Na práve prebiehajúcom svetovom šampionáte reprezentujú svoj klub, mesto Lučenec a najmä Slovensko Dagmar Luptáková, Svetlana Kyseľová, Veronika Obročníková, Jozefa Šnúriková, Iveta Vihanová a Erika Kamenická. Spolu s nimi bude súťažiť aj Dagmar Današová, ktorá je hráčkou Boccia klubu Nitra. Slovenky si zmerajú sily s početnou konkurenciou z 26 krajín sveta.
Boccia sa ešte do bývalého Československa dostala v roku 1989. V tom čase ju obkukali členovia športových komisií niekdajšej organizácie SZM. Prostredníctvom Slovenského klubu netradičných športov sa šírila po Slovensku, ale prvýkrát sa začala hrať práve v centre Novohradu. Po vynikajúcom triumfe juniorského družstva, ktoré minulý rok získalo pre Slovensko doposiaľ prvý cenný kov (Radovan Murgaš, Marcel Sarvaš) počas 18–ročnej histórie tohto športu na Slovensku pod vedením trénerov Jána Macka a Jána Šnúrika, ktorý je zároveň prezidentom Slovenskej asociácie boccie, zabojujú na vrcholnom podujatí ženy.
Na šampionáte sú už ostrieľané bočistky
Dagmar Luptáková (šport raffa) – S bocciou a športom raffa začínala v lučenskom Boccia klube v roku 2004. Jej prvým a doteraz jediným klubom je Boccia klub Fortino Lučenec. Po trojročnom tréningu sa jej podarilo prebojovať sa do nominácie slovenskej reprezentácie žien. V roku 2007 sa zúčastnila svojich prvých ME družstiev, ktoré sa konali v talianskej Monze. Slovensko na nich obsadilo 13. miesto. O pár mesiacov neskôr zvíťazila spolu s ďalšími spoluhráčmi v I. ročníku turnaja družstiev Fortino Cup 2007.
Svetlana Kyseľová (šport raffa) – Funkčne najmladšia hráčka sa bocii a raffe venuje od roku 2007. Prvé kotúľania, hody raffa a volo absolvovala v areáli Boccia klubu Lučenec. Po viac ako roku trénovania obsadila na slovenskom šampionáte 2. miesto v drese Fortina.
Veronika Obročníková (šport raffa) – S guľovým netradičným športom boccia – raffa začala v roku 1992 v klube ŠK Novoker Lučenec. Už po ročnom tréningu sa jej podarilo zvíťaziť v kvalifikácii na MS jednotlivcov, ktoré sa konali v roku 1993 v kanadskom Montreali. Vo svojej reprezentačnej premiére obsadila celkové 10. miesto. Postupne pôsobila v Boccia klube Lučenec a v súčasnosti je „šéfkou“ Boccia klubu Fortino Lučenec.
Ďalšie úspechy v športe raffa – 3. miesto na majstrovstvách SR v roku 2007 (Lučenec), 3. miesto na medzinárodných majstrovstvách SR v roku 2008 (Boľkovce), 2. miesto na VI. ročníku Dunajskej ligy družstiev v roku 2008 (Boľkovce, Budapešť) a 1. miesto v Slovenskej lige jednotlivcov v roku 2008
Dagmar Današová (šport raffa) – S bocciou a raffou začínala v roku 1998 v nitrianskom klube Remus. V spomínanom roku sa jej podarilo prebojovať sa do kádra žien, ktoré sa spolu s Jozefou Šnúrikovou, Helenou Kamenskou a Dagmar Jančárovou zúčastnili prvého európskeho šampionátu družstiev žien v nemeckom Augsburgu. Slovenské reprezentantky si tu vybojovali 11. priečku. Najväčší úspech D. Današová dosiahla na majstrovstvách sveta jednotlivcov, ktoré sa konali v Detroite (12. miesto). V súčasnosti je hráčkou Boccia klubu Nitra.
Ďalšie úspechy v športe raffa – 1. miesto na IV. ročníku Dunajskej ligy družstiev v r. 2006 (Hodonín, ČR), 13. miesto na ME družstiev v r. 2007 (Monza, Taliansko), 1. miesto na medzinárodných majstrovstvách SR družstiev v r. 2008 (Boľkovce), 1. miesto na VI. ročníku Dunajskej ligy družstiev v r. 2008 (Boľkovce, Budapešť).
Jozefa Šnúriková (šport lyonnaise) – Patrí medzi prvé ženy na Slovensku, ktoré sa začali venovať netradičným športom boccia – raffa. V Slovenskom klube netradičných športov Lučenec a Boccia klube Fortino Lučenec sa venuje športu raffa už 18 rokov. Koncom roka 2008 sa začala spolu s ďalšími členkami výberu Slovenska – Erikou Kamenickou a Ivetou Vilhanovou pripravovať pod dohľadom reprezentačného trénera SR Richarda Sachera na nový šport lyonnaise/volo. Práve s týmto má na práve prebiehajúcom svetovom šampionáte žien svetovú premiéru.
