ZUBEREC. Hra na fujare sa miešala so zvukmi hlinených píšťal, všade bolo cítiť vôňu medu, medoviny a medovníkov. Tieto zvuky a vône sa niesli tretí júlový víkend priestormi Múzea oravskej dediny. Od 17. do 19. júla sa pod Roháčmi aj tento rok predstavili desiatky remeselníkov z rôznych kútov Slovenska. Počas troch dní tu prezentovali svoju prácu takmer tri desiatky remeselníkov. Zastúpenie tu mali hrnčiari, kováči, rezbári, tesári, medovnikári i drotári.
Fotogalériu nájdete tu.
Piatok venovali hline
Tento rok venovali organizátori širší priestor hline a práci s ňou. „Zamerali sme sa na prezentáciu trstenskej keramiky. V Trstenej mal historicky dlhú tradíciu cech hrnčiarov, jeho členovia zásobovali riadmi celú hornú Oravu i Poľsko," povedal nám správca skanzenu Richard Janoštín.
V zubereckom skanzene stojí aj pravá hrnčiarska dielňa, pod „patronátom" ju má trstenský keramikár Ľubomír Hoľma. Okrem toho je v múzeu i funkčná pôvodná pec na vypaľovanie keramiky. „Keďže tu máme potrebné vybavenie, rozhodli sme sa, že spolu s Ľubom nazrieme do histórie hrnčiarstva v Trstenej. Návštevníci tu mohli vidieť celý postup výroby keramiky, aj sa čo-to z neho naučiť."
Sprevádzkovali starý mlyn
V sobotňajšom programe sa turistom predstavili tesári. „Majstri zo Zuberca a Habovky predviedli výrobu dreveného zrubu a kresanie dreva. Okrem toho sme turistom ukázali aj znovu sprevádzkovaný mlyn, na ktorom sme sa po rokoch opäť pokúsili namlieť múku. Naposledy mlel pred 15 či 20 rokmi, odvtedy bol nefunkčný. Mlynicu sme zrekonštruovali a teraz budeme skúšať, akú múku sa nám na ňom podarí namlieť," dodal vedúci múzea.
Trojdňový program v skanzene doplnili vystúpeniami deti z DFS Zuberček zo Zuberca a FS Oravan senior z Nižnej. Nedeľné popoludnie patrilo včelárom. V historickom Kostole sv. Alžbety sa konala svätá omša venovaná ľudovým výrobcom a materiálom, ktoré používali.