérií a aj samotnom hodnotení sme spolupracovali nielen s našimi odborníkmi z komory, ale aj so špecialistami z Technickej univerzity vo Zvolene,“ skonštatoval Vladimír Bystriansky, riaditeľ kancelárie lučenskej komory.
Cenu získali dve spoločnosti
Krištáľový Merkúr v oblasti inovácií získali spoločnosti PPS Group Detva a Sapa Profily Žiar nad Hronom. Podpolianske strojárne ju získali za inováciu výrobku, hydraulického nakladača Hon 200 T.
„Je to nenáročný nakladač určený pre komunálnu sféru, stavebníctvo, poľnohospodárstvo a lesníctvo. Jeho výhodou oproti iným univerzálnym nakladačom tejto kategórie je, že hydraulická ruka sa môže otáčať o 90 stupňov. Riadiť sa dajú všetky štyri kolesá. Stroj preto môže manévrovať aj vo veľmi obmedzenom priestore,“ povedal o prednostiach svojho diela dizajnér-konštruktér Jozef Klobučník.
Spoločnosť Sapa získala ocenenie za technológiu lisovania profilov z práškových materiálov s vysokým podielom kremíka.
„Cenu sme získali v podstate len za pridanie kremíkového prášku do lisovaných profilov. Takáto zmena v technológii spôsobí to, že napríklad kľukový hriadeľ do áut značky BMW, vyrobený našou novou technológiou, váži o kilogram menej ako hriadele vyrábané doteraz. Kremík je veľmi ľahký. Nám sa podarilo výlisok odľahčiť a zároveň zachovať jeho pevnosť. Pre výrobcov motorov to má obrovský význam,“ povedal zástupca ocenenej spoločnosti zo Žiaru nad Hronom Milan Škrobian.
V tretej kategórii, v oblasti inovácie systémov riadenia, porota cenu neudelila.
Dôraz kládli na inováciu
Po prvýkrát podnikatelia z Novohradu a Gemera súťažili o cenu Krištáľový Merkúr v roku 1996. V tomto roku hodnotiaca komisia premiérovo zvolila iný spôsob hodnotenia. Dôraz sa kládol na inováciu produktov, technológií, ale aj systému riadenia.
„Ku zmene filozofie hodnotenia výsledkov firiem došlo preto, že v sofistikovanej ekonomike vidíme pre Slovensko väčšiu perspektívu. Naša krajina nemá ropu či plyn, preto musíme do výrobných procesov pridať viac ľudského umu. To pomôže zvýšiť zisky firiem i mzdy zamestnancov,“ povedal pri oceňovaní víťazných firiem Peter Mihók, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.
Výrobky podnikov hodnotili zástupcovia obchodnej komory v Lučenci, Technickej univerzity vo Zvolene, Úradu priemyselného vlastníctva a Banskobystrického samosprávneho kraja.