DETVA. Problémom číslo jeden je v Detve vysoká nezamestnanosť. Z vlaňajších dvanástich percent narástla na súčasných dvadsať percent.
„Je to spôsobené hlavne prepúšťaním v PPS Group, kde od začiatku roka prišlo o prácu deväťsto zamestnancov. Situácia je už teraz stabilizovaná, ja verím, že v budúcom roku bude zamestnanosť rásť. Ani v našom hnedom priemyselnom parku nedošlo k plánovanému nárastu zamestnanosti, snahou mesta je získať do parku nových investorov,“ povedal primátor Detvy Ján Šufliarský. Napriek tejto skutočnosti sa mesto pustilo do viacerých investícií.
Nová skládka
V súčasnosti ukončujú novú kazetu na skládke komunálneho odpadu v Studienci. Ide o nemalú investíciu, 14 miliónov korún (464 714 eur). „Starú skládku musíme v zmysle zákona uzavrieť k 31. júlu tohto roku. Od ďalšieho mesiaca už budeme využívať iba novú skládku,“ vysvetlil primátor.
Na vybudovanie skládky nemohli použiť peniaze z eurofondov, tie môžu dostať iba na rekultiváciu starej skládky. V súčasnosti pripravujú žiadosť. Niekoľko rokov po uzavretí budú skládku ešte monitorovať. Priestor najprv vyrovnajú, neskôr zasypú kamením, prikryjú fóliou a nakoniec zasypú ešte zemou, do ktorej zasejú trávu.
„Na tejto ploche budeme môcť urobiť zberný dvor alebo kompostovisko. V súčasnosti to ešte neplánujeme, pretože máme na tieto zariadenia dostatok iného voľného priestoru,“ dodal primátor.
Na kompostovisko aj na zberný dvor by už Detvania chceli využiť eurofondy. Nová skládka komunálneho odpadu v Studienci by mala slúžiť najmenej desať rokov, potom ju môžu ešte rozšíriť.
Nájomné byty
Najväčšou investíciou v meste nie je skládka, ale bytový dom, ktorý práve začínajú stavať na Dolinkách za futbalovým štadiónom.
„Bude v ňom tridsaťdeväť nájomných bytov. Chceli by sme, aby v týchto bytoch žili mladé rodiny, ktoré dnes hľadajú ubytovanie. Aby sa nám z mesta neodsťahovali. Na druhej strane by sme mohli do Detvy prilákať nových ľudí,“ vysvetlil primátor Šufliarský.
Bytovka bude stáť 60 miliónov korún (1 991 635 eur), jej ukončenie je naplánované na koniec roka 2010. Pôžičku budú splácať z nájomného počas tridsiatich rokov.
Kotolňa na biomasu
V najbližšom čase začne výstavba centrálneho tepelného zdroja. Túto investíciu zabezpečuje firma Bytes, v ktorej má mesto tretinový podiel. Výstavbu zrealizujú v rokoch 2009 a 2010. Najdôležitejšou zmenou je palivo - prejdú na vykurovanie biomasou. Cena dodávaného tepla by mala klesnúť. V súčasnosti sú všetky kotolne splynofikované, čo sa pri krízach s dodávkami plynu ukazuje ako veľmi neisté riešenie.
Multifunkčné ihrisko
Ďalšie investície smerujú do športovísk. Už o pár mesiacov by na jednom z hádzanárskych ihrísk malo vyrásť multifunkčné ihrisko.
„Na túto investíciu sme z Úradu vlády SR získali finančné prostriedky v objeme 1,2 milióna korún (39 832 eur),“ objasnil primátor finančné zabezpečenie výstavby.
Na ihrisku s rozmermi 20 krát 40 metrov bude možné hrať futbal, tenis, basketbal a volejbal. Náklady si mesto zníži práve využitím podkladu hádzanárskeho ihriska. Výstavba ihriska by mala byť ukončená v októbri.
Domov dôchodcov rozšíria
„V súčasnosti pripravujeme dve žiadosti na čerpanie prostriedkov z Európskej únie. Jeden projekt je zameraný na rekonštrukciu časti polikliniky, kde je teraz liečebňa pre dlhodobo chorých,“ povedal J. Šufliarský.
Rekonštrukcia bude stáť 50 miliónov korún (1 659 695 eur). Ďalšia žiadosť sa týka domova dôchodcov. Ten by chcelo mesto rozšíriť o tridsať lôžok. Prístavba k domovu bude stáť asi 30 miliónov korún (995 817 eur). Spoluúčasť mesta je pri oboch projektoch päťpercentná. „Kapacita domova už nestačí našim potrebám. V súčasnosti je tam 45 lôžok, nevybavených máme ďalších šesťdesiat žiadostí,“ vysvetlil primátor Detvy.
Nemalé peniaze pôjdu do opravy mestských komunikácií, viac pozornosti venujú objektom, ktoré vlastní mesto. V týchto dňoch začínajú rekonštrukciu I. ZŠ a pripravuje sa aj rekonštrukcia III. ZŠ. Kríza ovplyvnila celkové investície v meste, práve preto sa mesto snaží maximálne využiť možnosti čerpania peňazí z eurofondov, prípadne z jednotlivých rezortných ministerstiev. Vlastných zdrojov mestu ubudlo, veď príjem z podielových daní do rozpočtu mesta je nižší o desať percent.