LUČENEC. V Parnom mlyne to minulý týždeň doslova vrelo. Nový majiteľ budov a pozemkov, spoločnosť Medireal, s.r.o., Hronsek, sa domy obývané Rómami rozhodol zbúrať. Všetci sa z nich mali vysťahovať do uplynulej soboty. Inak im hrozilo deložovanie. Napriek varovnej výzve tak všetci neurobili. Vyčkávajú, čo sa v krátkej dobe udeje.
Oznámenie Rómom nahnalo strach
O zámere nového vlastníka zbúrať polorozpadnuté domy sa obyvatelia Parného mlyna dozvedeli minulý mesiac. Nehnuteľnosti mali uvoľniť do 20. mája. Spoločnosť Medireal napokon vyhovela žiadosti mesta Lučenec a termín predĺžila o mesiac.
„Oznámenie mi pripadá skôr ako vyhrážanie sa,“ pohoršoval sa Štefan Danyi, ktorý už niekoľko rokov býva so svojou rodinou v Parnom mlyne aj napriek tomu, že tam nebol nahlásený k trvalému pobytu.
„Ak sa nevysťahujeme dobrovoľne, vyhodia nás na ulicu ako psov. Dokonca chcú na nás podať trestné oznámenie za neoprávnené užívanie nehnuteľností. Vraj nám hrozí dvojročný trest odňatia slobody. O tých, čo tu mali riadne nahlásený trvalý pobyt, sa postaralo mesto. My, čo sme tu načierno, pravdepodobne skončíme na ulici. Mám tri deti a štvrté je na ceste. Keď nebudeme mať s manželkou riadne bývanie, zoberú ich do ústavu. To nedopustím,“ dušoval sa mladý Róm.
Rovnaký problém majú aj Dáša Oláhová a Andrea Botová. Niekoľkonásobné matky netušia, čo ich v najbližšej dobe čaká. „Mám päť detí. Trvalý pobyt v Parnom mlyne nemám a tak ma mesto nerieši. Peňazí na nové bývanie niet. Bojím sa, čo s nami bude,“ bedákala A. Botová.
„Nikto nás neinformoval, čo máme robiť. Prišli oznámenia a hotovo. Niektorým pomohlo mesto a my nikoho nezaujímame. To máme zostať aj s deťmi pod holým nebom?“ pridala sa D. Oláhová.
Mesto prejavilo dobrú vôľu
Minulý pondelok navštívili Rómovia primátora Lučenca M. Marka. Napriek tomu, že nehnuteľnosti určené na demoláciu nie sú majetkom mesta, rozhodol sa ich obyvateľom pomôcť. Tí, ktorí mali trvalý pobyt vedený v tejto lokalite, dostanú byty po neplatičoch. Ľudia, ktorí sa do opustených domov nasťahovali svojvoľne, si budú musieť svoju nelichotivú situáciu vyriešiť sami.
„Banskobystrický samosprávny kraj odpredal minulý rok obchodnej spoločnosti Medireal, s.r.o., Hronsek nehnuteľnosti v lučenskej lokalite Parný mlyn bez ťarchy. Urobil tak aj napriek tomu, že v domoch bývalo 42 ľudí. Nový majiteľ im zrušil trvalý pobyt, pretože tam bývali bez právneho titulu. K trvalému pobytu ich prihlásil na adresu Mestského úradu, teda Novohradská 1 Lučenec. Následne im oznámil svoj zámer, že pre havarijný technický stav budovy zbúra a vyzval ich, aby sa najneskôr do 20. mája vysťahovali. Obyvatelia Parného mlyna sa koncom apríla obrátili s prosbou na primátora M. Marka, aby túto situáciu riešil. Napriek tomu, že mesto Lučenec tento stav nezapríčinilo, pristúpil primátor k rokovaniu so zástupcami spoločnosti Medireal.
Komplikovanú situáciu sa však v krátkom čase nepodarilo vyriešiť, a tak sa dohodli na predĺžení termínu vysťahovania o mesiac. Zástupcovia mesta zvažovali rôzne možnosti riešenia vzniknutej situácie. Jednou z nich bola kúpa prenosných unimobuniek, ktoré by slúžili ako prístrešky. Takéto bývanie však obyvatelia Parného mlyna odmietli. Tiež nechcú odísť do ubytovne, ktorá slúži ako dočasné bývanie – jedna miestnosť pre jednu rodinu. Po niekoľkých rokovaniach so zástupcami mestskej bytovej spoločnosti SPOOL sa mesto rozhodlo, že obyvatelia, ktorí mali predtým trvalý pobyt v Parnom mlyne č. 1580, sa budú môcť nasťahovať do bytov po neplatičoch na Zvolenskej ceste a na Ulici F. Lehára. Podmienkou je, že s nimi bude uzatvorená zmluva o nájme na dobu určitú, a to na pol roka. Musia si riadne hradiť poplatky za nájom, vodu, elektriku a plyn. Tiež musia dodržiavať domový poriadok,“ informovala Mária Šagátová, tlačová hovorkyňa mesta Lučenec a podotkla, že v spomínaných bytoch bude potrebné vykonať nevyhnutné opravy. Noví nájomníci prisľúbili, že sa na nich budú podieľať aj oni.
„Bývanie v mestských bytoch je legálne, no vyžaduje si riadne platenie nájomného. Dnes už bývalí obyvatelia Parného mlyna však niekoľko rokov žiadne nájomné ani náklady spojené s bývaním neplatili. Je teda otázne, či budú schopní a ochotní platiť,“ dodala hovorkyňa.
V sobotu sa nedeložovalo
Členovia šiestich rodín si vydýchli. Majú sa kam odsťahovať. Desiatka ľudí priznala, že v Parnom mlyne žije niekoľko rokov „načierno“. K trvalému pobytu sú prihlásení v iných lokalitách Lučenca alebo v okolitých obciach. Nemajú kam odísť a tak sú rozhodnutí čakať. K avizovanému sobotňajšiemu deložovaniu nedošlo. Kedy sa uskutoční, je otázne, pretože s majiteľom nehnuteľností sa nám do konca našej uzávierky nepodarilo skontaktovať.