Pod Roháčmi sa uplynulý víkend konal 34. ročník najväčšieho folklórneho festivalu na Orave - Podroháčskych folklórnych slávností. Na pódiu pri Múzeu oravskej dediny sa tento rok vystriedali Slováci, Česi, raritou boli Moskovčania a Izraelčania.
ZUBEREC. Desiatky účinkujúcich folkloristov, tisícky návštevníkov, krásne slnečné počasie, vynikajúca zábava, nádherné ľudové piesne z rôznych kútov sveta. Týmto, ale i mnohým ďalším sa vyznačovali tohtoročné, už 34. Podroháčske folklórne slávnosti. Na svoje si prišiel každý milovník kultúry a folklóru. A o tom, že takýchto ľudí je skutočne veľa, presviedčal pohľad na preplnený areál pod Brestovou. Tohtoročné slávnosti otvoril starosta Vladimír Šiška s Jánom Figeľom, komisárom Európskej komisie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež, ktorý prevzal nad podujatím záštitu.
Súbory inšpirované Oravou
Krátko pred sprievodom všetkých folklórnych skupín na amfiteáter prebehlo v múzeu otvorenie výstavy rezbára Jána Špulera z Bobrova.
Hlavný sobotňajší program sa niesol v duchu svadieb a inšpirácií. "Programom Inšpirovaní Oravou sme chceli ukázať, čo dala Orava svetu a ako inšpirovala ostatné súbory," hovorí Richard Janoštín z Múzea oravskej dediny. "Pozvali sme niekoľko súborov z iných kútov Slovenska, ktoré sa venujú goralskej tanečne tematike, Zubercu či dedinám na dolnej Orave. Pozvanie prijali len Stavbár zo Žiliny a Muzička z Bratislavy. Druhú časť programu preto uvedieme na budúcoročných slávnostiach." Počas nového programu vystúpili spolu s neoravskými súbormi aj oravskí Oravan a Skorušina.
Moskovčania a Izraelčania zaujali
Nepochybne najnetradičnejším na nielen oravské, ale celoslovenské pomery bolo vystúpenie dvoch čestných hostí tohto ročníka - súboru z Moskvy a Izraelu. Moskovčanky zahalené do nádherných kostýmov stavili skôr na pomalú hudbu. Izraelčania priniesli pod Roháče kus svojej typickej kultúry, ktorá sa od tej našej poriadne líši. "Folklórny súbor z Moskvy ma zaujal nádherne vyzdobenými krojmi. Bolo vidieť, že je to súbor s dlhoročnou tradíciou," pochválila Moskovčanov Viera Mazúrová, poslankyňa NR SR, ktorá sa zúčastňuje takmer každého ročníka slávností. "Izrael predstavil svoju kultúru, ktorú bežne vidíme nanajvýš v televízii. Som veľmi rada, že som to mohla dnes vidieť naživo. Pre organizátorov je veľmi pozitívne, aby na slávnosti pozývali aj súbory z iného kontinentu. Návštevníkom tak môžu takéto súbory predstaviť krásu ich kultúry, keďže každý má niečo svoje, niečo atypické."
Fotogalériu nájdete tu.
Studenou dolinou furmani idú
V sobotu podvečer bol pre návštevníkov pripravený ďalší zaujímavý program. V Husľovačke sa predstavili taneční majstri, ktorí vyťahujú autentické prvky z niekdajšieho ľudového prostredia a napodobňujú vtedajších tanečníkov. "Z rôznych častí Slovenska sa stretnú v jednej krčme, kde každý pri muzike priblíži svoj región. V programe vidieť regionálne odlišnosti a vynikajúce tanečné umenie," priblížil R. Janoštín.
Nedeľný program spustila slávnostná furmanka, svätá omša v Múzeu oravskej dediny a sprievod k amfiteátru. Nasledovalo vystúpenie oravských detských súborov a program Na spoločnú nôtu. V ňom sa návštevníkom predstavili folkloristi z piatich regiónov Žilinského samosprávneho kraja, nad ktorými prevzal záštitu predseda Juraj Blanár. Zlatým klincom programu bola šou Cigánskych diablov.