KOKAVA NAD RIMAVICOU. Besnota je ochorenie prenosné zo zvierat na človeka. Postihuje centrálny nervový systém, nastáva paralýza celého organizmu, zastavenie dýchania a nakoniec smrť.
„Pokiaľ sa s tým rýchlo niečo neurobí, do troch až piatich dní to môže byť smrteľné ochorenie,“ varuje veterinárny lekár Miroslav Kotál, prezident Regionálnej komory veterinárnych lekárov pre Lučenec a Poltár. Najvýraznejším príznakom je hydrofóbia, pacient neprijíma vodu, bojí sa jej a keď ju počuje tiecť, tak mu sťahuje hrdlo, až sa dusí. Zviera môže až zošalieť, keď mu pustíte vodu. „Ďalej to vidno na očiach. Jedna zrenička je malá a druhá veľká. Treba si všímať hĺbku poranenia a na ktorej časti tela sa nachádza. Čím je bližšie k hlave, tým je to nebezpečnejšie a veľmi rýchlo treba vyhľadať lekársku pomoc. Treba zdôrazniť, že inkubačná doba tohto ochorenia je veľmi dlhá. Niektorí poškriabaní či pohryzení ľudia si myslia, že keď sa deň, dva, týždeň, mesiac nič nestane, tak sú za vodou. Nie je to pravda. Ochorenie sa môže prejaviť aj o pol roka, dokonca aj o rok. Skutočne ho nemožno podceňovať, “ varuje Kotál.
Besnota môže zabíjať
Po uhryznutí zvieraťom sa lekár okamžite spojí s veterinárom, či pes je zdravý, očkovaný alebo nie. Do doby jeho vyjadrenia pacienta len ošetrí a nechá doma. V prípade ak pes nie je zaočkovaný alebo je neznámy či zranený, automaticky musí nastúpiť na infekčné oddelenie do nemocnice, kde podstúpi procedúru vakcinovania, aby sa predišlo úmrtiu.
„Za tridsať rokov, čo robím veterinára, som zažil štyri smrteľné ochorenia ľudí. Šesťročného chlapčeka pohrýzla veverička a druhé dieťa zranil pes. U dospelých to bol jeden kolega veterinár a druhý poľovník, ktorý niesol na pleci strelenú líšku, pohrýzla ho na chrbte a on to nezbadal. Najhoršie nie sú tie zvieratá, ktoré sú zúrivé a slintajú, teda očividne prejavujú ochorenie. Najnebezpečnejší je utiahnutý pes, ktorý zalezie do kúta, slintá, je smutný a apatický. Lebo deti majú tendenciu ich hladkať. Keď takýto pes poraní, tak je hneď problém,“ hovorí veterinár.
Nezaočkovanie môže byť drahé
Aj finančne je veľmi veľký rozdiel, či pohryzie pes vakcinovaný, alebo nie. Ak nie je a poranený trvá na tom, môže byť zviera utratené. Ale majiteľ ho nesmie utraziť pred vyšetrením zverolekárom. Postihnutý môže majiteľa žalovať, žiadať náhradu za poškodenie šiat, bolestné, ušlý zárobok, všetky náklady liečenia, hospitalizácie a nedaj boh exitu. Len trojtýždňová hospitalizácia môže stáť aj šesťsto až sedemsto euro.
Naviac pohryzenie môže mať trvalé následky v podobe jaziev a najmä u malých detí doživotnú traumu. A to sú ďalšie náklady. Súd majiteľ neočkovaného zvieraťa prehrá a znáša všetky náklady. Preto by si každý mal dať zaočkovať psa i mačku. Veď tých 5 až 8 euro za očkovanie proti besnote za takéto riziko nestojí. V Rakúsku len očkovanie stojí 53 euro. Ak zaočkovaný pes pohrýzol človeka nasleduje vyšetrenie psa prvý, piaty a štrnásty deň po poranení. Takéto vyšetrenie hradí štát vo výške 50 euro, ale lekár nemusí nariadiť imunizáciu pacienta.
Pes je zbraň
„Pes má byť vo svojom teritóriu, v uzavretej záhrade alebo v koterci. A určite by sa nemal voľne potulovať po uliciach. Pes musím mať obojok, známku, ktorú udeľuje obec, a lisetku s potvrdením preočkovania. V rámci Európskej únie sa prechádza na čipovanie zvierat, ktorým sa dá zistiť rýchlo a presne majiteľ, zdravotný stav zvieraťa i vakcinácia. Netreba zabúdať, že pes je zbraň,“ vysvetľuje zverolekár.
Je pravda, že cudzí človek by nemal vstupovať do teritória, ktoré pes stráži. „Mám priateľa, ktorý si zobral do Anglicka slovenského čuvača na stráženie prenajatého domu. Čuvač pohrýzol nevítaného návštevníka dvora a bol vypovedaný z Veľkej Británie,“ vysvetľuje lekár.
Májová celoplošná vakcinácia
V máji sa robí celoplošná preventívna vakcinácia. Buď ju robia oprávnení veterinári injekčne u psov a mačiek, alebo sa robí hromadná, orálna vakcinácia v spolupráci s poľovníckymi združeniami, keďže najväčším prenášačom a šíriteľom besnoty je líška. Väčšinou sa hromadné očkovanie psov a mačiek oznámi verejným oznamom v obecnom rozhlase. Nezáujem občanov sa stáva pravidlom, čo je zarážajúce.
„Ak si v minulosti dala zaočkovať psa i mačku drvivá väčšina obyvateľov, dnes zo 450 psov evidovaných v Kokave nad Rimavicou príde na očkovanie okolo 40. To nie je ani desať percent. Ostatní, hoci je to ich zákonná povinnosť, to nepovažujú za potrebné,“ konštatuje zverolekár.
„Nehovoriac o tom, že v porovnaní so štátmi Európskej únie, u nás si ľudia nedávajú vakcínovať mačky. V celej dedine je zaočkovaných 5-6 mačiek a pritom je ich oveľa viac ako psov. Mali sme prípad besnoty mačky a veru celá rodina putovala na tri týždne do nemocnice. A nebol to jediný prípad. Zo svojej praxe si ich pamätám veľa,“ prízvukuje Kotál.
Treba zdôrazniť, že vakcináciu nemôže robiť hocikto, ani si človek nemôže sám zaočkovať svojho miláčika. Môže ju robiť len súkromný veterinárny lekár, ktorý má platnú licenciu a ktorý má zmluvu so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou. V okresoch Poltár a Lučenec je ich spolu 25.
Aj keď na úsmev v prípade besnoty nie je veľa priestoru predsa si Kotál na jednu vtipnú príhodu spomenul. „Do ordinácie vstúpila žena. Vraj pán doktor, treba vyšetriť na besnotu rybu, pohrýzla ma. Počas kúpania v jazere pri Krnej sa poranila a nemenovaný lekár žiadal vyšetriť zviera, ktoré to spôsobilo. Besnotu však prenášajú hlavne líšky, psy a mačky.“
Autor: IVA HOLLÁ