MÝTNA. Obyvateľom obce Mýtna rušná prevádzka na hlavnej cestnej komunikácii I/50 v smere Lučenec–Zvolen poriadne strpčuje život. Výstavba avizovaného obchvatu medzi Mýtnou a Divínom je podľa starostu Pavla Grexu v dohľadnej dobe nereálna. Na narúšanie statiky domov v tesnej blízkosti komunikácie, nadmernú hlučnosť a prašnosť si budú musieť Mýtňanci zrejme privyknúť. Nedisciplinovanosť vodičov, ktorí si cestu veľakrát pomýlia s pretekárskou dráhou, však trpieť nemienia.
Petícia nepomohla
„Obyvatelia domov, ktoré stoja len pár metrov od hlavnej komunikácie, sa už dlhšiu dobu sťažujú na jej nadmernú prevádzku. Problémy im nerobí len hluk, ale aj narušená statika domov. Pred dvomi rokmi spísali petíciu a zaslali ju na Slovenskú správu ciest Banská Bystrica. Dokonca si objednali aj meranie hlučnosti. Bolo zistené, že hluk presahuje hranicu o 20 decibelov. Odpoveď sme dostali takú, že zatiaľ sa s tým nič nebude robiť, pretože tento problém by mal vyriešiť plánovaný obchvat. Ja o ňom počúvam už pätnásť rokov a stále sa nič nedeje. Podľa posledných informácií by sa s jeho výstavbou malo začať v roku 2013,“ informoval Pavel Grexa a pozornosť upriamil na nové informačné panely na meranie okamžitej rýchlosti vozidiel prechádzajúcich Mýtnou. Na nehodovom úseku, na ktorom vyhaslo už niekoľko ľudských životov, by mali vodičov nabádať k disciplinovanej jazde. „Keď sme neúspešní v boji proti nadmernej prevádzke, tak chceme docieliť aspoň jej bezpečnosť,“ uviedol starosta.
Pretekári v obci
Zástupcovia Mýtnej už v minulosti oslovili Slovenskú správu ciest s požiadavkou na osadenie informačných tabúľ, takzvaných meračov rýchlosti. Nepochodili a tak sa rozhodli hľadať podporu inde. Vlani vypracovali projekt, ktorý predložili Nadácii Allianz. Jej správna rada ho vyhodnotila ako opodstatnený a prispela na kúpu troch meračov sumou 8299 eur (250-tisíc korún). Obec uvoľnila zo svojho rozpočtu na dofinancovanie akcie približne 1660 eur (50-tisíc korún). Vo štvrtok 21. mája boli merače osadené pri vstupe do obce z Lučenca, v jej centre a tiež na výjazde v smere na Zvolen. Hodinová štatistika, ktorú vyhodnocuje počítačový systém na základe údajov z meračov, je naozaj alarmujúca.
„Zistili sme, že za hodinu prejde cez obec v jednom smere takmer 500 vozidiel. Najvyššia nameraná rýchlosť počas uplynulého týždňa bola 149 km/hod. V nočných hodinách nedodržiava predpísanú päťdesiatku nikto. Najhorší sú vodiči kamiónov,“ uviedol starosta a poukázal na štatistiku z utorka 26. mája. V tento deň sa priemerná rýchlosť vozidiel v obci pohybovala okolo 70 km/hod. Počas hodiny prešlo obcou približne 450 áut v jednom smere a viac ako polovica vodičov rýchlosť prekročila.
Merače majú pozitívny efekt
„Napriek alarmujúcim číslam je pozitívny efekt meračov badateľný. Záznamy z meračov pri vstupe do obce svedčia o tom, že vodiči prichádzajú väčšou rýchlosťou. Všimnú si však informačné tabule, ktoré im zmerajú rýchlosť a v prípade jej prekročenia sa objaví červený nápis Spomaľ! Pri prechádzaní popri ďalšom merači, ktorý je umiestnený v centre obce, už zväčša idú predpísanou rýchlosťou. Takýmto spôsobom chceme zabrániť zbytočným nehodám s tragickými následkami, ktoré tu v minulosti neboli ničím výnimočným. Napriek tomu, že merače sú pre obce finančne náročné, neľutujem ich kúpu. Na tak frekventovanej ceste, akou je tá naša, sú priam nevyhnutnosťou,“ dodal P. Grexa. Mrzí ho však, že obec nemá právomoc sankcionovať cestných pirátov a zistenie prekročenia rýchlosti by polícii nahlasovali zbytočne.
„Ide len o informačné tabule a namerané hodnoty neslúžia ako dôkazový materiál. Je len na vodičoch, či budú rešpektovať cestný zákon a jazdiť bezpečne. Niekoho poučí len mastná pokuta, v horšom prípade tragická nehoda,“ zakončil starosta.