POLTÁR. Už po druhý raz sa ľudia z okresu Poltár stali rukojemníkmi spoločnosti, ktorá v roku 2007 kúpila tunajšiu polikliniku. Spc Bankruptcy 16. februára bez predchádzajúceho upozornenia odstavila budovu od dodávky vody, elektriny a tepla. Lekári boli nútení zavrieť ambulancie a pacienti museli cestovať do Lučenca. Od pondelka 2. marca by už mali fungovať v normálnom režime.
Firma vraj mala finančné problémy
Ako dôvod odstavenia ambulancií od dodávok plynu a vody firma uviedla fakt, že tunajší lekári nemajú s poisťovňami zazmluvnené výkony. Podľa konateľky spoločnosti Spc Bankruptcy si firma už nemôže dovoliť žiadne finančné straty a ďalší vývoj situácie závisí od reakcie Všeobecnej zdravotnej poisťovne a od tlaku, ktorý na ňu vyvinie samospráva, ktorá doteraz iba deklarovala podporu.
„Orgány samosprávy, či už mesto Poltár alebo Banskobystrický samosprávny kraj, nevyvinuli žiadnu efektívnu aktivitu, aby tunajšia poliklinika bola v minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Iba pasívne pozorovali situáciu a celú zodpovednosť za poskytovanie zdravotnej starostlivosti nechali na spoločnosť Spc Bankruptcy,“ uviedla konateľka firmy Mavropoulu-Vangela. Dodala, že záujmom Spc Bankruptcy je naďalej prevádzkovať polikliniku a poskytovať služby v rozsahu, ktorý jej zabezpečí vyrovnané hospodárenie.
O otvorení informoval kraj
O avizovanom otvorení polikliniky v piatok minulého týždňa informoval Banskobystrický samosprávny kraj, a to tlačovou správou. Médiám ju poslal hovorca kraja Roman Lebeda s tým, že žiada o jej uverejnenie s rovnakým titulkom a prvým odsekom. V ňom sa uvádza, že situácia je vyriešená vďaka intervencii predsedu BBSK Milana Murgaša. V tlačovej správe sa ďalej uvádza: „Situáciu sa podarilo predsedovi BBSK vyriešiť o tri dni skôr, ako sa očakávalo.“ Správa je ukončená želaním: „Samosprávny kraj verí, že médiá budú informovať o opätovnom začatí prevádzkovania Polikliniky v Poltári v rovnakom rozsahu, ako informovali o jej zatvorení.“
Na výzvy majiteľ nereagoval
Po odstavení polikliniky od vody, elektriny a tepla museli pacienti z vyše 20-tisícovej spádovej oblasti dochádzať za zdravotníckymi službami do Lučenca alebo Veľkého Krtíša. Neštátni lekári ordinovali v siedmich ambulanciách, ktoré majú v poliklinike prenajaté, v krízovom režime po dve-tri hodiny denne. Na výzvy predstaviteľov samospráv Poltára a okolitých obcí majiteľ polikliniky nereagoval.