RIMAVSKÉ BREZOVO. V súčasnosti prebieha v svätostánku druhá etapa rekonštrukčných prác. Ďalšia je naplánovaná na budúci rok.
„Tento rok sme z ministerstva kultúry dostali 10-tisíc eur (301 260 korún). Druhá etapa rekonštrukčných prác tak môže začať. V rámci nej prebehne aj archeologický výskum, ktorý bude mať na starosti archeológ z Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote,“ informovala Janka Miháliková, farárka z Rimavského Brezova a správkyňa kostola.
Chýbajú peniaze
Počiatočný nedostatok peňazí potrebných na záchranu kultúrneho dedičstva neodradil umelcov od reštaurátorských prác. Už v roku 2006 sa im podarilo odkryť časť pôvodných fresiek z konca 14. storočia. Ich autormi boli pravdepodobne potulní talianski umelci, ktorých rukopis je badateľný aj v iných kostoloch na Gemeri.
„Vzácne fresky boli objavené aj pod podlahou. Veľmi zaujímavé bolo aj odkrytie vstupu do sakristie. Okrem reštaurátorských prác čaká kostol aj výmena okien a maľovanie. Výrazne by nám pomohla aj pomoc sponzorov, ktorých je, žiaľ, v dnešnej dobe veľmi málo,“ dodala J. Miháliková a podotkla, že aj na budúci rok je cirkev rozhodnutá požiadať ministerstvo kultúry o finančnú podporu.
„Predpokladám, že na rekonštrukčné práce bude potrebných ešte zhruba 14 937 eur (450-tisíc korún). Ak by sa nám ich podarilo získať, mohli by sme koncom budúceho roka začať uvažovať o sprístupnení kostola pre verejnosť,“ uviedla farárka.
Pohreby ľuďom chýbajú
Kostol v Rimavskom Brezove nebude len turistickou atrakciou. Vo vynovených priestoroch sa budú konať aj pohreby a bohoslužby. Tunajšia farárka tvrdí, že ľuďom tieto obrady v dôstojnom svätostánku už chýbajú.
„Chápem archeológov aj ľudí. Vzácne nálezy sú unikátnym kultúrnym dedičstvom, ktoré treba zachrániť pre ďalšie generácie. Na druhej strane sa ľudia dožadujú cirkevných obradov v kostole. V súčasnosti sa bohoslužby konajú v modlitebni miestnej fary. Pohreby prebiehajú v dome smútku. Po ukončení rekonštrukčných prác bude kostol sprístupnený turistom a zároveň bude slúžiť na verejné cirkevné obrady,“ zakončila J. Miháliková.
Kostol lákal turistov
Turistický projekt Gotickej cesty na Gemeri a Spiši vznikol v druhej polovici 90. rokov minulého storočia. Kostoly, ktoré sú jej súčasťou, ročne prilákajú do obcí tisícky turistov.
„Našu obec navštevovali nielen domáci, ale aj zahraniční turisti. Zaujímali sa predovšetkým o náš kostol. Kultúrna pamiatka sa však od roku 2006 rekonštruuje a tak si ju nemôžu prezrieť. Mrzí ma, že práce sťažuje nedostatok financií. Verím, že po obnove kostola budú opäť v našej obci zastavovať autobusy s turistami,“ povedala Oľga Feješová, starostka Rimavského Brezova.