POLTÁR. Spaľovanie drevoštiepky je pre mestá dobrou alternatívou. Ceny tepla sú výrazne nižšie ako pri vykurovaní plynom. Ročne tak obyvatelia môžu na kúrení ušetriť stovky eur. Drevomasu by v budúcnosti mali využívať aj v najmenšom okresnom meste na Slovensku v Poltári.
Projekt schválili
„Z Ministerstva životného prostredia SR sme dostali takmer 1, 8 mil. eur (vyše 54 mil. korún). Tieto peniaze sú určené na rekonštrukciu plynovej kotolne a vonkajších rozvodov tepla. Úspešný projekt na rekonštrukciu tepelného hospodárstva s využitím obnoviteľných zdrojov drevnej štiepky mesto pripravovalo od roku 2007. Je to najvyššia suma, akú sa doteraz podarilo priniesť do mesta,“ povedal hovorca mesta Ondrej Lepiš.
Bytherm má zaplatiť polovicu
Žiadateľom o peniaze z erofondov je mestská spoločnosť Bytherm, s. r. o. Tá ako žiadateľ o nenávratný finančný príspevok sa na projekte musí podieľať päťdesiatimi percentami. „Pevne veríme, že toto spolufinancovanie rovnakou časťou nebude až taký problém. Hoci mesto v tomto prípade nemôže bankám ručiť svojim majetkom. Samosprávam to totiž nepovoľuje zákon o rozpočtových pravidlách,“ hovorí Lepiš.
Podľa konateľa spoločnosti Bytherm banky chcú najmä v dnešnej dobe spoľahlivú záruku a ručenie existujúcou kotolňou a rozvodmi nemusí byť pre nich postačujúce.
Primátor je optimista
„Verím, že sa nám úver podarí získať. Všetko je v štádiu rokovaní. Obyvatelia si zaslúžia výhodnejšie kúrenie. Nezamestnanosť je v Poltári vysoká, rodinné rozpočty sú už teraz napäté a pri spaľovaní drevoštiepkou by sa znížilo aj znečisťovanie ovzdušia. Cena drevoštiepky je stabilizovaná,“ hovorí primátor mesta Pavol Rončák.
Kotolňa, ktorú majú prebudovať na spaľovanie biomasy, má viac ako tridsať rokov. Doteraz sa v nej spaľoval zemný plyn. Poltársky Bytherm zásobuje teplom okolo osemsto domácností, niektoré firmy a školu.