CINOBAŇA. Žiarové pohrebisko pod Striebornou minulý týždeň opäť osirelo.
„Počas dvoch výskumných sezón sme podrobne preskúmali plochu veľkú 2,5 ára. Tento rok sa potvrdili naše domnienky, že pohrebisko sa rozširuje východným, respektívne juhovýchodným smerom. Predpokladáme, že minimálne raz tak veľká plocha pohrebiska ešte nie je odkrytá. V máji sme hovorili, že sa tu môže nachádzať tisíc až dvetisíc hrobov, pretože pohrebiská z obdobia popolnicových polí bývajú rozsiahle. Posledný výskum potvrdil, že pravdepodobne bude menšie a nebude sa vymykať z rámca podhorských pohrebísk z obdobia kyjatickej kultúry,“ informoval Vladimír Mitáš, vedúci terénnych prác.
Podobné pohrebisko preskúmali archeológovia v Kyjaticiach, kde odkryli 192 hrobov. Pochádza z rovnakého obdobia ako to cinobanské, teda z 12. až 8. storočia pred Kristom. Vzhľadom na hustotu hrobov Mitáš predpokladá, že pod Striebornou ich bude približne tristo.
Bronz poškodil žiar
Archeológovia do minulého utorka preskúmali obsah až 97 kamenných skriniek.
„Hroby boli vybavené keramickými nádobami. Bežný hrob ich obsahoval tri až štyri. Odkryli sme však aj bohatšie, v ktorých sa nachádzalo až 15 nádob. Očakával som, že objavíme viac železných predmetov, ale našli sme len dva úlomky. O jednom možno hovoriť ako o železe kyjatickej kultúry. Pôvod druhého je zatiaľ otázny. Popri keramike boli v hroboch prevažne bronzové predmety. Sú však silne prepálené a je ťažké určiť, akému účelu pôvodne slúžili,“ vysvetlil archeológ. Žiarovisko, kde ľud kyjatickej kultúry spaľoval mŕtvych, sa odborníkom zatiaľ nepodarilo objaviť.
Kameň skúma jazykovedec
Archeológovia v jednom hrobe našli aj drevené uhlíky. Zbierku nálezov obohatil aj kameň so záhadnými znakmi. Zatiaľ sa ich však nepodarilo vylúštiť. Archeológovia si myslia, že nevznikli prirodzenou cestou. Znaky skúma profesor Žigo, jazykovedec z Univerzity Komenského v Bratislave. Na pohrebisku došlo v tomto roku viackrát k porušeniu hrobov. Hroby preto až do jesene bude strážiť polícia.
„Nevieme, či tu úradovali vykrádači hrobov alebo dobrodruhovia, ktorí očakávali nejaké bohatstvo. Rozkopaný hrob sa pre nás stáva takmer bezcenným. „Pochopenie sme našli aj u starostky Cinobane Márie Švikruhovej. Prisľúbila, že na hroby budú dohliadať ľudia z dediny,“ dodal archeológ.
Výskum zviditeľnil obec
Sedem nálezov zo žiarového pohrebiska pod Striebornou je v súčasnosti vystavených na Obecnom úrade v Cinobani. Záujemcovia si ich môžu prezrieť každý pracovný deň v čase od ôsmej do pol piatej.
„Teší ma, že unikátne nálezisko zviditeľnilo obec v nadregionálnom merítku. Odborníkom z Archeologického ústavu v Nitre, profesorovi Václavovi Furmánekovi a Vladimírovi Mitášovi, sme počas nedávnych osláv 730. výročia založenia obce udelili pamätné plakety,“ povedala Mária Švikruhová, starostka Cinobane.