ČERENČANY. Pri výstavbe bytov v Čerenčanoch v okrese Rimavská Sobota bolo narušené sídlisko z neskorej doby bronzovej. Archeológovia našli počas výskumu fragmenty pochádzajúce z obdobia 1000-700 rokov pred Kristom, kedy územie obývali ľudia kyjatickej kultúry.
Našli aj zlomok bronzovej ihlice
„Počas výskumu sme získali prevažne keramický materiál, črepy z hlinených nádob. Medzi najzaujímavejšie nálezy patrí zlomok bronzovej ihlice, bronzová korálka, ktorá bola pravdepodobne súčasťou náhrdelníka, hlinený závesok, slúžiaci tiež na ozdobu, hlinený praslen, ktorý bol používaný pri tkaní a zlomok miniatúrnej nádoby,“ povedal archeológ Gemersko-malohontského múzea Alexander Botoš.
Dodal, že ide o jedno z prvých skúmaných sídlisk kyjatickej kultúry na území Gemera a Malohontu. Spoločenský a historický význam nálezu spočíva predovšetkým v doplnení obrazu o sídelnej štruktúre v dobe bronzovej na našom území. Ľudia kyjatickej kultúry sa vyznačovali tým, že mŕtvych pochovávali žiarovým spôsobom. Ukladali ich do urien, ktoré obložili kameňom. Na hrob zvykli navŕšiť aj menšiu mohylu. Živili sa poľnohospodárstvom a chovom dobytka. Pomerne dobre ovládali technológiu liatia bronzu. Kyjatická kultúra bola rozšírená predovšetkým na území Novohradu, Gemera a Malohontu.
Keramické fragmenty získa múzeum
„Do určitej miery bol nález prekvapením. Nepredpokladalo sa, že by v tejto lokalite mohla byť objavená osada. Územie Gemera a Malohontu je pomerne dobre zmapované vďaka povrchovým zberom. Nálezy z doby bronzovej v Čerenčanoch boli zaevidované koncom 19. storočia ešte Samuelom Tomášikom,“ povedal Botoš. Vo výskume sa bude ešte pár dní pokračovať. Následne sa môže výstavba bytov obnoviť. Archeológ verí, že počas výstavby rodinných domov sa odhalia aj iné a ešte zaujímavejšie nálezy.
„Nájdené keramické fragmenty sa pokúsime zrekonštruovať a poskladať. Zapíšu sa do prírastkového fondu Gemersko-malohontského múzea a možno bude aj výstava,“ uzavrel archeológ.