RUŽINÁ. Od 6. mája prebiehajú v doškoľovacom stredisku Vodohospodárskeho podniku Banská Bystrica, ktoré sa nachádza pri vodnej nádrži Ružiná, kurzy plavcov-záchranárov. Vodná záchranná služba Slovenskej republiky ich vo vyhľadávanej rekreačnej oblasti organizuje už tretí rok.
„Tento mesiac sa kurzu zúčastnili študenti Strednej zdravotníckej školy v Banskej Bystrici, ktorí študujú v odbore záchranár. Jeho absolventi prešli všetkými záchranárskymi disciplínami od zdravotných až po vodno-záchranné. Po jeho ukončení získali certifikát. Pre študentov spomínanej školy je účasť na takomto kurze povinná a je podmienkou postupu do ďalšieho ročníka,“ vysvetlil Marián Mendrej, prezident Vodnej záchranárskej služby SR, ktorá tento rok organizuje aj ďalšie kurzy. Minulý týždeň sa pri Ružinskej priehrade zišli študenti urgentnej medicíny z Nitry a tento týždeň ich vystriedajú Bratislavčania. Za nimi sa kurzu zúčastnia medici z Banskej Bystrice.
Záchranári by mali byť všade
V žiadnom rekreačnom stredisku s vodnými plochami, krytými aj nekrytými bazénmi by nemali chýbať plavci – záchranári. Napriek tomu, že táto povinnosť je zakotvená aj v zákone, vo viacerých prípadoch tomu tak nie je.
„Slovenskí rekreanti opäť začali preferovať dovolenky v domácich letoviskách. Priehrady a vodné parky sa tak stávajú živým „zeleným“ priemyslom. Pracovníci vodnej záchrannej služby by mali byť ich neodmysliteľnou súčasťou. Absencia ich pôsobenia sa potom odráža v smutných štatistikách. Rekreanti veľakrát preceňujú svoje sily, sú nedisciplinovaní, do vody vstupujú pod vplyvom alkoholu. Včasná a odborne poskytnutá prvá pomoc má v takýchto prípadoch veľký význam,“ dodal M. Mendrej.
Zatiaľ mali pod palcom len divínsku stranu
Členovia vodnej záchrannej služby majú vodnú nádrž Ružiná pod palcom už druhý rok. Oficiálne zatiaľ fungujú len na divínskej strane tejto priehrady, ale v prípade potreby uskutočnia výjazdy aj na ružinskú stranu. Tu by malo byť v dohľadnom čase tiež zriadené ich stredisko.
„Služba jedného záchranára v Ružinej by mala trvať od 9.00 do 18.00 hod. Dovedna by tu mali byť štyria záchranári. Divín doposiaľ monitorujú dvaja. Ich počet závisí aj od počtu rekreantov. Ak je pri priehrade napríklad 400 rekreantov, je jasné, že v službe nemôže byť jeden záchranár,“ vysvetlil M. Mendrej.
Riaditeľom Vodnej záchrannej služby, ktorá pôsobí v Lučenskom okrese, sa minulý rok stal Igor Paučo, starosta obce Točnica. Absolvoval kurz plavca – záchranára a je aktívnym členom vodnej záchrannej služby.
„Počas uplynulej letnej sezóny, ktorá trvala od 15. júna do 15. septembra, boli na divínskej strane priehrady v stálej službe dvaja záchranári. Tiesňová linka vodnej záchrannej služby funguje po celý rok. V roku 2007 sme na Ružinej mali štyroch utopených. Minulý rok sa neutopil nikto. Počas sezóny sme mali niekoľko záchranných výjazdov a počas akcií, akými bol aj festival, sme slúžili deň aj noc. Najkrajšou odmenou za našu prácu bola určite nula, ktorú sme si do štatistiky zapísali po sezónnom uzatvorení vody,“ zakončil Igor Paučo.