ŠÍD. V detskom domove Radosť v Šíde žije dvadsaťdeväť detí. Polícia dvoch chovancov obvinila zo sexuálneho zneužívania. Jedného z dvojice aj z trestného činu vydierania. Do prípadu boli zapletené viaceré deti. Keďže však nemajú pätnásť rokov, nenesú trestnú zodpovednosť. Prípad ohlásila na polícii riaditeľka domova.
Je to citlivá téma
„Sexuálne zneužívanie je citlivá téma. Väčšina deti, ktoré sú v našom domove, pochádza zo sociálne slabšieho prostredia. Mnohé z nich doma videli sexuálny život svojich rodičov či súrodencov. Vyrastali v prostredí, kde trinásťročné deti majú deti, kde na posteli spávajú aj deviati ľudia a uvoľnenú morálku v sexuálnej oblasti považujú za normálnu. Naše deti si ani teraz neuvedomujú, čo spravili. A o to ťažšie sa mi hovorí o tejto téme,“ skonštatovala riaditeľka Detského domova Radosť Viera Kováčiková, ktorá je vďačná vyšetrovateľom za ľudský prístup pri objasňovaní ich prípadu.
Do „sexuálnych hier“ bolo zapojených sedem detí. Hoci podľa rodného listu päť z nich malo menej ako 15 rokov, šlo o vyspelé dievčatá.
Plánovali si budúcnosť
Jeden z dvoch tínedžérov, ktorých obvinili zo sexuálneho zneužívania, má sedemnásť rokov. V minulosti už bol obvinený z toho istého trestného činu. Dievčina, s ktorou mal pohlavný styk, je dnes už matkou.
„Tí dvaja sa mali aj majú radi. Dva mesiace predtým, ako dievča dovŕšilo pätnásť rokov, mali intímny styk. Ona otehotnela a obidvaja sa tešili na bábätko. Matka so synom býva v Zlatých Moravciach a otec chlapčeka ich navštevoval. Aj matka so synom chodia za ním sem do Šídu. Plánovali si budúcnosť, tešili sa, že budú vychovávať svojho syna a takto to dopadlo. Za niektoré prešľapy sa platí menej, za niektoré viac. Chlapci spravili chybu a musia za ňu niesť zodpovednosť,“ hovorí riaditeľka. Zodpovednosť však musia niesť aj zamestnanci domova. „Vyvodím voči nim dôsledky,“ dodá riaditeľka.
Budova nevyhovuje
Sexuálne hry skupina tínedžerov praktizovala niekoľko mesiacov. K pohlavnému styku nedošlo. Prišlo sa na to po tom, ako sa chovanci pochválili pred kamarátmi.
Domov v Šíde je rodinného typu. Deti sú tu rozdelené do piatich skupín. V každej je desať detí, na ktoré počas jednej smeny dohliada len jeden vychovávateľ. Sú medzi nimi deti, ktoré majú psychiatrickú diagnózu, sú mentálne postihnuté alebo majú poruchy správania. Keďže ide o domov rodinného typu, celodenný režim je upravený tak, ako to býva v rodine. Deti si sami varia, perú, upratujú a majú povolené ísť na vychádzky či zahrať si futbal s kamarátmi z dediny.
„Toto nie je reedukačný ústav. Toto je domov. Deti majú právo na voľnosť. No je potrebné zdôrazniť, že táto budova nikdy nebola vhodná na zariadenie rodinného typu. Nie je to rodinný dom, je to len jedna budova. A ani prostredie nie je také, ktoré by na deti dobre vplývalo. V dedine žije veľa neprispôsobivých rodín. Je to vlastne také isté prostredie, z akého tieto deti pochádzajú. My ich však nemôžeme od okolia izolovať. Vyjdú na cestu a vidia 13-ročné rómske dievča s bruškom. Alebo opitého mladíka, ktorý močí priamo pred zrakmi malých dievčat,“ približuje prostredie, v akom je domov situovaný, riaditeľka Kováčiková.
„Viem, že tieto fakty neospravedlňujú konanie detí a nechcem, aby vyzneli ako poľahčujúca okolnosť pre nás, zamestnancov domova. Ja len chcem opísať každodennú realitu,“ dodá.
Pôjdu do väzenia
Trestná zodpovednosť na Slovensku začína od štrnástich rokov. V prípadoch sexuálneho zneužívania je hranica posunutá na pätnásť rokov. Dvom chovancom ústavu, ktorí sú obvinení zo sexuálneho zneužívania, hrozí trest odňatia slobody na 3,5 až 6 rokov. Dve maloleté dievčatá skončia v reedukačnom ústave.