LUČENEC. Po dvanástich rokoch Regionálna komora Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory v Lučenci končí. Bude fungovať už len ako kancelária banskobystrickej regionálnej komory. Stratu pozície hodnotí podnikateľská sféra ako krok späť pre región.
„Lučenec bol jediným okresným mestom, kde mala komora sídlo. Dostali sme sa tak na úroveň ôsmich krajských miest. Bola to prestíž aj výhoda, lebo sme sa k mnohým informáciám dostali ako prví. Aj napriek zrušeniu regionálnej komory však pôsobnosť Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory nekončí. Budeme fungovať ako kancelária,“ povedal riaditeľ lučenskej komory Vladimír Bystriansky.
Situácia sa vyhrotila vo februári
Dôvodom, prečo komora od 1. septembra stráca svoju pozíciu, je porušenie stanov, ku ktorému došlo sedemnásteho februára na valnom zhromaždení komory. Na tomto stretnutí podľa nášho zdroja chceli niektorí členovia vysloviť nedôveru predsedovi a iniciovať nové voľby.
„Pred vchodom do Reduty, kde sa zhromaždenie malo konať, stála bezpečnostná strážna služba a tá na zasadnutie nepustila dvoch členov komory. Z tohto stretnutia existujú dokonca dve správy mandátovej komisie. Na tej prvej bolo zhromaždenie uznášaniaschopné a na tej druhej už nebol v sále dostatočný počet členov. Predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók požiadal Dobrockého, aby odvolal strážnu službu. Ten mu však zahlásil, že nemôže meniť rozhodnutie majiteľa budovy. Pritom všetkým bolo jasné, aké prepojenie je medzi Trade-centrom a ním,“ povedal náš zdroj.
Chudobný región veľa stratí
Po februárovom fiasku niektorí podnikatelia členstvo v komore ukončili.
„Predtým sme mali približne 90 členov, dnes ich má komora už len šesťdesiat,“ hovorí Bystriansky, ktorý stratu pozície komory vidí ako negatívum ďalšieho rozvoja jedného z najchudobnejších regiónov.
„Komora pôsobila v piatich okresoch - v Lučenci, vo Veľkom Krtíši, Poltári, Rimavskej Sobote a v Revúcej. V týchto okresoch je vysoká nezamestnanosť. Medzi prvými sme sa dostávali k ekonomickým informáciám, k databáze zahraničných firiem, ktoré chceli spolupracovať so slovenskými, viedli sme s nimi rokovania, sprostredkovávali stretnutia a hľadali cesty rozvoja pre malých a stredných podnikateľov. V tomto mienime aj naďalej pokračovať,“ dodal Bystriansky.
V komore boli vyhrotené vzťahy
Stratu pozície komory v negatívnom zmysle na rozvoj regiónu pripúšťajú aj bývalí členovia komory.
„Regionálna komora v Lučenci bola zo začiatku pre región prínosom. Lučenec bol jediným okresným mestom, v ktorom komora fungovala. Dostali sme sa medzi krajské mestá. Zviditeľnilo to región, pritiahlo pozornosť podnikateľov, investorov, k mnohým informáciám sme sa dostali medzi prvými. No potom nastali problémy. Predsedom komory sa stal Juraj Dobrocký, s ktorým sa ťažko komunikovalo a spolupracovalo. V komore sa vyhrotili vzťahy a v takomto prostredí sa nedalo pracovať. Nemuselo to dôjsť až do takého smutného konca, keby došlo k zmene na poste predsedu. Osobne ma mrzí, že sme v rámci Slovenska stratili dobrú pozíciu,“ povedala Iveta Nováková, spolumajiteľka firmy Agrospol Hradová.
Podobný názor zastáva aj podpredseda predstavenstva Slovenskej autobusovej dopravy v Lučenci Miloš Kelemen. „Zrušenie komory je pre región mínusom. Stratili sme pozíciu, ktorá mala aj ekonomické výhody. No s dnes už bývalým predsedom bolo najmä v poslednom období veľmi ťažké komunikovať. Nevedel prijať rozumné argumenty a preto to dopadlo tak, ako to dopadlo,“ skonštatoval Kelemen.
Kancelária bude fungovať naďalej
Regionálna komora v Lučenci končí. Kancelária bude aj naďalej zabezpečovať administratívne záležitosti pre podnikateľské subjekty. Z budovy Reduty sa sťahuje do priestorov, ktoré má prenajaté Mesto Lučenec. Sedemnásteho augusta sa koná stretnutie členov komory, ktorého sa zúčastní aj predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók, generálny tajomník Martin Hrivík a vedenie banskobystrickej regionálnej komory.
„Od tohto stretnutia očakávame, že sa stanovia kompetencie pre kanceláriu v Lučenci, ktoré budú platiť od budúceho roku, aby služby poskytované podnikateľským subjektom neboli v žiadnom prípade ohrozené,“ dodal Bystriansky.