LOVINOBAŇA. Zaujímavý nápad priblížiť návštevníkom Lovinobane starý banícky priemysel, ktorý má v tomto regióne bohatú tradíciu, sa zrodil v hlave známeho lučenského jaskyniara Františka Radingera. Člen občianskeho združenia Podzemie Novohradu v spolupráci s Evou Belanovou z OZ Strom života a starostom Lovinobane Marianom Lenhardom vypracovali projekt, v rámci ktorého plánujú vybudovať banícky náučný chodník.
Staré baníctvo a vzácna flóra
„Kraj okolo Lovinobane mi je veľmi blízky. Okrem toho, že sa venujem jaskyniarstvu, ma zaujíma aj staré baníctvo. V minulosti bola Lovinobaňa známa výraznou baníckou činnosťou. Ťažilo sa tu striebro, ale jeho náleziská neboli výnimočne bohaté. Neskôr sa tu ťažila meď, no aj tej bolo pomerne málo. Dokonca sa tu objavili aj náleziská zlata. Následne nastúpila ťažba železnej rudy, ktorá sa spracovávala v neďalekej Cinobani,“ vysvetlil F. Radinger.
Trasa náučného chodníka nie je zameraná len na staré baníctvo. Návštevníci spomínaného regiónu sa zoznámia aj so vzácnou flórou.
„Začiatok trasy by mal byť v Lovinobani a chodník plánujeme označiť turistickými tabuľami. Nad obcou je možné vidieť vzácne stromy a rastliny. V doline Lovinka sú pozostatky banských diel a zasypané vchody do štôlní. Jedna z nich je prístupná. Volá sa Anton a nachádza sa v kopci, ktorí miestni volajú Mertlovo. Jej dĺžka je 127 m,“ upresnil jaskyniar.
V projekte sa počíta s 2656 eurami (80-tisíc korunami).
Chýbajú peniaze
Starosta Lovinobane sa peniaze potrebné na vybudovanie turistického chodníka už dvakrát pokúsil získať z konta Orange. Zatiaľ bezúspešne.
„Z turistického hľadiska by náučný chodník našu obec určite turisticky zatraktívnil. Obec však v súčasnosti rieši niekoľko prioritných akcií a tak naň nemôžeme peniaze vyčleniť z obecného rozpočtu. Naďalej sa budeme pokúšať uspieť s projektom v rôznych inštitúciách, ktoré takéto akcie podporujú,“ zakončil M. Lenhard.