Úspechy v športe raffa – 11. miesto na ME žien v r. 1998 (Augsburg, Nemecko), vicemajsterka SR (r. 1998), 1. miesto na I. ročníku Dunajskej ligy v r. 2002 (Budapešť, Maďarsko), 1. miesto na II. ročníku Dunajskej ligy v r. 2003 (Hodonín, ČR), 13. miesto na ME žien v r. 2007 (Monza, Taliansko).
Iveta Vilhanová (šport lyonnaise) – Bocciu – raffu začala aktívne hrávať v roku 2006 v lučenskom Boccia klube. Po necelých dvoch rokoch tréningu dosiahla titul majsterky SR v kategórii žien. Spolu s ďalšími členkami slovenského reprezentačného výberu žien obsadila na ME, ktoré sa konali v talianskej Monze, 13. miesto. Koncom minulého roka sa začala pripravovať na MS žien v novom slovenskom guľovom športe lyonnaise/volo.
Ďalšie úpechy v športe raffa – 2. miesto vo Fortino cupe (lyonnaise, raffa) v roku 2008 (Boľkovce).
Erika Kamenická (šport raffa) – slovenská reprezentantka začínala s bocciou v lučenskom klube Fortino vo februári 2007. V súčasnosti je členkou Boccia klubu Lučenec. Doposiaľ pretekala len v raffe, ale od polovice minulého roka sa venuje aj novému guľovému športu lyonnaise/volo. Práve v ňom reprezentuje Slovensko na práve prebiehajúcich majstrovstvách sveta.
Úspechy v raffe – 13. miesto na ME družstiev v roku 2007 (Monza, Taliansko), 11. miesto na ME jednotlivcov v roku 2008 (San Maríno), 1. miesto na majstrovstvách SR žien v roku 2008 (Lučenec), 1. miesto vo Fortino cupe (lyonnaise, raffa) v roku 2008 (Boľkovce).
V Bevagne sa zišla silná konkurencia
Je to pre nás veľká udalosť a časť, zúčastniť sa po prvýkrát majstrovstiev sveta v dvoch druhoch športu, kde ideme reprezentovať Slovenskú republiku. Do výberu sa dostali najlepšie hráčky Slovenska, ktoré sa tam svojimi výkonmi kvalifikovali z Dunajskej ligy, majstrovstiev SR a Slovenskej ligy. Sú medzi nimi hráčky, ktoré hrávajú bocciu 16 rokov. Mali by stmeľovať kolektív a svojimi skúsenosťami poradiť. V športe lyonnaise, ktorý zatiaľ hrávame len v Lučenci, sa ideme vlastne učiť. Spolu s hráčkami raffa sme mali pravidelné tréningy nielen v Lučenci, ale i v Nitre. Počas dvoch sústredení absolvovali hráčky kondičné cvičenia, množstvo hodov (raffa a lyonnaise), tréneri im vytvárali rôzne herné situácie. Verím, že rady našich maďarských priateľov nám v Taliansku pomôžu. V Taliansku sa bude hrať na syntetických povrchoch, o ktorých my môžeme len snívať. Podľa mojich informácií sa v Bevagne zíde veľmi silná konkurencia. V športe raffa už nejaké úspechy naše ženy dokázali získať, no svet nespí. Silné budú domáce hráčky z Talianska, ale aj ruské špecialistky, ktoré dokonca hrali u nás v Boľkovciach na VI. ročníku Dunajskej ligy. Z Južnej Ameriky pricestujú ambiciózne hráčky Brazílie, Argentíny, Peru, Paraguaya, Venezuely. My si vyberať nemôžeme. Budeme čakať na priaznivý žreb. Ťažko mi je stanovovať ciele, nakoľko až tak nepoznáme silu našich súperiek, ale bol by som rád, keby sme všetci z majstrovstiev sveta odchádzali s pocitom, že sme urobili v zápasoch pre Slovensko všetko, čo sa dalo. V našom novom športe lyonnaise/volo nemáme čo stratiť, môžeme len získať. Hlavne skúsenosti, ktoré budú potrebné pri rozvoji tohto športu na Slovensku. Podľa môjho názoru k favoritom v lyonnaise budú patriť hráčky Francúzska, Talianska, Srbska, Slovinska, Austrálie,“ informoval Ján Šnúrik, prezident Slovenskej asociácie boccie a vedúci slovenskej výpravy na práve prebiehajúcom svetovom šampionáte. Zároveň vyslovil poďakovanie všetkým sponzorom, ktorí sa významnou mierou pričinili o to, že aj Slovensko bude mať na vrcholnom podujatí svojich zástupcov.