RIEČKA. Bývalé železničné zastávky sa stali pre niektoré obce strašiakom. Starostovia Riečky a Aboviec v okrese Rimavská Sobota by boli najradšej, keby mohli nefunkčné budovy zbúrať. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) sa ich snažia postupne odstrániť alebo odpredať.
„Situácia sa z roka na rok zhoršuje. Na bývalej železničnej stanici sa prepadáva strecha, je to tam nebezpečné. Už z diaľky sa z vnútra budovy šíri zápach, asociáli tam totiž v noci vykonávajú rôzne potreby,“ povedal starosta Riečky Oskár Tóth, ktorý poslal ŽSR množstvo žiadostí s tým, aby vzniknutú situáciu riešili. Dodnes sa však nič neudialo.
„V roku 2007 som navrhol ŽSR zbúranie budovy na náklady obce. Odpovedali mi, že ešte v tom roku plánujú rekonštrukciu fasády a výmenu strechy. Keďže sa nič nedialo, pred rokom som im znova poslal list. Reakcia ŽSR ma prekvapila. Údajne nemajú peniaze ani na vybavenie búracieho povolenia. Zdá sa mi to už smiešne,“
netají rozhorčenie starosta.
Chátrajúce budovy hyzdia obce
Zničená bývalá železničná zastávka špatí aj zovňajšok obce. Nachádza sa totiž pri frekventovanej medzinárodnej ceste na ťahu Košice - Miskolc. "Už ozaj neviem, ako ďalej. Ja sa len modlím, aby sa budova zvalila a neohrozila žiadneho nášho občana," doplnil Tóth.
Rovnaké problémy majú aj v neďalekej obci Abovce. Starostka Irena Hanobiková tiež poslala ŽSR viacero žiadostí na povolenie zbúrania bývalej zastávky. „ŽSR s tým vôbec nič nerobia. Pravidelne budovu okupujú alkoholici a narkomani. Je tam obrovská špina a smrad. Je hanbou našej obce.“
Železnice konajú
ŽSR objekty, ktoré ohrozovali svojim stavom bezpečnosť železničnej prevádzky, už údajne odstránili.
„Išlo o budovu v Pohorelskej Maši, Veľkom Krtíši a Gortve. Odpredali sme železničné zastávky v Cinovani a Brusne," informuje hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. Na odpredaj sú navrhnuté aj zastávky v Hrnčiarskych Zalužanoch, Maštinci, Sušanoch a Tisovci Meste. V okrese Rimavská Sobota boli za nepotrebný majetok označené a na delimitáciu navrhnuté zastávky s bytom v Číži kúpeľoch, Hodejove, Husinej, Nižnom Skálniku, Orávke a Riečke. Obytný dom na zastávke Abovce chcú ŽSR predať terajšiemu nájomníkovi. Bývalé železničné stanice sú nepotrebné aj v okresoch Lučenec, Poltár a Revúca. Vo väčšine prípadov ide o zastávky s bytom. Nachádzajú sa v Holiši, Fiľakove, Katarínskej Huti, Radzovciach, Rapovciach, Šíde, Veľkej Vsi, Kalinove, Mládzove, Zelenom a Gemerskej Panici,“ vymenovala Pavliková, podľa ktorej stále prebiehajú ďalšie delimitácie budov nepotrebných pre dopravnú cestu, ktoré prejdú pod správu Strediska hospodárenia s majetkom ŽSR. Sú to hlavne sklady a hospodárske budovy.
Problém s vandalizmom
ŽSR priznávajú problémy s vandalizmom a bezdomovcami, preto sa objektov zastávok postupne zbavujú a nahrádzajú ich prístreškami pre cestujúcich.
„Následky vandalizmu nie sme schopní finančne zvládnuť. No samotné staničné, výpravné budovy aj po zrušení dopravnej služby väčšinou ostávajú súčasťou dopravnej cesty, nakoľko sa v nich nachádza zabezpečovacie a komunikačné zariadenie dopravnej cesty,“ tvrdí hovorkyňa.
Problémom bezdomovcov v železničných staniciach sa nezaoberajú len ŽSR, ale aj Železničná polícia, s ktorou dlhodobo pri riešení týchto situácií spolupracujú. Spoločne sa snažia dohliadať na ich pohyb po stanici. Aj z toho dôvodu sú niektoré stanice alebo aspoň čakárne v nočných hodinách, keď je malá frekvencia dopravy, zatvorené.